Skip to main content
Blog
Blog

Žádné vzdělání, nikde

Lesedauer circa fünf Minuten - Lesen, liken und kommentieren!


Tento blog napsala Maren Lohrer a je přeložen z němčiny.

„Veřejný život musí na několik měsíců ustat, k tomu ale také patří střelecké slavnosti, fotbalové zápasy,“ říká berlínský virolog Christian Drosten. Kontakty s ostatními by měly být omezeny na minimum. To, že je důležité a správné porazit šíření infekce a tím ochránit lidi, je mimo pochyb.

Leere Kinosäle_Blogbeitrag

Bild: mermyhh | Pixabay

Akce ve sportu a představení v kultuře jsou rušena nebo se konají před prázdnými sály, mše jsou přesouvány nebo předčasně ukončovány – jak o tom informuje Maastrichter Kunstmesse Tefaf, vzdělávací zařízení jsou zavírána. Co to ale znamená pro samostatně výdělečně činné osoby v nejrůznějších oborech, pro ty, kteří nebyli nijak bohatě odměňováni – pro docenty na veřejných vysokých školách a v ostatních zařízeních pro vzdělávání dospělých? Jak pochopitelné a správné je rušení kurzů, tak ekonomicky ohrožující to pro některé samostatně výdělečně činné osoby může být. 

Finanční fiasko

Docenti na veřejných vysokých školách pracují často na bázi krátkodobých uzavřených dohod. Mzdy formou odměny – jako například na městských školách pro městské zaměstnance – neexistují. Také neexistuje žádné vyrovnání ušlých zisků.

Mezitím se už ozvali i někteří umělci. Obávají se dramatické situace. „Je jakýmsi způsobem definující, že celý svět mluví o fotbalu, ale to, že v současné době vzniká německé kulturní scéně enormní škola, o tom nemluví nikdo,“ říká Bernhard Paul, zakladatel cirkusu Roncalli. Ten se také prostřednictvím otevřeného dopisu obrátil na Armina Lascheta, ministerského předsedu spolkové země Nordhein- Westfalen. „Existuje enormní soukromá kulturní scéna nepodporovaná státem, která se z tohoto kulturního šoku nevzpamatuje roky. Na to ale politici nemyslí,“ domnívá se Paul.

Žádný luxus

Podobně argumentuje také moderátor Jan Böhmermann. „Kulturní instituce, umělkyně, umělci, autorky, autoři, divadla, kina nebo pořadatelé budou potřebovat v následujících měsících naši solidaritu a ekonomickou podporu,“ píše na twitteru. A dále: „Kultura a umění nejsou žádný luxus. Kdo zachraňuje banky, musí pomoct také tady!“. Tady by se dalo ještě doplnit: A ani vzdělávání není žádný luxus!

Leere Klassenzimmer_© Maren Lohrer

Bild: Maren Lohrer

Německá největší veřejná vysoká škola MVHS v Mnichově s počtem vzdělávacích nabídek za rok okolo 19 000, zveřejnila na svých webových stránkách: „Do 19.dubna 2020 včetně se na MHVS nekonají žádné kurzy ani přednášky. (…). MHVS se snaží o to, aby do konce března sdělila, zda a pokud ano, tak jakým způsobem, odškodní účastníkům již zaplacené poplatky za kurzy a jak zaplatí přednášející ve zrušených kurzech. Prosím sledujte zde momentálně jednotlivé žádosti.“

Ministr financí Olaf Scholz 13.března 2020 vysvětlil, že spolková vláda bude dělat všechno proto, aby krizi zmírnila. Firmám budou poskytovány miliardové úlevy na daních a budou nabízeny neomezené programy půjček. Tyto půjčky budou připraveny KfW Bank. Ministr hospodářství Altmeier řekl, že přísliby pomoci budou platit pro všechny podniky od malých firem až po velké provozy. Také je plánován odklad placení daní. Také tato pomoc by měla zabránit tomu, aby se firmy v důsledky koronavirové krize vydaly ze všech peněz.

Petice začaly

Ale oba spolkoví politici mluví o firmách, nikoliv o samostatně výdělečných osobách. Jestli bude aktuální opatření dále rozšířeno, to teprve ukáže čas.

David Erler, zpěvák pracující jako OSVČ z Lipska, odstartoval už 11.března 2020 Petici): „Pomoc pro OSVČ a umělce během dočasné korona odstávky“

Erler píše: „Požaduji od spolkové vlády, aby se zajímala také v zamýšlené finanční pomoci nad podporou nejen podniků a firem a jejich zaměstnanců, ale také především o samostatně výdělečně činné osoby, především aby vzali na vědomí prekérní situaci OSVČ a umělců, a proto důrazně žádáme rozšíření finanční pomoci i na tyto osoby. To vše tak, jak jen to bude bez zbytečné byrokracie možné, tedy pokud možno bez prokázání úvěruschopnosti, případných kaucí a tak dál.“ Do 14.března 2020 již tuto petici podepsalo více než 134 000 lidí, kteří se obracejí na Spolkový sněm a ministerstvo financí.

Čekání

„Krátkodobě dojde ke zřetelnému obratu k horšímu,“ řekl prezident spolkové banky Jens Weidmann pro Frankfurter Allgemeinen Zeitung. „Ale po zabránění šíření viru se zase ekonomika zvedne. Každopádně je ale v současné době jen těžké stanovit, kdy k tomuto propadu dojde.“ Co to však znamená pro jednotlivce? Kdo se jako osoba samostatně výdělečně činná pohybuje v rozbouřených vodách, nemůže nyní očekávat klidnou plavbu. Proto si situace vyžaduje rychlou podporu.

  

  

  

  


Wortbrücke e.V. Maren Lohrer
O autorce: Maren Lohrer zpracovává zprávy pro spotřebitele v jednoduchém jazyce pro „Wortbrücke e.V.“. Získala titul M.A.v oboru Germanistika a Politické vědy na univerzitě v Kolíně a je certifikovanou mediátorkou (INA at FU Berlin). Kromě toho je také EPALE vyslankyní v Německu.


Čtěte také zde:

Korona a další vzdělávání – Krize nebo katalyzátor?

Login (13)

Trid lingwa oħra?

Dan id-dokument huwa disponibbli wkoll f’lingwi oħra. Jekk jogħġbok agħżel waħda hawn taħt.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

L-aħħar diskussjonijiet

EPALE 2021 Thematic Focuses. Let's start!

We invite you to enrich what is set to be an intense year ahead with your contributions and expertise! Let's start by taking parto in this online discussion. The online discussion will take place Tuesday 9 March 2021 from 10 a.m. to 4 p.m. CET. The written discussion will be introduced by a livestream with an introduction to the 2021 Thematic Focuses, and will be hosted by Gina Ebner and Aleksandra Kozyra of the EAEA on the behalf of the EPALE Editorial Board.

More

Diskussjoni ta’ EPALE: Il-forniment ta’ tagħlim ta’ ħiliet bażiċi

Il-ħiliet bażiċi huma trasversali. Dawn mhumiex rilevanti biss għall-politika edukattiva, iżda huma rilevanti wkoll għall-politiki tal-impjiegi, tas-saħħa, soċjali u ambjentali. Il-bini ta’ miżuri ta’ politika koeżivi li jappoġġjaw lill-persuni bi ħtiġijiet bażiċi ta’ ħiliet huwa meħtieġ mhux biss biex il-Perkorsi ta’ Titjib tal-Ħiliet ikunu suċċess, iżda wkoll biex jgħinu fil-bini ta’ soċjetajiet aktar reżiljenti u inklużivi. Id-diskussjoni online se ssir f’din il-paġna fis-16/17 ta’ Settembru bejn l-10:00 u s-16:00 CET u se tkun immoderata mill-Koordinaturi Tematiċi ta’ EPALE tal-EBSN

More