Skip to main content
Blog
Blog

Sposób na stres lektora… Relacja ze szkolenia Erasmus+

„Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych” to temat przewodni projektu realizowanego przez szkołę językową KONTAKT CJO z Poznania. 

ok. 9 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


„Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych” to temat przewodni projektu realizowanego przez szkołę językową KONTAKT CJO z Poznania w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych, w latach 2019-2021. We wrześniu 2019 dziesięciu lektorów języków obcych wzięło udział w 8-dniowym kursie „Stress management and team building in adult education” we Włoszech. Kurs został „skrojony na miarę”, tj. opracowany z uwzględnieniem umiejętności i aktualnych potrzeb szkoleniowych lektorów. Zorganizowało go włoskie Stowarzyszenie JUMP, posiadające wieloletnie doświadczenie w kursach doskonalenia zawodowego dla nauczycieli.

                  

 

Zakończenie kursu ”Stress management and team building in adult education” w Kalabrii.

                        

Dziesięciu lektorów, 8 dni, włoskie Soverato w Kalabrii. Pod okiem opiekunów i mentorów z Associazione JUMP – Eriki i Pietro, lektorzy KONTAKT-u nie tylko zmierzyli się z trudnym tematem odczuwania stresu podczas nauczania dorosłych, ale również zanurzyli się w bogatej kulturze włoskiego południa. Wielu z nich po raz pierwszy odwiedziło ten zakątek Europy, wszyscy zachwycili się jego niezwykłością. Najbardziej obrazowo mówiła o Włoszech Kasia, lektorka j. angielskiego:

[Włochy] były pikantne jak nduja lub wszechobecne papryczki chilli, by za chwilę uderzyć łagodnym smakiem bergamotki i pozwolić się rozpłynąć nad cremolattą. […] Palmy, gaje oliwne, opuncje figowe rosnące dosłownie wszędzie, wspaniały ogród botaniczny, chciałoby się rzec tajemniczy, oraz piaszczysto-kamieniste plaże to tylko niewielki ułamek obrazu, który codziennie podziwialiśmy.

A jednak w takich okolicznościach uczestnicy nie tylko wylegiwali się na plaży czy chodzili po lokalnych knajpkach ukrytych w ciasnych uliczkach miasteczka. Aktywnie brali udział w zajęciach specjalnie dla nich przygotowanego kursu. Form zajęć było wiele: warsztaty, rozmowy, spotkania. Szkolenie idealnie wpisało się w realia, w jakich przychodzi pracować lektorom, uczącym dorosłych kursantów w szkole językowej. 

To, co stresuje najbardziej to presja czasu, presja nieomylności i presja zadowolenia 

jak trafnie ujął to Dominik, lektor j. angielskiego.  

Na zajęciach omijano teorię i zajmowano się ścisłą praktyką. Lektorzy skupili się na analizowaniu realnych problemów, które mogą wystąpić w klasie, metodach radzenia sobie ze stresem i niewygodnymi tematami, wypływających w czasie zajęć językowych. Praktyczne warsztaty, dyskusje i wymiana doświadczeń skoncentrowane były na metodach radzenia sobie ze stresem i presją pracy z ludźmi w edukacji dorosłych. Ważne było wspólne wypracowanie umiejętności rozpoznawania źródeł stresu i zarządzania sobą i uczniami w sytuacji stresowej. W tym celu uczestnicy poznali w praktyce różne ćwiczenia sprzyjające integracji, budowaniu zespołu i jego ducha, tworzenie poczucia przynależności do grupy oraz łagodzenia ewentualnych napięć. Lektorzy sami wykonywali różne zadania zespołowe czy rywalizowali w grze miejskiej, by lepiej przekonać się o skuteczności form pracy nastawionych na budowanie zespołu.

Podczas zajęć trenerzy położyli duży nacisk na aspekt życia zawodowego nazywany work-life balance – czyli godzenie życia prywatnego z tym profesjonalnym oraz znajdywanie czasu na potrzebny odpoczynek. Ważnym elementem szkolenia były również dyskusje na temat potrzeby wzmacniania poczucia własnej wartości, pozytywnego myślenia, motywacji i satysfakcji z pracy. Co najważniejsze jednak, uczestnicy przećwiczyli w praktyce różne metody wyciszania emocji i rozładowania stresu. Największy entuzjazm towarzyszył zajęciom jogi na plaży o wschodzie słońca, które okazały się wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich, w szczególności dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z jogą.

Jednym z ważnych wniosków, wyciągniętych ze szkolenia była myśl Gerarda, lektora angielskiego:

Nasza własna Kalabria jest na wyciągnięcie ręki, a rozwój zawodowy oznacza nie tylko rozwój metodyczny.

Piękne krajobrazy, śródziemnomorskie ciepło, lokalna kuchnia i pozytywne nastroje bardzo sprzyjały doskonaleniu umiejętności personalnych.

W tak malowniczym miejscu i wśród tak otwartych ludzi łatwo było rozmawiać o stresie, a także o nim zapomnieć. – Joanna, lektorka j. angielskiego.

Oprócz dyskusji z doświadczoną trenerką Yavette, zajęć z Erici, czy włoskiej gry terenowej, lektorzy korzystali z uroków bezstresowej włoskiej codzienności. Skosztowali prawdziwych gelato, ćwiczyli odprężającą jogę na plaży o wschodzie słońca i delektowali pastą oraz świeżymi owocami morza. Nie zabrakło rozmów z lokalnymi mieszkańcami, przechadzek po promenadzie i poznawania bogatej historii regionu.

Dzieląc ze sobą te doświadczenia, lektorzy KONTAKT-u  odkryli w sobie wsparcie i bardzo zintegrowali się jako zespół. Ciekawie podsumowała ten wyjazd Sara, lektorka j. włoskiego:

Przyjechaliśmy tu jako koledzy, wracamy jako przyjaciele.

Potwierdziła to Monika, lektorka j. hiszpańskiego, przyznając:

Teraz wiem, jak wspaniali ludzie otaczają mnie na co dzień oraz że zawsze mogę na nich liczyć.

A powrocie do szkoły nie zabrakło w pokoju nauczycielskim opowieści o włoskich przygodach, wieczornych spotkaniach i anegdotkach opowiadanych przez lokalnych mieszkańców Półwyspu Apenińskiego! Dzięki tym relacjom pozostałej części kadry, nieuczestniczącej w wyjeździe, udzielił się entuzjazm i na pewno nie zabraknie chętnych do udziału w kolejnych wyjazdach szkoleniowych z programu Erasmus+.

Uczestnicy jednak nie tylko dobrze poznali się i polubili we własnym zespole. Spotkali również innych zagranicznych nauczycieli i mieli okazję wymienić się z nimi zarówno doświadczeniami, jak i obawami dotyczącymi nauczania języków w grupach dorosłych. Przekonali się, że zmiana środowiska i zagłębienie się w innej kulturze, pośród osób pochodzących z najodleglejszych miejsc świata pomaga w praktycznym przyswojeniu informacji przy jednoczesnym uwrażliwieniu się na cechy innych systemów pracy. Z kolei gospodarze stanęli na wysokości zadania, zapewniając niezwykłe wsparcie. Jednocześnie nieodczuwalna była jakakolwiek bariera kulturowa i to właśnie najzwyklejsze rozmowy prowadzone między zajęciami były tymi najszczerszymi i najbardziej wartościowymi.

                      

 

Plenerowe zajęcia szkolenia we Włoszech

 

         

Nic dziwnego, że w takiej przyjaznej i pełnej relaksu atmosferze, uczestnicy szkolenia postanowili wyjątkowo kreatywnie spędzić swój czas wolny. Wyreżyserowali i nakręcili wspólnie materiał wideo dla swoich kursantów, który po powrocie do szkoły został zmontowany jako niezwykle dowcipny filmik na temat poprawnej angielskiej wymowy.

Wyposażeni w wiedzę praktyczną, nową pozytywną energię lektorzy porzucili dotychczasowy stres oraz wrócili do pracy z dużym entuzjazmem. Kiedy wracali z Kalabrii, nie spodziewali się, jak wiele stresujących sytuacji i zmian w edukacji przyniesie już wkrótce światowa pandemia. Tym bardziej jednak szkolenie poświęcone zarządzaniu stresem w edukacji dorosłych okazało się strzałem w dziesiątkę i pomogło wyjść z trudnej sytuacji obronną ręką i wykorzystać niespodziewane zmiany jako szansę do dalszego samorozwoju.

Po powrocie ze szkolenia lektorzy natychmiastowo wdrożyli nowe metody nauczania i rozwinęli się osobiście, stosując nowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Zastosowali w praktyce różne ćwiczenia sprzyjające integracji, budowaniu zespołu i jego ducha. Udało się lepiej stworzyć poczucie przynależności do grupy oraz przełamać stres słuchaczy związany z lekiem przed ośmieszeniem się i niewiedzą. Nowe formaty prowadzenia lekcji spotkały się z wielkim zadowoleniem uczniów.

Po raz kolejny szkoła przekonała się, że szkolenia dla kadry finansowane z programu Erasmus+ są doskonałą okazją rozwijania umiejętności pracowników oraz wprowadzania nowoczesnych form pracy do nauczania osób dorosłych.

A oto specjalny odcinek Serii Mistrzowie Wymowy, nakręcony przez Lektorów KONTAKT CJO podczas szkolenia Erasmus+ we Włoszech:

          

Login (2)

Users have already commented on this article

Illoggja jew Irreġistra biex tibgħat il-kummenti.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

L-aħħar diskussjonijiet

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More

Avvenimenti li ġejjin