chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

 
 

Blog

IMPACT projekts – uz kompetencēm orientētas mācīšanās novērtēšana un validēšana, izmantojot IT

25/02/2019
minn Tim Scholze
Lingwa: LV
Document available also in: EN ET DE HU PT HR PL EL FR RO

 

Kā tehnoloģiju apguve var veicināt inovatīvu un holistisku pieeju izglītībā un dot ieguldījumu, ali validētu ikdienējā izglītībā apgūtās kompetences? Dr. Tims Šolce iepazīstina ar IMPACT projektu, kurš tika mēģināja atbildēt uz šo jautājumu.

 

IMPACT projekts: inovatīvas metodes kompetenču validācijai

Kā tehnoloģiju apguve var veicināt inovatīvu un holistisku pieeju izglītībā un dot ieguldījumu ikdienējā izglītībā apgūto kompetenču validācijā? Šis jautājums tika pētīts IMPACT projekta ietvaros 2015-2016. gadā un tika izveidota viegli izmantojama mācību vide, kas apvieno brīvpieejas mācību sistēmas, tādas kā Moodle un Mahara ar validācijas programmatūru. 

IMPACT nozīmē IT-balstīta metodika uz kompetencēm orientētas izglītības un apmācības veicināšanai, novērtēšanai un validēšanai. Projektā visvairāk uzmanības tika pievērsts IT izveidei un integrēšanai. Mēs izveidojām pirmās atvērtā koda virtuālās mācību vides specifikācijas (Moodle LMS un Mahara E-portfelis) saskarnēm, kur integrētas formālās un neformālās izglītības validācijas sistēmas. IMPACT izveidoja mācīšanās vidi, kas atbalsta jaunus mācīšanās veidus (uz kompetenču apguvi orientētas  mācības), apvienojot uz tehnoloģijām balstītu mācīšanos un validāciju. Tāpat, projekts nodrošināja arī atvērtā koda izglītības resursus (AKR) un piedāvāja bagātīgu atvērtā koda izglītības vidi skolotāju, profesionālās apmācības speciālistu, treneru un cita personāla profesionālajai attīstībai visos izglītības sektoros (profesionālajai apmācībai, pieaugušo izglītībai, augstākajai, vispārējai un jaunatnes izglītībai).

 

Izglītības rezultātu validēšana ikdienējā un neformālajā izglītībā

Projekts IMPACT tika radīts, ņemot par pamatu ikdienējās un neformālās izglītības rezultātu validācijas sistēmu (VINFI), kuru bija plānots īstenot 2018.gadā. To īstenoja 10 organizāciju konsorcijs no Vācijas, Grieķijas, Bulgārijas, Lietuvas, Portugāles, Itālijas, Beļģijas, Slovākijas un Polijas.

IMPACT pētīja daudzus strukturālus, tehniskus un ar saturu saistītus šķēršļus un izaicinājumus, kas kavē VINFI īstenošanu, it īpaši pieaugušo izglītībā un jaunatnes sektorā, bet arī tādās ikdienējās mācīšanās jomās kā skolas un augstākās izglītības vide (piem., Erasmus+ mobilitāte).

Vēl viens IMPACT mērķis bija atrast tehniskās savietojamības risinājumus:

 • trūkstošajām tehniskajām specifikācijām;
 • neesošajai saiknei uz IT bāzētu mācīšanos un vērtību sistēmām un atvērtā koda programmām, tādām kā LMS vai e-portfeļi.

IMPACT projektā tika izveidota visaptveroša kombinēta atvērtā IT koda telpas un VINFI ieviešanas stratēģija. Tās uzmanības centrā izvirzīja IT savietojamību un izglītības jomā strādājošo partneru iesaistīšanu šajā svarīgajā Eiropas darbības jomā.

 

Projekta īstenošana un rezultāti

Balstoties uz liela apjoma pētījumu, pieejamo ECVET (Eiropas kredītsistēma profesionālajai izglītībai un mācībām) projektu analīzi un tiešsaistes aptauju, projekta ietvaros Eiropas Parlamenta un Padomes rekomendācijas ECVET kvalifikāciju struktūrām tika pārnestas uz tehniskajām specifikācijām. Šīs specifikācijas atvērtā koda veidā tika ievietotas īpašā tīmekļa vietnē kā pamats validācijas rīku programmatūras izstrādei, kas atvieglo kvalifikāciju, vienību un izglītības rezultātu pārnesi. Balstoties uz šīm specifikācijām, LEVEL5 validācijas sistēmas ietvaros tika izveidots programmatūras prototips un testēts 10 atbilstošākajos ECVET projektos, kas tika izvēlēti pētījuma stadijā.

Paralēli mēs izveidojām visaptverošu ieviešanas stratēģiju skolotājiem un treneriem. Tās pamatā ir pilnvērtīgā izglītības profesionāļu kvalifikācija saskaņā ar Ikdienējās un neformālās izglītības validācijas sistēmu (VINFL), kuru izveidojuši 20 nozares profesionāļi, kas specializējas jaukta tipa mācīšanās jomā, aptverot arī bagātinātu atvērtā koda mācību vidi - IMPACT platformu. Šī platforma tiek centralizēti pārvaldīta un uzturēta kā atvērtā koda e-Portfeļa sistēma. Tā sastāv no kombinētas mācību un validācijas vides, kas tika izveidota, balstoties uz tehniskajām ECVET specifikācijām. Pirmo reizi bija iespējams izveidot netraucētu savienojumu starp atvērtā koda mācību tehnoloģijām (e-Portfelis, mācību pārvaldības sistēmas (LMS) un validācijas programmatūra) un tā tika izmēģināta apmācītu skolotāju vadītos izglītības projektos.

Tehniskā savietojamība starp mācību tehnoloģijām un specifikāciju izveides procesu un programmatūras prototipu ECVET projektiem ir svarīgs atskaites punkts 22 valstu sadarbības tīklā, kurā darbs tiek veikts, balstoties uz reālo praksi. Tā bagātinās partneru piedāvātos pakalpojumus un infrastruktūras ikdienējās un neformālās izglītības validēšanai un inovatīvai izglītības praksei ES.

Uzziniet vairāk par IMPACT projektu.

 


Pēdējos 20 gadus Tims Šolce strādā pētniecības un izstrādes projektos dažādās izglītības jomās, kas saistītas ar inovatīvu un praktisku apmācību profesionālajā un pieaugušo izglītībā. Viņam ir zinātnes eksperta pieredze Kasselas un Duisburgas-Esenes universitātēs, Vācijas Pieaugušo izglītības institūtā, DVV International un REVEAL grupās. Timam Šolcem ir doktora grāds izglītības zinātnēs un viņš vada Jaukta tipa mācīšanās iestāžu kooperatīvu (Blended Learning Institutions’ Cooperative). Kooperatīvs ir jumtorganizācija, kas apvieno 22 ES valstu zinātnes un prakses ekspertus, kas darbojas uz kompetenču pieeju orientētas ikdienējās un neformālās izglītības validācijas jomā.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 4 minn 4
 • Tatyana Oleinik's picture
  I think it'd useful for university students in Ukraine as well as teacher educators. Could you apply like IMPACT project this year including our University educators
 • Maria Cristina Accornero's picture

  I would like receive some information on IMPACT project. It's possible  to see and try the software ?

   

  Thanks

  M. Cristina Accornero

  tortolina@tiscali.it

 • Tim Scholze's picture

  Hi Christina,

  Thanks for your request - we are already in contact via our Italian office. Information on the software can be retrieved on the website: www.impact-eu.net

  The software is fully operational and can be connected to existing moodle and mahara applications and applied as complete e-learning, e-portfolio and validation infrastructure.

  Please contact info@reveal-eu.org

 • Sibilla Drews's picture
  Very important that IMPACT also provides a training course on validation for educational staff. This facilitates the implementation of the project.