ProBM 2: Nowe modele biznesowe w erze globalizacji
ok. 4 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!
Projekt dotyczy wymiany dobrych praktyk oraz opracowania szkolenia z zakresu modeli biznesowych dla obecnych lub przyszłych przedsiębiorców. Jego idea wzięła się z faktu, że każdego roku zakładanych jest coraz więcej przedsiębiorstw, ale mniej niż 40% z nich jest w stanie utrzymać się na rynku dłużej niż 5 lat. Jednym z głównych problemów jest to, że wielu przyszłych przedsiębiorców nie docenia potęgi modeli biznesowych i wydaje się nie przywiązywać dostatecznej wagi do tego etapu tworzenia firmy.
W ostatnich latach rynki europejskie i światowe cierpią z powodu znaczących i nagłych zmian spowodowanych różnymi procesami, na przykład globalizacją, integracją europejską, rozwojem ICT i światowym kryzysem gospodarczym. Wszystkie te elementy skłaniają firmy do zmiany strategii biznesowych oraz modeli biznesowych, aby móc walczyć z wyzwaniami, jakie stawia globalna konkurencja, a jasny model jest kluczowy do zdefiniowania prawidłowej strategii.
Projekt ProBM 2 jest kontynuacją projektu ProBM „Zrozumienie i opracowanie modeli biznesowych” (Erasmus+), w ramach którego partnerzy opracowali proste i pomocne kompendium modeli biznesowych. Kompendium to stanowi podstawę oferty edukacyjnej w postaci programu szkoleniowego (online i offline) dla edukatorów osób dorosłych i organizatorów szkoleń, który można wykorzystać w celu szkolenia obecnych lub przyszłych przedsiębiorców i innych osób dorosłych zainteresowanych zdobyciem lub poszerzeniem wiedzy i umiejętności w obszarze modeli biznesowych.
Głównym celem projektu ProBM 2 jest podniesienie umiejętności i wiedzy edukatorów osób dorosłych i organizatorów szkoleń w ww. zakresie. Zdobyta wiedza i umiejętności bezpośrednio przyczynią się do zaprojektowania i wykorzystania przez beneficjentów dobrego modelu biznesowego, do jego wdrożenia w obecnych lub przyszłych przedsiębiorstwach.
Grupą docelową są osoby dorosłe, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą lub już ją prowadzą i chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na temat modeli biznesowych oraz osoby bezrobotne, które byłyby zainteresowane założeniem działalności gospodarczej.
Materiał szkoleniowy online obejmuje 11 modułów – Wprowadzenie, Segmenty klientów, Propozycje wartości, Kanały, Relacje z klientami, Strumienie przychodów, Kluczowe zasoby, Kluczowe działania, Kluczowi partnerzy, Struktura kosztów, Odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstwa – i jest dostępny na stronie internetowej projektu.
Szkolenie zostało opracowane przez międzynarodowe partnerstwo: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu (Polska – koordynator), Uniwersytet Maltański (Malta), Institute for Entrepreneurship Development (Grecja), Factor Social (Portugalia), Uniwersytet Dunarea de Jos w Galati (Rumunia), Training 2000 (Włochy) i Uniwersytet Nauk Stosowanych Południowej Szwajcarii (Szwajcaria).
Po więcej informacji na temat projektu zapraszamy na stronę internetową projektu oraz na profil na Facebooku.
Zobacz także:
Interculturality: Rozwój kompetencji międzykulturowych w międzynarodowym środowisku biznesowym