chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

Riżorsa

Kompetencje przyszłości na mazowieckim rynku pracy w perspektywie do 2040 roku

Lingwa: PL

Mibgħuta minn Barbara Habrych

Rapot z badania pt. „Kompetencje przyszłości na mazowieckim rynku pracy w perspektywie średnio- i długookresowej”, które zrealizowane zostało na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie pomiędzy 29 października 2019 a 17 grudnia 2019 roku.

W toku badania zidentyfikowano osiemnaście trendów oraz możliwych zmian rynkowych o potencjalnie wysokim wpływie na mazowiecki rynek pracy w perspektywie roku 2040.

Poszczególnym trendom i zmianom przypisano 47 kompetencji zidentyfikowanych w toku badania danych zastanych – to te, na które popyt może się zmieniać wraz z rozwojem danych trendów lub zmian.

„Kompetencje przyszłości” to, mi.n.: Przedsiębiorczość, Samorozwój, Zdolności interpersonalne i komunikacyjne, Umiejętność zarządzania czasem, Kompetencje cyfrowe, Umiejętność współpracy, Zdolność krytycznego myślenia, Zdolności adaptacyjne. Kreatywność, Umiejętność pracy z nowymi technologiami inne.

Dwie zidentyfikowane w badaniu „kompetencje przeszłości” to: Umiejętność wykonywania powtarzalnych czynności, Wiedza i umiejętności w zakresie technologii wysokoemisyjnych.

Awtur(i) tar-Riżorsa: 
Zofia Bednarczyk
Norbert Kołos
Kacper Nosarzewski
Maciej Jagaciak
Łukasz Macander
Data tal-pubblikazzjoni:
It-Tlieta, 17 Diċembru, 2019
Lingwa tad-dokument
Ittajpja r-Riżorsa: 
Studji u rapporti
Pajjiż:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn