European Commission logo
Create an account
Blog
Blog

Get inspired: open learning innovations!

EPALE is happy to live stream two inspirational speeches on open education, learning innovation, and digital learning.

EPALE Ambassadors Journey Inspirational Speakers

Join us for two unique moments dedicated to the EPALE community!

In the context of the EPALE Ambassadors Journey, a special event dedicated to the EPALE Ambassadors from all over Europe, we would like to offer a special moment to all the EPALE Community.

EPALE is happy to live stream two inspirational speeches on open education, learning innovation, and digital learning.

What are the social impacts of digitalisation? How to build creative design of innovative learning methodologies? How are we reshaping the learning environments? How to deal with the digital divide and how to reduce it to ensure real access to open education?

Wednesday 2 December 2021 at 10:30 CET the sociologist Alek Tarkowski of Open Future will guide us in the open education world: strategies, policy, advocacy and the social implication of digital transition.

Thursday 3 December 2021 at 10:15 CET Susanna Sancassani, Managing Director of METID, the competence unit of Politecnico di Milano will lead us on an inspirational journey around learning innovation, digital learning and creative design of innovative learning methodologies.

Tune in here on EPALE to get inspired by two leading experts on the topics of innovative digital learning!

Watch below Alek Tarkowski's speech on 2 December 2021 at 10:30 a.m. (CET)

Watch below Susanna Sancassani's speech on 3 December 2021 at 10:15 a.m. (CET)

 

Login (17)

Komentari

Labdien!

Liels paldies par bloga ziņojumu! Ļoti populāra tēma mūsdienās un arī, domāju, par to ir nepieciešams daudz runāt, dalīties, domāt, jo tehnoloģijas papildina, uzlabo mācību procesu izglītošanās procesā. Jau, pirmkārt, dažādas tehnoloģijas piesaista uzmanību, rada interesi un tas ir pirmais, kas stundās nepieciešams - piesaistīt skolēnu uzmanību, interesi, jo dabīgi, ka ilgstošas stundas izglītojoties var nogurt, sākt būt garlaicīgi. Tehnoloģijas šo situāciju var uzlabot, manuprāt. Protams, tām ir jābūt pielietotām saprātīgi mācību stundās, papildinoši mācību vielai. Paldies par lielisku izklāstu, tas iedvesmoja mani vairāk meklēt jaunus rīkus, metodes, pielietot vairāk tehnoloģijas savās mācību stundās! Paldies, ka domājat par jaunām inovācijām!

Login (2)

Labdien!

Liels paldies par bloga ziņojumu! Ļoti populāra tēma mūsdienās un arī, domāju, par to ir nepieciešams daudz runāt, dalīties, domāt, jo tehnoloģijas papildina, uzlabo mācību procesu izglītošanās procesā. Jau, pirmkārt, dažādas tehnoloģijas piesaista uzmanību, rada interesi un tas ir pirmais, kas stundās nepieciešams - piesaistīt skolēnu uzmanību, interesi, jo dabīgi, ka ilgstošas stundās izglītojoties skolēns var nogurt, var sākt palikt garlaicīgi. Tehnoloģijas šo situāciju var uzlabot, manuprāt. Protams, tām ir jābūt pielietotām saprātīgi mācību stundās, papildinoši mācību vielai. Paldies par lielisku izklāstu, tas iedvesmoja mani vairāk meklēt jaunus rīkus, metodes, pielietot vairāk tehnoloģijas savās mācību stundās! Paldies, ka domājat par jaunām inovācijām!

Login (1)

Users have already commented on this article

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.

Želite drugi jezik?

Ovaj dokument je dostupan i na drugim jezicima. Odaberite jedan od njih u nastavku.
Switch Language

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnovije diskusije

Kakav je opis posla za menadžera centra za obrazovanje odraslih?

Pusto je na vrhu centra za obrazovanje odraslih. Ovaj osjećaj nije formulisan u opisu posla za mjesto menadžera centra za obrazovanje odraslih.
Ovo je poziv da podijelite opis vašeg posla - bez obzira na format - i poziv da podijelite osjećanja o usamljenosti, ili drugima, u vrhu centra za obrazovanje odraslih.

More