chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

 
 

tal-kamra tal-aħbarijiet

Rekvalifikaci loni absolvovalo přes 22,5 tisíce lidí, zájem klesá

20/01/2017
Lingwa: CS

/mt/file/shutterstock157121285jpgshutterstock_157121285.jpg

S poklesem nezaměstnanosti loni ubylo i zájemců o rekvalifikační kurzy. Prošlo jimi 22 548 lidí, což je meziročně o dvě pětiny méně. Zájem je především o získání počítačových a řidičských dovedností.

Během uplynulého roku se 12 847 uchazečů a zájemců o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky zabezpečovaných rekvalifikačních kurzů, které hradil Úřad práce ČR. Dalších 9 701 lidí absolvovalo rekvalifikaci zvolenou. Více než 80 % účastníků kurzy v tomto období úspěšně ukončilo. Za 12 měsíců poskytl ÚP ČR na rekvalifikace celkem 269 495 442 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.

Cílem rekvalifikačních kurzů je především odstranění bariér, které omezují určitou skupinu lidí ve vstupu na volný trh práce. Jednoduše řečeno – snahou ÚP ČR je umožnit lidem, kterým hrozí, že přijdou o práci nebo už jsou nezaměstnaní, získání nové kvalifikace a tím pádem i lepších vyhlídek na novou práci.

„Celoživotní vzdělávání je jednou z cest, jak může člověk zvýšit své šance na získání zaměstnání. Úřad práce ČR v tom může lidem pomoci mimo jiné prostřednictvím rekvalifikačních kurzů, které patří mezi nejvýznamnější nástroje aktivní politiky zaměstnanosti. I jejich prostřednictvím se tak ÚP ČR snaží přispět ke sladění nabídky a poptávky na trhu práce,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Od ledna do prosince 2015 prošlo rekvalifikačními kurzy 38 078 lidí. ÚP ČR na ně tehdy poskytl 380 350 411 Kč. Počet lidí, kteří během loňského roku absolvovali rekvalifikaci je sice nižší, ale vzhledem k celkovému počtu uchazečů o zaměstnání, který v porovnání s předloňskými hodnotami klesl (jen ke konci prosince 2016 bylo v evidenci ÚP ČR o téměř 72 tis. uchazečů o zaměstnání méně než v prosinci 2015), je poměr účastníků kurzů a nezaměstnaných v evidenci ÚP ČR srovnatelný.

„Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba jeho náplň přizpůsobit konkrétnímu uchazeči. Jeho skladba a zaměření musí odpovídat nejen požadavkům doby, ale také konkrétní situaci na regionálním trhu práce. Naši zaměstnanci průběžně komunikují se zaměstnavateli i místními samosprávami, monitorují vývoj a potřeby trhu práce tak, aby rekvalifikační kurzy odrážely potřebu praxe,“ upozorňuje Kateřina Sadílková.

https://portal.mpsv.cz/upcr/media/tz/2017/01/2017_01_19_tz_rekvalifikace_2016.pdf

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/s-poklesem-nezamestnanosti-loni-ubyl-i-zajem-o-rekvalifikace_414411.html

https://www.novinky.cz/kariera/426961-rekvalifikaci-loni-absolvovalo-vice-nez-22-5-tisice-lidi.html

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn