chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

 
 

Riżorsa

Kaimo bendruomenės narių dalyvavimo socialinėje veikloje vertinimas

Lingwa: LT
Document available also in: EN

Mibgħuta minn Jurgita MELAIKIENE

Kaip bendruomenės socialinį dalyvavimą paversti realybe, o ne formalumu, įteisintu tik šalies teisės aktais? Atsakymo į šį klausimą ieškoma straipsnyje, nagrinėjančiame kaimo bendruomenės narių dalyvavimo socialinėje veikloje situaciją. Jame pažymima, kad, vykstant demokratiniams procesams visuomenėje, kuriasi vis daugiau bendruomenių, kurių reikšmė yra labai išaugusi ne tik socialiniame ar ekonominiame, bet ir aplinkosaugos, švietimo, kultūros sektoriuose. Kintanti kultūra, žmonių ir organizacijų santykiai, politika, švietimas, medicina teikia žmonėms naujų galimybių, tačiau sukelia ir daug sunkumų, kuriuos ir bandoma spręsti, jungiantis į bendruomenes. Gyventojus vis labiau domina ir bendra jų gyvenimo kokybė, t. y. sveikatos, saugumo, asmeninio tobulėjimo, laisvalaikio organizavimo ir kiti svarbūs klausimai. Vienas iš būdų tai užtikrinti yra pačių bendruomenių veikla.

Bendruomeninė veikla paprastai vykdoma pačių žmonių iniciatyva, skatinama vidinio poreikio saviugdai bei saviraiškai, savęs socialiniam įgalinimui. Bendruomenės socialinis dalyvavimas kaip pageidautina veikla įtraukiamas į mūsų šalies norminius teisės aktus, bendruomenės vystymo projektus, tačiau, kad tai neliktų tik formalumu, būtina ieškoti formų, kaip tai padaryti būtų geriausiai, todėl svarbu žinoti dalyvavimą bendruomenių veikloje skatinančius ir ribojančius veiksnius.

Remiantis tyrimo rezultatais galima teigti, kad, bendradarbiaujant kaimo bendruomenėms, užmezgami glaudūs ryšiai, dalijamasi gerąja bendruomeninės veiklos patirtimi, formuojasi palankūs santykiai tarp žmonių, grupių ir organizacijų. Užmegzti ir palaikyti tokius ryšius yra abipusiškai naudinga. Kuo aktyviau kaimo bendruomenės veikloje dalyvaujama, tuo naudingesniais kaimo bendruomenės nariais tampama, didėja bendruomeninės veiklos sklaida ir skatinama bendruomenės narių motyvacija aktyviau įsijungti į bendrą veiklą.

Nors kaimo bendruomenės žmonės teigia patenkinantys savo bendravimo poreikius bendruomeninėje veikloje, tačiau jie mažai tenkina naujų žinių įgijimo, susipažinimo su naujovėmis ir kt. edukacinius poreikius. Nustatyta, kad tik apie penktadalis respondentų domisi naujovėmis.

Išanalizavus kaimo bendruomenės narių socialinio dalyvavimo priežastis akivaizdu, kad stipriausi motyvai, skatinantys gyventojus jungtis į bendruomenines veiklas, yra individualūs – bendravimo poreikis, savirealizacija, noras prisidėti prie bendruomenės tikslų siekimo, savo turimas žinias panaudoti bendruomenės naudai. Gyventojų nepasitenkinimas esamomis socialinėmis paslaugomis, jų trūkumas, noras gerinti gyvenamąją aplinką taip pat skatina juos jungtis ir iškilusias problemas spręsti bendrai.

Socialinio nedalyvavimo bendruomeninėje veikloje priežastys – individualios asmenų nuostatos ir savybės, bendras žmonių neaktyvumas ir nenoras įsitraukti į bendruomenės veiklas, bendruomenės veiklos neaktualumas, nepakankama informacija apie bendruomenės veiklą ar nepasitikėjimas bendruomenės veiklos skaidrumu. Visas šias priežastis galima būtų panaikinti įvairiomis edukacinėmis informacinėmis priemonėmis.

Tuo labiau, kad tyrimo rezultatai parodė, kad svarbus požymis, lemiantis dalyvavimą bendruomeninėje veikloje, yra išsilavinimas. Aukštesnio išsilavinimo asmenys labiau linkę dalyvauti bendruomeninėje veikloje.

Awtur(i) tar-Riżorsa: 
Aristida Čepienė
ISBN: 
ISSN 1822-3648
Data tal-pubblikazzjoni:
Il-Ġimgħa, 21 Awwissu, 2015
Lingwa tad-dokument
Ittajpja r-Riżorsa: 
Artiklu
Pajjiż:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn