chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

Blog

Anna Wysocka, historia EPALE z Polski

23/10/2020
minn Malgorzata Dybala
Lingwa: PL
Document available also in: EN HU

    

Jestem absolwentką informacji naukowej i bibliotekoznawstwa UW oraz absolwentką podyplomowych studiów w zakresie polityki wydawniczej i księgarstwa UW. Od 5 lat pracuję w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, jestem kierownikiem filii w Józefosławiu, a także członkiem i ambasadorem Stowarzyszenia LABiB.

   
Wyznaję jedną z zasad Google „praca powinna być wyzwaniem, a wyzwanie powinno być zabawą”. Uwielbiam wymyślać, planować i organizować wciąż nowe rzeczy. Lubię jak coś się dzieje, chętnie pomagam innym, jestem nastawiona na współpracę. Interesują mnie działania animacyjne, organizacja wydarzeń, eventów, akcji. Dlatego piszę, koordynuję i realizuję projekty m.in. „Literacka Mapa Piaseczna”, "Zdrowa mama, zdrowe dziecko", "Józefosław i Julianów – w poszukiwaniu tożsamości", "Festiwal Pięknej Książki", Przekąski literackie”, „Wszechświat uczuć w świecie książek”. Realizuję wiele inicjatyw związanych z czytelnictwem, włączam się w akcje ogólnopolskie (Noc Bibliotek) czy światowe (Światowy Dzień Książki).
 

Z zakresu edukacji dorosłych organizuję spotkania autorskie, spotkania z podróżnikami, kurs komputerowy dla seniorów, warsztaty o emocjach dla rodziców i pedagogów, warsztaty manualne rodzic-dziecko. Organizuję klub kreatywności pod nazwą „Strefa KreaTYwni” – miejsce dla mieszkańców, gdzie uczą się nowych rzeczy.

O EPALE dowiedziałam się od ambasadora Moniki Schmeichel-Zarzecznej. Na platformę zarejestrowałam się niedawno. Korzystałam do tej pory z artykułów, materiałów i narzędzi proponowanych przez ambasadorów. Jest to bardzo przydatna wiedza, dzięki której poszerzam swoje kompetencje i umiejętności.

Epidemia wpływa na moje życie zawodowe.

  

Podczas zamknięcia instytucji kultury i pracy zdalnej, trzeba było przewartościować swoją wizję biblioteki i jej działań.

   

Jak bezpiecznie funkcjonować, co można zorganizować i w jakiej formie – to pytania, na które szukałam odpowiedzi. Zastanawiałam się, co można zrobić, aby edukować dorosłych w obecnej sytuacji. Cały czas uczę się nowych narzędzi, szukam rozwiązań i je wdrażam. Najtrudniejsza rzecz podczas izolacji to brak bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem. Gdy nie mogliśmy spotkać się fizycznie w bibliotece, porozmawiać, wymienić poglądów. Każdy zamknięty w domu. Dobrze, że mamy Internet! Pozostały nam kanały internetowe i działania w sieci.

Jednym z pomysłów była promocja darmowych kursów, aplikacji i serwisów. Nauka angielskiego czy innego języka, kurs marketingu, umiejętności interpersonalne, zarządzanie zmianą, rozwiązywanie problemów, równowaga cyfrowa, networking to tematyka szkoleń w Internecie. Na Facebooku biblioteki i na stronie www zamieszczaliśmy posty z linkiem i krótkim opisem danej platformy. W zalewie informacji często nie wiadomo co wybrać i który kurs naprawdę ma sens. Publikowane platformy były sprawdzone i przetestowane. Dzięki temu, sama skorzystałam z wielu kursów i użytkuję je do tej pory.
Jeszcze bardziej bezpośredni kontakt online jest możliwy poprzez newsletter. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wysłaliśmy newsletterem do naszych czytelników specjalnie przygotowaną pocztówkę z wirtualnymi różami i książkami. Tego dnia zawsze rozdajemy w bibliotece książki i prawdziwe kwiaty. Czytelnicy dziękowali za wirtualny prezent i pisali, że tęsknią za nami i biblioteką.
Kolejną atrakcją dla czytelników były quizy i escape room.
Uczestnicy mogli dowiedzieć się czegoś więcej o bibliotece, sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz przygotowany w aplikacji.

Z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowujemy zawsze ciekawą ofertę dla mieszkańców. 

  

Tym razem nie mogliśmy się spotkać w bibliotece. Nic straconego! Escape room online już czekał na chętnych przygód i gotowych na łamigłówki i odszyfrowywanie zagadek.

   

Gra była skierowana dla dorosłych, dla rodzin do wspólnej zabawy. Gra przygotowana została w serwisie https://wizer.me/, ale odpowiedzi trzeba było zapisywać na kartkach. Taka odmiana od ciągłego klikania :) W grze wzięło udział wiele osób, którzy dziękowali za dobrą zabawę. Po otwarciu biblioteki uczestnicy odbierali nagrody.
Opis gry: https://biblioteka-piaseczno.pl/escaperoom/
Link do escape roomu: https://app.wizer.me/preview/AM69D1

Po częściowym otwarciu bibliotek (jeszcze nie można było wchodzić do środka) sprawdziły się listy z zakupionymi nowościami. Jak sprawdzić jakie zakupiliśmy nowe tytuły? Jak można je obejrzeć? Listy z nowościami zamieszczaliśmy na stronie www oraz Facebooku biblioteki, a także wysyłaliśmy newsletterem. Tworzone były na Microsoft Sway platform, a następnie na stronie biblioteki. 

Po opublikowaniu takiej listy, czytelnicy od razu zamawiali nowości. Telefony, maile i zamówienia przez katalog online spływały masowo. Każdy chciał być pierwszym czytelnikiem nowiutkich książek czy audiobooków. Obecnie, po pełnym otwarciu bibliotek dla czytelników, kontynuujemy tworzenie tych list. Czytelnicy je chwalą i mówią, że wolą przejrzeć taką listę, niż oglądać nowości na półce, ponieważ te mogą być już wypożyczone.

  

A co z wydarzeniami? Jak zrobić akcję bookcrossingową, kiedy nie można wystawiać regałów i samodzielnie wybierać książek?

   

Mamy na to sposób! Można taki regał umieścić za ladą, wystawić książki i proponować czytelnikom konkretne tytuły. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie - kryminał, biografię, powieść obyczajową, poradnik. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, czytelnicy byli zaskoczeni i zadowoleni z prezentów. Najważniejsze to utrzymać kontakt z czytelnikami, i najlepiej w kreatywny sposób. Ale pamiętajmy, aby nie zasypywać wiadomościami, tylko wybierać odpowiednie i wartościowe treści. Bardzo ważny jest także kontakt ze współpracownikami - wspieranie się, pomoc w obsłudze narzędzi internetowych, wspólne pomysły na nowe działania. Bo razem można więcej i lepiej!

   

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 3 minn 3
  • Anna Wysocka's picture
    Quiz o bibliotece przygotowany w aplikacji Genially: https://view.genial.ly/5e8e026cfba9d40d9e2fa523/learning-experience-chal...
  • Karolina Suska's picture
    Jeśli ktokolwiek z branży biblio zapyta "co robić w czasie pandemii?" to mam już gotową odpowiedź - od razu wysyłam mu link do tego tekstu. Dzięki za porcję inspiracji. Czytając ten tekst, motywacja automatycznie wzrasta. Cieszę się niezmiernie, że w bibliotekach pracują tak kreatywni ludzie. Ania - brawa dla Ciebie!
  • Anna Wysocka's picture
    Karolina - dziękuję!