chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

tal-kamra tal-aħbarijiet

Rīgā notikusi starptautiska konference “Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi”

01/11/2016
minn Daina Jankalne
Lingwa: LV


Rīgā notikusi starptautiska konference “Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi”, kurā izvērtēta situācija pieaugušo izglītībā Latvijā, kā arī sniegts ieskats citu Eiropas valstu pieredzē, organizējot pieaugušo izglītību.

/de/file/epale27102016konferenceadults4587jpgepale_27102016_konference_adults_4587.jpg

Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi

Konferenci atklāja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece Evija Papule. E. Papule pasniedza IZM Atzinības rakstu par nozīmīgu ieguldījumu pieaugušo neformālās izglītības attīstībā Komercizglītības centra valdes priekšsēdētājai Ligitai Šmeilei. L.Šmeile kopš 1993.gada darbojusies pieaugušo izglītības jomā, dodot iespēju profesionāli pilnveidoties daudzu uzņēmumu darbiniekiem un vadītājiem.

Konferenci ievadošajā paneļdiskusijā izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece, Izglītības departamenta direktore Evija Papule uzsvēra nepieciešamību sekot neformālās pieaugušo izglītības satura kvalitātei un pieejamībai ne tikai lielākajās Latvijas pilsētās, bet mazākās pašvaldībās. Par nepietiekami izmantotu iespēju E. Papule nosaucu līdzās esošu pašvaldību sadarbību, organizējot dažādus kursus un mācības pieaugušajiem.

/de/file/epale27102016konferenceadultswa0003jpg-1epale_27102016_konference_adults_wa0003.jpg

Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi

Piedaloties Eiropas Komisijas Izglītības, kultūras un audiovizuālās aģentūras pārstāvim Panajotim Karnavos, oficiāli tika izziņota EPALE -- Eiropas Savienības pieaugušo izglītībai veltītās daudzvalodu informācijas platformas – darbības uzsākšana latviešu valodā. Savā prezentācijā P.Karnavos atzīmēja, ka šī gada septembrī un oktobrī Latvijā vērojams būtisks EPALE lietotāju skaita pieaugums.

/de/file/epale27102016konferenceadults4589jpgepale_27102016_konference_adults_4589.jpg

Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi

Ar savu valstu pieaugušo izglītības pieredzi konferences dalībniekus iepazīstināja Šveices Konfederācijas Attīstības un inovāciju departamenta valsts sekretāre, zinātniskā padomniece Terēze Kuratli, Lietuvas Nykolas Romeris universitātes profesore Leta Dromantiene un Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrijas pieaugušo izglītības departamenta direktore Külli All.

Izglītības un zinātnes ministrijas Erasmus+ projektu vadītāja Silvija Kārkliņa runāja par diviem pieaugušo izglītības projektiem -- “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītības jomā” un “EPALE nacionālā atbalsta sistēma” -- ar kuru starpniecību IZM pilnveido pieaugušo izglītības sadarbības tīklu Latvijā un attīsta EPALE platformas sadaļu latviešu valodā.

Ar visu konferences referentu prezentācijām var iepazīties Izglītības un zinātnes ministrijas mājas lapā šeit un EPALE – Facebook Latvija platformā šeit.

/de/file/epale27102016konferenceadults4594jpgepale_27102016_konference_adults_4594.jpg

Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi

Starptautiskajā konferencē “Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi” notika vairākas paneļdiskusijas, kurās piedalījās gan pārstāvji no ministrijām, aģentūrām un pašvaldībām, kas nodrošina pieaugušo izglītības pārvaldību Latvijā, gan pieaugušo izglītības profesionāļi – skolotāji, akadēmiskie mācību spēki, izglītības iestāžu un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Paneļdiskusiju tēmas akcentēja pieaugušo izglītības kvalitātes, pārvaldības un finansējuma jautājumus.

Konference “Pieaugušo neformālās izglītības kvalitātes jautājumi” tika rīkota IZM Erasmus + projektu “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītības jomā” un “Eiropas virtuālā platforma pieaugušo izglītībai (EPALE)” ietvaros.

Konferences referentu prezentācijas:

/de/file/epale27102016konferenceadults4593jpgepale_27102016_konference_adults_4593.jpg

Pieaugušo neformālās izglītības jautājumi
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 10 minn 16
  • Karína Nikulina's picture
    Visu laiku ir kur augt un pilnveidoties. Ir ļoti svarīgi, lai arī pieaugušajiem būtu kādas citas intereses un lai dzīvē nebūtu tikai darba pienākumi un rūpēšanas par ģimeni. Patīkami pārsteidz fakts, ka tiek pievērsta uzmanība darba valodai, jo šādās apmācībās piedalās dažādu vecumu cilvēki, kuriem ir dažādas valodu zināšanas. Šādas konferences palīdz attīstīties un iedvesmot par paveikto!
  • Beāte Pēterkopa's picture
    Ļoti vērtīgs raksts un liels prieks, ka aizvien vairāk pieaugušo izglītībai tiek pievērsta aizvien lielāka uzmanība. Jāsaka, ka pirms neilga laika vēl neko daudz nezināju par pieaugušo izglītību, šķita, ka pēc augstskolas beigšanas izglītošanās apstājas, tomēr lasot šādu rakstu pārņem patīkama sajūta, jo iespēju pilnveidoties un mācīties ir tik daudz. Īpaši iepriecina rakstā aktualizētā pieaugušo izglītības pieejamības un satura kvalitātes uzlabošana Latvijas mazajās pašvaldībās. Tomēr vēlos uzreiz paskatīties uz to reāli, ja mazajā pašvaldībā ir likvidēta skola nepietiekamo audzēkņu dēļ, vai šāda pieaugušo izglītības iespēju nodrošināšana tiks izmantota un vai vispār tai ir segums, domājot arī par gudru finanšu izmantošanu.
  • Viktorija Krīgerte's picture
    Patīkami redzēt, cik kvalitatīva un pieejama ir neformālā izglītība un kā tas tiek prezentēts, piedāvāts. Priecē tas, ka tā ir pieejama ne tikai pilsētu iedzīvotājiem, bet arī laukos dzīvojošajiem iedzīvotājiem, kuriem, tāpat kā visiem citiem, ir vēlme paplašināt un pilnveidot savas zināšanas. Patīkami pārsteidz fakts, ka tiek pievērsta uzmanība darba valodai, jo šādās apmācībās piedalās dažādu vecumu cilvēki, kuriem ir dažādu valodu zināšanas. 
  • Valerija Rogovaja's picture
    Manuprāt, ir jāmācas, kamēr cilvēks dzīvo: visu laiku ir kur augt un pilnveidoties.
    Dažādu apstākļu dēļ daudzi pieauguši cilvēki pēc skolas vai augstskolas absolvēšanas strādā, nodarbojas ar privāto dzīvi, audzina bērnus, un pat nedomā par mācībām, jo nav iespējas (laika, naudas u.c.), saistībā ar to, ka uzreiz ienāk prātā mācības augstskolā (bakalaura/maģistra/doktora grāds). Tomēr neformāla izglītība vairāk saistīta ar interesēm: valodu mācīšanas, rokdarbi, sports, profesionālas pilnveidošanas kursi. Un tas ir ļoti svarīgi, lai arī pieaugušajiem būtu kādas citas interesēs un lai dzīvē nebūtu tikai darba pienākumi un rūpēšanas par ģimeni. Jo vairāk mēs zinām un mācāmies, jo pieprasītāki kļuvām: gan kā darbinieki, gan kā cilvēki mūsdienās sabiedrībā.
    Neierobežojiet sevi, dariet, mēģiniet un izbaudiet šo dzīvi!
  • Natalija Rivoņenko's picture
    Interesanti iepazīties ar uzstādīto mērķu starpposmu rezultātiem. "loti daudz kas ieplānots izdarīt 2014-2020,g, ir noslēdzies 2018, un kā ir ar rezultātiem? 
  • Inese Protopopova's picture
    Svarīga ir pieaugušo izglītības pilnveide gan pieejamības, gan kvalitātes virzienā. Manuprāt, svarīgi iepazīties ar citu valstu pieredzi, bet nedrīkst atmest sociāli ekonomisko faktoru, kas nenoliedzi jāņem vērā, vērtējot dažādus pieaugušo izglītības modeļus.
  • Revita Zariņa's picture
    Manuprāt ļoti svarīgi nemitīgi būt modriem un nepagurt pilnveidoties. Šādas konferences palīdz attīstīties un palepoties par paveikto!

  • Lelde Nakurte-Ruņģevica's picture
    Manuprāt, šis ir būtisks jautājums, par ko jārunā jebkurā valstī. Pieaugušo izglītība ir svarīgs faktors, kas ietekmē valsts ekonomiku un labklājību.
  • Iveta Murniece's picture
    Pieaugušo izglītībai ir ļoti svarīga nozīme, lai sevi pilnveidotu nepieciešams rīkot šada veida kursus.
  • Evija Baltmane's picture

    Pozitīvi, ka konferencē ir uzsvērts, ka ir nepieciešams sekot neformālās izglītības kvalitātei un pieejamībai visā valstī ne tikai pilsētās, bet arī mazākās pašvaldībās. Protams, vienmēr ir iespējams uzlabot sadarbību domājot par kursu dažādību pieaugušajiem blakusesošajās pilsētās un pašvaldībās. Kā arī pievienotie prezentāciju materiāli var palīdzēt pašvaldībām un citiem pasniedzējiem organizēt kursus iedvesmojoties no citu valstu pieredzēm.

    Ar neformālās izglītības palīdzību izglītošanās var notikt nepārtraukti, kas var veicināt jaunu iemaņu apgūšanu un izmantošanu pieaugušā ikdienas dzīvē vai pat darbā, lai sasniegtu labākus rezultātus.