chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

tal-kamra tal-aħbarijiet

Česko patří mezi pět zemí, které nejvíc ohrožuje robotizace. Zaměstnanci se školí málo

16/09/2019
Lingwa: CS

Technologický rozvoj mění celou řadu obchodních procesů. A s tím i náplň práce lidí. Aby zůstali uplatnitelní i v budoucnu, musejí rozvíjet své dovednosti v souladu se změnami charakteru práce. Celoživotní vzdělávání tak už není koníček, ale nutnost.

 

Potřebu průběžného vzdělávání ještě zesiluje skutečnost, že celá řada pracovních pozic v budoucnu zanikne a namísto nich se objeví nové, velmi často vázané na znalost technologií. Například Světové ekonomické fórum odhaduje, že do roku 2022 přibude 58 milionů míst, protože 133 milionů nových míst vznikne a 75 milionů zanikne.

 

Česká republika pak podle OECD patří mezi pět zemí, jejichž pracovníci jsou nejvíce ohroženi automatizací a robotizací. Je tedy vidět, že tento trend se netýká jen dalekého světa.

 

Do vzdělávání by měli investovat jak samotní zaměstnanci, tak zejména firmy, jejichž motivací je rozvíjet znalosti a dovednosti svých lidí. Podle průzkumu společnosti Randstad se chce na získávání nových dovedností zaměřit 80 procent Čechů. Nadpoloviční většina Čechů přiznává, že cítí tlak ze strany trhu práce na rozvoj svých digitálních dovedností. Zhruba dvě třetiny respondentů průzkumu dokonce uvedlo, že průběžné vzdělávání potřebují, aby zůstali na aktuální úrovni kvalifikovanosti. Obecně se zaměstnanci domnívají, že udržování vlastních dovedností a kompetencí na aktuální a konkurenceschopné úrovni je jejich vlastní odpovědností. I proto se více než třetina respondentů tohoto průzkumu se věnuje vzdělávání po vlastní ose, mimo zaměstnání.

 

Zaměstnavatel, který ve vzdělávacích aktivitách své lidi podpoří, ovšem na trhu práce získává výhodu. Zejména mezi mladší generací. „I když si nejmladší generace obvykle myslí, že studium na vysoké škole není nutné, plně si uvědomují nezbytnost průběžného celoživotního vzdělávání. I proto dávají při výběru zaměstnavatele přednost těm firmám, které svým zaměstnancům pomáhají s rozvojem, a to nejen v jejich oboru, ale například i v oblasti takzvaných měkkých dovedností,“ vysvětluje Jitka Součková ze společnosti Grafton Recruitment.

 

Souhlasí s tím i Darina Orgonášová ze společnosti SAP Ariba: „Kontinuální vzdělávání je nevyhnutelným předpokladem pro úspěch našich týmů. Mezi uchazeči o práci jsme hlavně v poslední době zaznamenali zvýšený zájem o informace týkající se možností růstu a vzdělávání, což zájemci také vnímají jako jeden z důležitých benefitů poskytovaných zaměstnavatelem.“

 

Firmy jsou si důležitosti firemního vzdělávání vědomy, přesto do něj v současnosti investují jen minimálně. Podle posledních údajů ČSÚ využívá 79 procent českých firem k zajištění firemního vzdělávání služby externích dodavatelů a investuje v průměru 3 134 korun na jednoho zaměstnance ročně. Celkově strávili zaměstnanci v Česku vzděláváním průměrně 0,6 procenta svých placených pracovních hodin, tedy v průměru přibližně 11 hodin ročně na jednoho zaměstnance.

 

S rozvojem technologií a změn charakteru lidské práce by měly firmy tento přístup přehodnotit, problematika vzdělávání zaměstnanců se pro ně do budoucna stane jednou z klíčových oblastí, zaměstnance bude totiž potřeba přeškolit na nové kompetence. Zájem roste zejména o pokročilé kognitivní a sociobehaviorální dovednosti, jako jsou kritické a analytické myšlení, řízení projektů či vztahů, péče o lidi a podpora týmové spolupráce. Upozorňuje na to i studie Světové rozvojové banky.

 

https://www.e15.cz/tematicke-specialy/vzdelani/cesko-celi-technologicke-...

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn