Blog
Kuidas seeniorid suhtuvad koolituses toimunud muudatustesse?
![]() |
Kui ma küsisin seenioride käest, et kuidas nad suhtuvad muudatustesse, mis toimuvad õppimise valdkonnas siis justkui ühest suust kõlas, et sellega on raske kohaneda. Küsimus pole mitte selles, et arvuti kasutamise oskus oleks kehv vaid põhjus on hoopis sügavam. Seeniorid ütlesid, et koolitustel kohal käimine on omamoodi terviklik rituaal. Koolitusele minek võimaldab intelligentset ajaveetmist – saab kodunt välja minna, kohtuda oma loengukaaslastega, midagi huvitavat kuulata ning peale loengut saab kohvikusse minna. See kõik kokku moodustab ühe toreda päeva. Loengul saab teiste kuulata erinevaid inimesi ja suhestuda nende arvamustega huvitavate teemade osas ning ise ka sõna sekka öelda. Tihti inimesed arvavad, et seenioritel on vaja uut informatsiooni omandada, kuid tegelikult lektorid alahindavad kuulajaskonda. Seenioritel on pikk elu seljataga, mille vältel on nad igasuguseid oskusi ja teadmisi omandatud.
Seenioride jaoks on koolitusel osalemisel mitu eesmärki – midagi huvitavat kuulata, inimestega suhelda ning häid emotsioone saada. Paljude vanemate inimeste probleemiks on üksindus ning koolitusel saab omaealiste inimeste seltskonnas olla. See on hea tunne.
Kuidas seeniorid suhtuvad koolitusel maski kandmisesse ning distantsi hoidmisesse?
Seeniorid ütlesid, et arvestades koroona levikut, on igati mõistlik olla maskiga ning hoida vajalikku distantsi. Tervis on oluline! Samas enam ei teagi, kas sobib inimesega rääkima minna või mitte. Äkki kantakse viirust ning teine võib vaatamata maski kandmisele haigestuda. Avaldati arvamust, et kui inimestel on maskid ees siis ei näe nende miimikat ning see on harjumatu, tekitab eraldatuse tunde. Igasuguseid hirmu mõtteid on tekkinud televiisorit vaadates. Aga parem on ikka maskis loengul olla kui kodus passida.
Kuidas seeniorid suhtuvad veebikoolitustesse?
See sõltub paljustki seeniori vanusest. Seenioriks nimetatakse inimesi, kes on 60 + kuni surmani. Paljud 60+ inimesed on väga kompetentsed arvuti kasutuses ning nende jaoks on lihtne leida endale huvi pakkuv veebikoolitus. Samas tõdesid mitmed, et kodus veebikoolitusel osalemine ei anna sellist toredat elamust nagu koolitusel käies. Muidugi on võimalik veebikoolitusel kaasa mõtelda, kuid veebikoolitusteks sobivad need koolitusteemad, kust saab olulist informatsiooni.
Vanematel seeniorid (st 80+ ja 90+) tunnevad pisut hirmu veebikoolituste suhtes, mille taga on ebakindlus arvutitkasutamise oskustes. Samas mõned arvasid, et veebikoolitused arendavad arvuti kasutamise oskusi sammuti, millest on laiemalt kasu. Kahjuks mõni seenior arvab, et on veebikoolituste jaoks juba liiga vana ning loodab, mõeldes, et küll see koroona viirus ükskord taandub ning siis saab jälle füüsiliselt koolitustel osaleda. Vanemad seeniorid olid üksmeelel, et veebikoolitustega kohanemine võtab aega.
Üldiselt arvati ka et nad on oma elus nii palju muutusi juba üle elanud, et küll nad kohanevad ka muutuvate koolitusoludega. Tähtis on, et huvi elu ja inimeste vastu säiliks ning meeleolu oleks hea.
Anneli Salk on täiskasvanute koolitaja (tase 6), Talllinna aasta koolitaja 2017, psühholoogiline nõustaja ja autor. Koolitusfirma Synergia OÜ koolitaja.

- Tixtieq tikkummenta? Illoggja jew irreġistra

- idħol or irreġistra to post comments or vote

- idħol or irreġistra to post comments or vote

- idħol or irreġistra to post comments or vote