chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

 
 

Blog

Sākas pieteikšanās mācībām pieaugušajiem gandrīz 800 programmās

27/05/2019
minn Aldis Lazda
Lingwa: LV

Pirmdien, 27.maijā, atklāta ceturtā pieteikšanās kārta Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Strādājošajiem vecumā no 25 gadiem ir iespēja izvēlēties no gandrīz 800 izglītības programmām, kuru ir teju divkārt vairāk nekā pērn 2018. gadā. Pieteikšanās mācībām notiek līdz 28. jūnijam, un pirmoreiz to var izdarīt tiešsaistē www.macibaspieaugusajiem.lv.

/mt/file/macibaspieaugusajiem-4kartapngmacibaspieaugusajiem-4karta.png

Foto: www.macibaspieaugusajiem.lv

 

Mācību maksa:

 • mācību izmaksas 90% apmērā sedz ES fondi un valsts;
 • 10% ir strādājošā līdzmaksājums, kuru var segt arī darba devējs vai kāda cita fiziska vai juridiska persona;
 • mācības bez maksas ir personām ar maznodrošinātās vai trūcīgās personas statusu.

 

Plašākas mācību iespējas

Ceturtajā pieteikšanās kārtā ir būtiski palielinājies mācību klāsts un daudzveidība. Mācības 12 tautsaimniecības nozarēs piedāvā 82 izglītības iestādes visā Latvijā, un gandrīz divreiz ir pieaudzis programmu skaits. Pirmoreiz mācību klāstā ir arī 29 dažādu moduļu apguve, kas nepieciešama profesionālajai darbībai izvēlētajā nozarē. Šajā kārtā piedāvājumā no jauna ir arī mācības 8 mūžizglītības kompetencēs, kas var būt saistītas nevis ar konkrētu nozari vai profesiju, bet ar prasmēm, kuras jāapgūst mūža garumā. Šīs mācības izstrādātas, sadarbojoties profesionālās izglītības iestādēm un uzņēmējiem.

Pirmo reizi projekta laikā pieteikšanās norit tiešsaistē mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv, izmantojot latvija.lv autentifikāciju un e-pakalpojumu jebkurā diennakts laikā. Iedzīvotājiem vairs nav jāsūta pieteikums e-pastā vai jādodas uz izglītības iestādi klātienē.

Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri. Ikviens strādājošais mācīties šajā projektā var vienu reizi.

 

Mācību piedāvājums top sadarbībā ar darba devējiem

“Mērķtiecīga un plānota pieaugušo izglītība ir viens no risinājumiem darba tirgus izaicinājumiem, tāpēc mācību saraksts katrā kārtā top, ņemot vērā Ekonomikas ministrijas un Labklājības ministrijas darba tirgus prognozes un darba devēju ieteikumus, lai mazinātu kvalificētu darba roku trūkumu un darbaspēka novecošanos valsts ekonomikai svarīgās nozarēs. Projekta līdzšinējās trijās kārtās mācībās iesaistījušies jau 17 tūkstoši strādājošo,” akcentē VIAA direktore Dita Traidās.

Lai motivētu strādājošos mācīties, projektā lielāko daļu mācību izmaksu sedz ES fondi un valsts, savukārt iedzīvotājiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, kuru var apmaksāt arī darba devējs. Neformālajās izglītības programmās, kas ir visīsākās mācības projektā, iedzīvotāja līdzmaksājuma apmērs ir vidēji 36 eiro, savukārt garākās izglītības programmās, kurās var iegūt profesiju, tas var būt arī vairāki simti eiro.

Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem mācības ir bez maksas un viņi var saņemt atbalstu arī reģionālajai mobilitātei - transporta izmaksu kompensāciju, ja šādi izdevumi radušies mācību laikā. Savukārt strādājošie ar invaliditāti var pretendēt uz asistenta vai surdotulka izmaksu kompensāciju mācību laikā.

Gadījumos, ja strādājošajiem nav iespēju pieteikties mācībām tiešsaistē vai nepieciešams informatīvs atbalsts piemērotāko mācību izvēlei, var vērsties pie pieaugušo izglītības koordinatoriem 82 VIAA sadarbības pašvaldībās. Mācību pieteikumu var noformēt arī VIAA klātienē, iepriekš piesakoties un uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Savukārt 28 Nodarbinātības Valsts aģentūras filiālēs var saņemt karjeras konsultāciju.

Plašāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem, mācību un atbalsta iespējām, kā arī visu mācību saraksts ir publicēts projekta tīmekļa vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.

 

12 tūkstoši mācības jau pabeiguši

Kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā noritējušas jau trīs pieteikšanās kārtas, kurās mācības uzsākuši vairāk nekā 17 000 strādājošo, no kuriem vairāk nekā 12 000 izglītošanos jau pabeiguši. 32% visu mācību dalībnieku ir vecumā no 45 gadiem, savukārt 20% - vecumā virs 50 gadiem. 31% mācību dalībnieku ir rīdzinieki, bet 69% dzīvo ārpus galvaspilsētas. Kopumā projektā līdz 2022. gadam plānots iesaistīt 36 tūkstošus nodarbināto.

ES fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā vairāk nekā 25 miljoni eiro.

 

Vairāk: www.macibaspieaugusajiem.lv.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 9 minn 9
 • Iveta Šķirus's picture
  Ļoti priecājos par šādu iespēju iedzīvotājiem. Tikai man neviļus rodas jautājums - cik daudz par to ir informēti un vai tiešām alkohola reklāmas televīzijā ir svarīgākas par cilvēku izglītošanu?
  Ne visi var atļauties dārgas augstskolas. Bet vai šī nebūtu iespēja arī tiem, kas nesēž visos zināmajos portālos, bet cik nu spēka mēģina nopelnīt maizei.
  Ļoti vērtīga apmācība un tiešām nepieciešama cilvēkiem reģionos. 
  Uz patīkamās nots, protams, vēlos teikt, ka ir apsveicami, ka šāda iespēja ir un, ka šo apmācību jau izmantojuši jau tik daudz cilvēku.

 • Iveta Pētersone's picture
  Patīkami redzēt, ka tik daudz cilvēki ir iesaistījušies šajā projektā un, cerams, ka tiks sasniegts plānotais mērķis - 36 tūkstoši. Domāju, ka šis ir lielisks veids, kā iegūt papildus zināšanas, kas mūsdienās ir ļoti svarīgas un nepieciešamas, jo bieži pietrūkst laika vai nav iespējams apmeklēt izglītības iestādes, bet šeit tam ir rasts risinājums. Ļoti labi, ka ES fondi un valsts atbalsta un 90% apmaksā. Galvenais ir gribēt iegūt jaunas zināšanas un tiekties uz šo mērķi!
 • Laura Juhansone - Daugule's picture
  Iniciatīva ļoti vērtīga, taču būtiski, lai atbilstu apmācībās iespējām ne tikai saturs, bet šoreiz arī ļoti būtiska ir forma - proti - lielais programmu stundu skaits vai salīdzinoši neelastīgs piedāvājums (pilnu darba dienu mācības) ir jautājums, ko noteikti vērts diskutēt, veidojot elastīgākas un pretimnākošas apmācību iespējas. Otrs, reģioniem būtisks aspekts, lai atbalsts mobilitātei paplašinātos gan rādiusa, gan attiecināmības ziņā.
 • Laine Grūbe's picture
  Uzskatu, ka šī ir ļoti laba iespēja ikvienam attīstīt un pilnveidot zināšanas, sev interesējošas un saistošās nozarēs. Pozitīvi ir tas, ka piedāvāto mācību programmu klāsts ir ļoti bagātīgs, taču piekritīšu tam, ka būtu nepieciešamas mācību programmas arī sociālo zinātņu jomā.
 • Līga Jesineviča's picture
  Projekts tiešām ir ļoti vērtīgs un nozīmīgs, ļaujot cilvēkiem turpināt vai sākt izglītoties, it īpaši, ja tas neizmaksā lielas naudas summas. Gan māmiņām, gan vienkārši cilvēkiem, kuriem gribas sevi pilnveidot un attīstīt, šī ir lieliska iespēja. 
  Tekstā minēts, ka šis projekts izstrādāts, lai "mazinātu kvalificētu darba roku trūkumu un darbaspēka novecošanos valsts ekonomikai svarīgās nozarēs". Manuprāt, arī izglītībai ir jābūt vienai no nozarēm. Saprotu, ka tiek izstrādātas jaunas programmas pedagoģijas izglītības iegūšanai, bet arī tiem, kuri strādā, varētu izveidot kādu programmu, kur veicinātu strādājošo atbilstību aktuālākajām darba tirgus prasībām.  
 • Iveta Munce's picture
  Jā, piekrītu, ka viss ir noderīgi un cilvēki var kvalificēties jaunām profesijām vai celt savu profesionālo kvalifikāciju visā Latvijā, taču visi piedāvājumi ir vienkāršam darba spēkam un nav piedāvājuma pedagogiem un sociālās zinātnēs, nemaz nerunājot par citiem speciālistiem ar augstāko izglītību vai vadītājiem, kad vada un izglīto šos strādniekus. 
 • Elīna Birkāne's picture
  Lieliska iespējam strādājošiem cilvēkiem papildināt savas zināšanas nozarē, arī paplašināt redzesloku. Piekrītu Ilzei, ka plašs piedāvāto programmu loks uzrunā lielu auditoriju, piedāvā iespēju katram, kas vēlas mācīties. Lai gan zinu, ka projekta administratori izplata informāciju par pieejamajām iespējām, tomēr lielākoties ziņas par šādu iespēju mācīties ceļo no mutes mutē, kas, protams, ir labākā reklāma, tomēr tiktu sasniegta vēl plašāka auditorija, ja būtu vairāk informācijas sabiedriskajā telpā.
 • Ilze Zača's picture
  Mācību programmu klāsts ir tiešām ievērojams, izcila iespēja strādājošiem, zinātkāriem cilvēkiem (pie tam, arī jaunajām māmiņām!) papildināt savas zināšanas! Mūžizglītības kompetences, kā,piemēram, latvisko ēdienu saglabāšanas tradīcijas un finanšu pratība pieaugušajiem - vienkārši fantastiskas!
   Žēl tikai par to, ka nav mācību programmu iespējas tādās nozarēs kā izglītība un sociālās zinātnes, kas izskatās nav tik aktuālas un vajadzīgas valstij kā tautsaimniecības nozares. Īpaši saistībā ar jaunajiem mācību standartiem, papildus zināšanas esošajiem pedagogiem lieti noderētu!
 • Ilze Onzule's picture
  Pašvaldībās tiešām ir koordinatori, kuru uzdevums ir konsultēt, informēt un, ja nepieciešams, arī reģistrēt mācībām.