chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

Blog

E-raamat versus paberraamat - kumba eelistada?

09/04/2020
minn Merle KOIK
Lingwa: ET
Document available also in: EN RO

Raamatuid on inimesed lugenud aastatuhandeid, e-raamatud on kasutusel olnud alles viimastel aastakümnetel. Ometi kerkib aeg-ajalt ikka üles teooria, et e-raamatute võidukäigu tõttu kaob vajadus päris raamatute järele. Raamatukogude seisukohalt võttes paneb see kukalt kratsima.

Olen alati olnud paberraamatu usku ja pean ausalt tunnistama, et kuni viimase ajani olin vaid mõned korrad e-raamatuid lugenud, sedagi lennujaamas tundide kaupa oodates ja juhul, kui päris raamatut käepärast ei olnud. Raamatul on palju eeliseid: ei vaja laadimist, kestab kaua ja silmi ei riku. Uue raamatu trükivärvine aroom selle avamisel annab emotsiooni, et ees ootab midagi põnevat ja head. E-raamatu puhul pole olnud muid tundeid peale soovi leevendada kohutavat igavust. Lugemine hakkab silmadele isegi e-lugerit kasutades ja justkui pole ikka seda õiget tunnet ka.

Hiljuti aga muutus kogu maailm. Seoses uhke nimega tõve Covid-19 ehk koroonaviiruse leviku tõkestamisega on praegu suletud paljud raamatukogud üle-Eesti ja raamatute laenamine on raskendatud. Väga kiiresti on tekkinud vajadus e-raamatute järele ka nendes Eestimaa nurkades, kus see seni eriti suur ei olnud. Väiksemad raamatukogud ei ole teadlikult ostnud e-raamatuid, kuna nende laenutamine on pisut komplitseeritud. Miks, tahate kindlasti küsida? Mis vahet seal on, kas laenata välja e-raamatuid või paberraamatuid? Tegelikult on vahe suur, e-raamatute ostmisel omandatakse raamatukogude poolt raamatu laenutamise litsents, mis kehtib teatud arv kordi, näiteks 10 või 20 korda. Seejärel tuleb osta uus litsents. Paberraamatut saab aga lugejatele laenutada kuni see sõna otseses mõttes tükkideks laguneb. Teine suur probleem on seni olnud e-raamatu hind, mis on küll paberraamatu hinnast pisut odavam, kuid mitte sedavõrd, et kaalumisel e-raamat versus paberraamat kaalukauss just e-raamatute poole kalduks, eriti arvestades piiratud laenutamise võimaluste arvu. E-väljaannetel on seni kehtinud 20% käibemaksumäär, paberväljaannetel aga 9% käibemaksumäär. Viimasel ajal paistab siiski jää liikuma hakkavat. Kultuuriministeerium vajutab tugevalt gaasi e- ja audioväljaannete ning ajakirjanduse käibemaksumäära alandamise suunas, selle kohta saab lugeda siit
Kõigi nende asjaolude tõttu on seni olnud eestikeelsed e-raamatud laenamiseks saadaval kõige suuremas mahus ainult Tallinna Keskraamatukogu e-raamatute laenutamise keskkonnas ELLU, mis eriolukorra alguses kogu Eesti inimestele kättesaadavaks tehti. Selle kasutamiseks peab ennast registreerima Tallinna Keskraamatukogu lugejaks, mida saab üsna lihtsalt teha internetis kas siis ID kaarti või Mobiil-ID kasutades. Teadaolevalt on kriisiperioodil suurenenud Tallinna Keskraamatukogu lugejate arv väga kiiresti just tänu sellele, et ELLU kasutamist vajades registreerivad ennast lugejaks inimesed üle kogu Eesti.
Olen värske ELLU kasutaja ja soovitan seda siiralt kõigile, kes koduses karantiinis viibides raamatuid lugeda tahaks. Julgen soovitada ka Rahvusraamatukogu kasutajakeskkonda DIGAR, mis pakub juurdepääsu digitaalarhiivis talletatud väljaannetele. Lisaks kavatseb Rahvusraamatukogu käivitada üle-eestilise tasuta e-väljaannete laenutamise teenuse. Sellest saab lähemalt lugeda siit

Kuigi isegi minust, suurest paberraamatute eelistajast, on saanud e-raamatute lugeja, tahan ma intrigeerida ja küsida: mis juhtub siis, kui internet ühel hetkel sama äkitselt kaob nagu uus viirus meie sekka tekkis? Siis pole ju e-raamatutega midagi peale hakata. Kindlasti on palju neid, kes arvavad, et seda ei juhtu mitte iialgi. Aga kas oleks keegi osanud arvata aasta tagasi, et üks väike nähtamatu kuri viirus suudab terve maailma lukku panna? 
Võimalusel jään ma ikka eelkõige paberraamatutele truuks ja usun, et päris raamatud saavad e-raamatutega paralleelselt kenasti eksisteerida veel väga kaua aega. Eks see on igaühe otsustada, kas ta loeb raamatut nutiseadmest, arvutist või raamatut käes hoides. Oluline on see, et inimesed loeksid!  

Kirjuta kommentaaridesse, kas loed meelsamini e-raamatut või paberraamatut ja miks on Sinu eelistus just selline!

--

Merle Koikmerle@lib.werro.ee, Võrumaa Keskraamatukogu arendusjuht, koolitaja ja EPALE saadik alates 2017. aastast. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli majandusteaduskonna kaubandusökonoomika erialal ja täiendanud oma teadmisi paljudel erinevatel koolitustel.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 10 minn 15
 • Marianna Okomane's picture
  When I first bought my E- book I was sure that it will help me to: 
  1. broaden my reading preferences as there are billions of books available to be downloaded; 
   2. save more money as I’m not going to buy regular books; 
   3. leave some more free shelf space. 
   Printed books aren’t eternal, even the smallest candle can destroy a great story, and that is why having the ability to keep the books with all their heritage in a secure place is a great advantage which I wanted to support. But then I realized that I missed that feeling of walking around the book shop in order to find that book, I missed running through the pages. 
  To my mind, reading a printed book brings you the most of the process, but I am sure that E- book industry is developing on an every day basis and soon there will be such an amazing E- alternatives that even the biggest skeptic will be happy to have it.   
 • Jana Komleva's picture
  I see that a lot of people in comments are writing that they prefer an E-book to a real paper book with which I personally can't agree.Even though e-reading can help to save trees and is a rather eco-friendly method, for me it is tiring to spend extra time near the screen when reading. I also prefer to have a real printed book, because I like the physical feeling of holding it in my hands and turning pages. I also believe that when reading a printed book you memorize information better. Another plus is that you can leave bookmarks and comments in the printed book, put it on the shelf and easily return to it whenever needed, whereas with E-book it wouldn't be so visually pleasant and easy to find the right place. To sum up, both E-books and printed books have their own advantages and disadvantages. However. I strongly stand for the printed books.

  P.s. Thank you everyone for your opinions, it was nice reading your comments and the blog post as well.

 • Anna Holberga's picture
  I prefer to read printed books because I like having the physical form of what I am reading. It is nice to have a bookshelf of books that one has read or a shelf with books passed down in your family. The oldest books in my home are from the late 19th century! Opening an old book can also tell a story of who gave it as a gift to whom. My favourite part about reading a printed book is that I can underline and write comments, then look back on it. Sometimes when you see someone reading or carrying a book you can start a conversation with them about the book, but when a person is reading an e-book it is not easy to tell what they are reading. Also when you go to someone’s home you can talk about the books that they have and you can also trade books. I did not know that libraries could lend out e-books! However, I think that e-books are a great alternative, especially now during quarantine! I have read, used e-books when I need to write a research paper about it and so I would not have to rewrite the quotes from the book. I also really enjoy reading Gothic stories with the audio of the story in the background!   
 • Katre Savi's picture
  Tänan, Merle! Väga huvitav teema, mis ajendas mind jätku kirjutama ja täiendama üsna värske teadustöö tulemustega:
  Raamatuid loen mina jätkuvalt (ja ainult) paberilt) :-). Samas, paljusid koolitusmaterjale eelistan just digitaalselt. Eelistused on väga selgelt mugavusest lähtuvad, sh digi loob juurdepääsu ja palju ägedaid võimalusi materjalidele, esitlustele, koolitustele jne mida muidu ei oleks. Samas raamatuga aeg on tõeline puhkus ja nauding, mis veidi aitab tasakaalustada ekraani taga viibimise üleküllust.
 • Tiit Tilk's picture
  Trükkisin aastatel 1999-2010 kokku ligi sada tuhat arvutiõpikut. Edasi jälgisin viisakalt ligi 10 aastat, kuidas igaüks "põlve otsas" e-kursusi ja materjale nikerdab. Kogudes ühtlasi veendumust, et paber jääb väga suurele sihtgrupile parimaks toeks isegi valdkonnas, mida peetakse kiiresti muutuvaks. On suur vahe mappi kinnitatud A4 lehtedel ja korralikul mugaval klamberköites trükisel. Mille tehniline teostus võib olla nii odav, et ühe koolitusgrupi väga detailne tugimaterjal maksab vähem kui koolitaja akadeemiline töötund. Kuni koolituste valitsevaks printsiibiks on ja jääb RAHA, pole trükistel edu. Päris jubedaid tugimaterjale on nähtud. Kuni valitseb konkurents ja puudub koostööd, kaotab pikemas vaates ühiskond kui tervik ning igaüks selle osana.
 • Merle KOIK's picture
  Olen raamatukogutöötajana Teie raamatuid läbi aastate inimestele soovitanud ja saanud head tagasisidet eriti vanema generatsiooni esindajatelt. Seeniorid vajavad õppimisel aega ja tahavad teadmisi manustada oma tempos, raamatute abil õppimine sobib neile väga hästi! 
 • kaido vestberg's picture
  Olen hakanud e-raamatut eelistama. Tõuke andis selleks mõned aastad tagasi kohustus veeta palju aega lennukis. E-raamatut on lihtsam lugeda, nii valguse, tähtede suuruse ja kaasaskandmise mõttes. E-raamatut saab lihtsamini muretseda (ei pea ootama või minema kuhugi), omavahel lihtsamini jagada (kontaktivabalt). Ja ka puud jäävad kasvama. Samas kodus võiks ikka ka valik paberraamatuid olla.
 • Georgi SKOROBOGATOV's picture
  Sarnast arutelu võib pidada ka koolitusmaterjalide oas - kas digitaalsed või paberkandjal? Koolitajana suunan oma õppijaid aina enam digitaalsete materjalide poole ja suures osas tulevad sellega kaasa kõikide sihtrühmade esindajad, arendades selleks ka oma digioskusi. Siiski on selliseid materjale, mida pole mõistlik või mugav jagada eletroonselt ja peab välja trükkima. Millised on teie õppijate eelistused - kas pigem elektroonsed või pigem paberkandjal materjalid? Mida ise koolitajatena eelistate? 
 • Merle KOIK's picture
  Aitäh, Georgi!
  Arvan, et koolitusmaterjalide osas sõltub palju sellest, keda koolitatakse. Seenioride koolitamisel on näiteks kindlasti mõistlik jagada koolitusmaterjale pigem paberkandjal. Mina ise eelistan koolitusmaterjale vastupidiselt "raamat versus e-raamat" teemale hoopis digitaalsel kujul saada, sest nii on neid lihtne salvestada ja taas üles leida kui tarvis läheb. 
 • Georgi SKOROBOGATOV's picture
  Merle, kui seadmed on olemas, seeniori kürval on üks digiosav kaasõppija ja koolitajal on piisavalt kannatust (ning aega), siis arenevad seenioride digioskused mühinal. Jah, on olnud juhtumeid, kus inimene ei kasuta arvutit ega nutiseadmeid üldse (või vähemalt väidab nii) - siis olen püüdnud temale eraldi trükkida nii materjale kui ka tunnistuse on ekstra prinditud ja postiga saadetud, kuigi kogu ülejäänud grupp sai digiallkirjastatud kujul. Aga need on olnud tõesti üksikud erandid. Üks põnev ernad oli ka õppija, kes on harjunud printima ja kaustadesse arhveerima kõikide oma koolituste materjale, märkemid ja tunnistusi. Minu koolitusel printis ta välja kõik kohustuslikud ja soovituslikud materjalid, s.h. juhtmite analüüsi jaoks kasutatud vebeilehtede sisu välja. Ilusate värviliste materjalidega kaust tuli umbes 2 cm paks :)