chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

tal-kamra tal-aħbarijiet

Vzorová budova má lidi v Pardubicích naučit, jak šetrně stavět

23/09/2019
Lingwa: CS

Ekocentrum PALETA v Pardubicích rekonstruuje zahradní domeček sloužící jako učebna ekovýchovných programů. V rámci rekonstrukce proběhnou přednášky a workshopy pro veřejnost s představením různých přírodně - stavebních technologií.

 

V loňském roce se zdálo, že Ekocentrum PALETA o svůj domeček přijde, jeho střecha byla v havarijním stavu a hrozilo nebezpečí průsaku vody a tím znehodnocení budovy a vnitřního vybavení. Díky crowdfundingové kampani se ale podařilo vybrat peníze a střechu opravit.

 

Během přípravy kampaně přišla myšlenka rekonstrukce celé budovy, jejího zateplení a přeměnu v ukázkovou ekologickou stavbu. A tak vznikl projekt s názvem Paleta přírodně-stavebních technologií.

 

Hlavním cílem projektu je vzdělávání dospělých v tematice environmentálně šetrných a přírodních stavebních postupů, učit prakticky a jít příkladem. Naplánované jsou čtyři tematické přednášky a čtyři workshopy. Na přednášce se návštěvníci dozví o různých přírodně-stavebních technologiích, na workshopu si je pak budou moci prakticky vyzkoušet. Výsledkem projektu bude zrekonstruovaný domeček, kde každá z jeho osmi stěn bude obnovena jinou přírodně – stavební technologií.

 

Účastníci si naučí stavět z balíků slámy, vyzkouší si práci s hlínou, nepálenými cihlami či konopným betonem, dozví se o přírodních izolačních materiálech nebo zjistí, jak se staví roubenka. O občerstvení pracujících se postará Ekocentrum PALETA. Workshopy jsou navíc "baby friendly" - děti se zabaví na zahradě s interaktivní expozicí nebo si půjčí třeba kousek hlíny a budou samy zkoušet tvořit. Není třeba se ničeho bát, přírodní stavební materiály jsou zdravotně nezávadné.

 

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/v-centru-pardubic-vznika-ukazk...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn