Blog
Blog

DYS2GO – Lavinamieji žaidimai jaunuoliams, turintiems disleksiją

Disleksija yra visą gyvenimą besitęsiantys sunkumai, būdingi 1 iš 10 žmonių Europoje. Nors dauguma disleksiją sieja tik su sunkumais taisyklingai ir sklandžiai perskaityti bei užrašyti žodžius, tačiau tai yra daugialypė problema, kuri turi įtakos ne tik raštingumo įgūdžių įgijimui. Disleksiją turintis asmuo turi reguliariai lavinti savo įgūdžius, kitaip visos įtraukiojo ugdymo priemonės, pavyzdžiui, profesiniame mokyme, aukštajame moksle ar tęstiniuose suaugusiųjų mokymuose, gali nepasiteisinti. Toks lavinimas yra būtina fonologinio ir ortografinio informacijos apdorojimo sąlyga. Disleksiją turintiems asmenims interaktyvios užduotys gali padėti lavinti specifinius įgūdžius. Sėkmingai įgyvendinti GRUNDTVIG projektai EDYSGATE (2008 m.) ir DYS 2.0 (2011 m.) sprendė šį iššūkį sukūrę lavinamųjų žaidimų jaunuoliams, turintiems disleksiją, Windows platformoje. Šie lavinamieji žaidimai buvo apdovanoti kaip geriausi 2009 m. „Austrian Multimedia Prix“ socialinių paslaugų kategorijoje ir 2009 m. „World Summit Award“ e. mokymosi ir ugdymo kategorijoje. Tačiau išaugo lavinamųjų žaidimų versijos mobiliesiems įrenginiams poreikis. Mobilieji įrenginiai iš tiesų tapo nepaprastai galingi (ne tik techniniu požiūriu) ir populiarūs, ypač jaunuolių tarpe, ir siūlo didžiules galimybes lavintis „bet kur ir bet kada“. Aukščiau minėtų projektų metu sukurti lavinamieji žaidimai buvo prieinami tik realiu laiku, naudojantis interneto ryšiu ir buvo sukurti taip, kad veiktų kompiuteryje su santykinai dideliu ekranu, naudojantis klaviatūra bei pele. Todėl būtina lavinamuosius žaidimus perkelti taip, kad:

  1. parsisiuntus programėlę interneto ryšys daugiau nebūtų reikalingas (lavinimasis „bet kur ir bet kada);
  2. jie būtų pritaikomi mažesniems ekranams;
  3. būtų panaudotos liečiamo ekrano funkcijos;
  4. programėlės dizainas būtų intuityvus (nekeliantis klausimų).

Atsižvelgiant į tai, 2018 – 2021 m. Socialinių projektų institutas (Kaunas) kartu su partneriais iš skirtingų Europos šalių – Austrijos, Bulgarijos, Čekijos, Latvijos, Vokietijos – vykdė Erasmus+ projektą „DYS2GO – Lavinamieji žaidimai jaunuoliams, turintiems disleksiją“. Šio projekto tikslas buvo sukurti motyvuojančius ir stimuliuojančius lavinamuosius žaidimus, naudojamus mobiliuose įrenginiuose, kurie padėtų lavinti įgūdžius, būtinus jauniems asmenims, turintiems disleksiją.

Šio projekto metu buvo sukurti 206 lavinamieji žaidimai, laisvai prieinami 6 kalbomis (lietuvių, latvių, anglų, vokiečių, bulgarų, čekų). DYS2GO lavinamieji žaidimai nėra tiesiog “įprasti” internetiniai laisvalaikio žaidimai jaunuoliams; tai veikiau lavinamosios užduotys ir jų paskirtis yra lavinti tam tikrus specifinius pažintinius gebėjimus: girdimąjį ir regimąjį išskyrimą, girdimąją ir regimąją atmintį, trumpalaikės girdimosios ir regimosios atminties gebėjimą užkoduoti ir išlaikyti informacijos vienetus pateiktus tam tikra nuoseklia seka, gebėjimus išdėstyti objektus erdvėje, skirti kairę-dešinę puses. Svarbu tai, kad lavinamuosius žaidimus galima žaisti kaip pavienius žaidimus ir kaip žaidimų istorijas, kuriose žaidimai yra sujungti į  vientisą nuotykių, detektyvo, paslapties istorijos struktūrą ir yra labiau patrauklūs bei įtraukiantys jaunuolius.

Nors DYS2GO lavinamieji žaidimai yra skirti 16+ jaunuoliams, turintiems disleksiją, tačiau jie gali būti pritaikomi ir jaunesnio amžiaus grupių vaikams bei suaugusiems, patyrusiems kognityvinių funkcijų sutrikimų. Skirtingų sričių specialistai – spec. pedagogai, logopedai, psichologai, pedagogai gali panaudoti šiuos lavinamuosius žaidimus-užduotis disleksiją turinčių asmenų sunkumų įveikai.

Lavinamuosius žaidimus galima žaisti mobiliuosiuose įrenginiuose (Android, Apple IOS) bei Windows darbalaukyje. Lavinamųjų žaidimų programėlė turi Vadovą specialistams, kuriame išsamiai aprašoma, kaip naudotis programėle.

DYS2GO lavinamuosius žaidimus siūlome parsisiųsti ir instaliuoti naudojant

  • nuorodą į DYS2GO programėlę projekto tinklalapyje http://dys2go.eu/
  • Google Play: DYS2GO
  • Apple Store: DYS2GO

 

Julita Pigulevičienė, Socialinių projektų institutas, projekto koordinatorė

 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

L-aħħar diskussjonijiet

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More