Skip to main content
Blog
Blog

Edukacja w Cambridge jako źródło inspiracji i możliwości rozwoju - nasza przygoda z programem Erasmus+

Kiedy w sierpniu 2018 roku otworzyłyśmy niewielką szkołę języka angielskiego w Gorzowie Wielkopolskim, wiedziałyśmy, że oprócz połączenia wiedzy i wieloletniego doświadczenia zawodowego, chcemy też podjąć się wypracowania wspólnie nowej jakości edukacyjnej. Ten pomysł udało się zrealizować dzięki programowi Erasmus+ Edukacja dorosłych, w ramach projektu "Nauka języka angielskiego jako klucz do wyrównywania szans i rozwoju inteligencji kulturowej - edukacja językowa dla dorosłych".

Aspekt kulturowy w edukacji językowej, czyli jak się to wszystko zaczęło?

Kiedy w sierpniu 2018 roku otworzyłyśmy niewielką szkołę języka angielskiego w Gorzowie Wielkopolskim, wiedziałyśmy, że oprócz połączenia wiedzy i wieloletniego doświadczenia zawodowego, chcemy też podjąć się wypracowania wspólnie nowej jakości edukacyjnej. Chciałyśmy to zrobić, uwzględniając różnorodność kultury krajów anglojęzycznych, specyfikę nauczania i uczenia się osób dorosłych oraz skuteczne strategie metodyczne.

Poszukując sposobów na zrealizowanie tego pomysłu, natknęłyśmy się na informacje o programie Erasmus+ i konkursie wniosków w ramach Akcji 1. - Mobilność kadry edukacji dorosłych. Jako że wydawało się to idealnie wpasowywać w naszą wizję i plan działania, w lutym 2019 roku wzięłyśmy udział w konkursie, a trzy miesiące później ogłoszono wyniki. Nasz projekt zatytułowany: "Nauka języka angielskiego jako klucz do wyrównywania szans i rozwoju inteligencji kulturowej - edukacja językowa dla dorosłych" został zatwierdzony, a już 1 czerwca rozpoczęła się oficjalnie jego realizacja. Pierwszym etapem projektu była mobilność w okresie 14-27 lipca 2019 czyli wyjazd obu lektorek szkoły Mabila English do Cambridge (UK) na dwutygodniowe kursy szkolenia dla kadry nauczycielskiej, organizowane przez szkołę Bell English na terenie campusu uniwersyteckiego Homerton College.              

              

Lato w Cambridge czyli intensywna nauka, lokalne życie kulturalne i międzynarodowa współpraca

Wybór dwóch różnych kursów, które w zamyśle miały się później uzupełniać podczas realizacji opisanego przez nas wcześniej tzw. Europejskiego Planu Rozwoju (najważniejsza część projektu w Akcji 1.), okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Zarówno "Bringing British Culture To Life" (kurs przybliżający kadrze nauczycielskiej wiele aspektów kultury brytyjskiej, wzbogacony praktycznymi zajęciami w terenie i prowadzony przez trenerkę - rodowitą mieszkankę Cambridge), jak i "Language and Methodology Refresher [Secondary/Adult]" (kurs odświeżający wiedzę z zakresu metodyki nauczania młodzieży i dorosłych oraz koncentrujący się mocno na szlifowaniu praktycznych umiejętności w tym zakresie) spełniły nasze oczekiwania bardziej niż się spodziewałyśmy. Wzbogacająca była nie tylko wiedza przekazywana w ramach zajęć, ale również szereg wydarzeń towarzyszących: warsztaty i wykłady z innych obszarów tematycznych niż wybrane kursy, program kulturalny realizowany podczas mobilności, uczestniczenie w codziennym życiu Cambridge. Cenna była też możliwość nawiązania wielu kontaktów z kadrą z różnych krajów, nie tylko europejskich, i możliwość ciągłej wymiany pomysłów, porównywania na bieżąco metod stosowanych w nauczaniu oraz poznawania często diametralnie różnych punktów widzenia nauczycielek/nauczycieli przedmiotów innych niż te nauczane przez nas.

Podczas pobytu w Cambridge zrealizowałyśmy też wcześniej ustalony plan umieszczania każdego dnia wpisu na fanpage’u naszej szkoły Mabila English - każdy z postów traktował o czymś innym, ale wspólnym mianownikiem była kultura brytyjska oraz ciekawostki dotyczące stosowania języka angielskiego w praktyce. Starałyśmy się zawrzeć jak najwiecej elementów lokalnych, dotyczących historii i życia miasta Cambridge, tak aby osoby czytające nasze wpisy mogły choćby w pewnym stopniu „być” tam z nami na bieżąco i uczestniczyć w naszej mobilności dzień po dniu. Nie było to łatwe, ponieważ zajęcia w ramach kursu, obowiązkowe warsztaty dodatkowe, wykłady oraz bogaty program kulturalny rzadko kiedy pozostawiały czas na cokolwiek innego niż posiłki i sen. Na szczęście zamiar ten udało się w pełni zrealizować.

Spośród bardzo wielu nawiązanych podczas kursu kontaktów z innymi nauczyciel(k)ami języków obcych (głównie języka angielskiego), kilka było na tyle ożywionych i wzajemnie inspirujących, że zaczęłyśmy wstępnie planować możliwą współpracę w przyszłości ze szkołami w Hiszpanii i Słowacji oraz grupą nauczycielek ze szkoły w Gdańsku (tak samo jak nasza kameralna szkoła zainteresowanymi zgłębianiem tematu nurtu uczenia bezpodręcznikowego metodą Dogme ELT).                 

Widoczny efekt win-win, czyli korzyści dla wszystkich

Uczestnictwo w kursach zaowocowało wzbogaceniem naszej wiedzy na temat kultury Wielkiej Brytanii (zarówno teoretycznej, jak i praktycznej), odświeżeniem wiedzy na temat metodyki nauczania i powiększeniem banku pomysłów na skuteczne nauczanie, z dużym naciskiem na grupy starszej młodzieży i osób dorosłych. Ugruntowało to też naszą świadomość bycia - i jako nauczycielki, i jako szkoła językowa - integralną częścią wspólnoty krajów europejskich oraz potrzebę propagowania wśród naszych uczniów i uczennic idei otwartości na inne kraje i ich kultury, a także koncepcji uczenia się przez całe życie. Osobom uczącym się w naszej szkole oraz pojawiającym się na organizowanych warsztatach tematycznych przekazujemy nie tylko treści nabyte podczas kursów oraz okresu mobilności jako takiej, ale też wykorzystujemy na zajęciach z nimi wszelkie pomysły, metody i techniki, z którymi zapoznałyśmy się podczas kursów szkoleniowych w Cambridge. Staramy się też poprzez te działania udowadniać, że ani wiek nie jest przeszkodą w podejmowaniu nauki, ani miejsce zamieszkania, ani różnice w poziomie językowym (osoby uczestniczące w jesiennych warsztatach prezentowały pełny przekrój znajomości języka - od zupełnie początkujących aż do zaawansowanych, co absolutnie nie przeszkadzało im we współpracy nad zadaniami warsztatowymi czy zrozumieniem poruszanych zagadnień). Umożliwiamy też słuchacz(k)om wzajemny kontakt, wymianę doświadczeń związanych z szeroko pojętą edukacją w ich życiu oraz zachęcamy do kształtowania nawyku nauki jako wartości samej w sobie.

Jesienne warszaty

Zorganizowane przez nas na jesieni warsztaty miały na celu rozpowszechnianie zdobytej wiedzy, propagowanie koncepcji lifelong learning w lokalnej (i nie tylko) społeczności realnej i wirtualnej oraz zaznajamianie naszych uczniów/uczennic i odbiorców treści wirtualnych z ciekawymi wydarzeniami edukacyjnymi na poziomie krajowym oraz europejskim.

Europejski Dzień Języków zorganizowany w naszej szkole 28 września 2019 roku polegał na przeprowadzeniui bezpłatnych zajęć dla wszystkich zainteresowanych nimi osób. Były to praktyczne warsztaty dotyczące tematyki m.in. kształtowania się języka angielskiego, technologii wspomagających naukę języków obcych oraz podobieństw i rozbieżności między językiem polskim a angielskim. Wydarzenie zgłoszone również było do głównej bazy EDJ.

W ramach kampanii Dni Uczenia się Dorosłych oraz akcji Erasmus Days zorganizowałyśmy również 12 października 2019 w naszej szkole bezpłatne warsztaty kulturowo-językowe zatytułowane British Culture - tym razem tematyka dotyczyła już bezpośrednio treści poznanych na kursach, a zadaniem warsztatów było przybliżyć wybrane elementy kultury brytyjskiej oraz wyposażyć osoby uczestniczące w praktyczne umiejętności językowe. Wydarzenie zgłoszone było do głównych baz obu kampanii.

Dużo satysfakcji przyniosło nam to, że w obu wydarzeniach udział brały wspólnie osoby w przedziale wiekowym od nastoletniego do senioralnego (co pomogło nam również uwzględnić aspekt komunikacji międzypokoleniowej), o każdym możliwym poziomie znajomości języka (od początkujących do zaawansowanych) i z różnych miejsc (Gorzów i okoliczne miejscowości, Poznań, Wałcz, Warszawa), będące zarówno naszymi uczniami/uczennicami, jak i osobami zupełnie niezwiązanymi z naszą szkołą.

Udało nam się również uruchomić w październiku kurs grupowy dla seniorek w wieku ok. 65-75 lat, osób zupełnie początkujących, które nigdy wcześniej nie miały styczności z językiem angielskim, natomiast postanowiły spróbować nauki - czy to z powodów rodzinnych (przeprowadzka członków rodziny do innych krajów europejskich, potrzeba komunikacji z wnukami mówiącymi wyłącznie po angielsku, itp.), czy hobbystycznych, czy wręcz poczucia wykluczenia z racji wieku oraz nieznajomości języka obcego.

Pandemia a prace nad realizacją projektu

W momencie wybuchu pandemii koronowairusa oraz wprowadzenia stanu epidemii w kraju zostałyśmy zmuszone zawiesić na czas nieokreślony wszystkie zajęcia stacjonarne, zamknąć szkołę oraz przenieść naukę w tryb online. Pochłonęło to sporo czasu i energii, natomiast mimo spowodowanych tą niełatwą dla wszystkich sytuacją opóźnień w realizacji planów projektowych, udało nam się przeprowadzić jeszcze pod koniec maja Tydzień Kultury Brytyjskiej (British Culture Week) - niestety jedynie w formie online, jako że nasza placówka nadal pozostaje zamknięta - oraz sfinalizować publikację dwóch ebooków: "BRITISH CULTURE – wybrane aspekty kultury brytyjskiej" (subiektywny zbiór wybranych zagadnień, przydatny zarówno dla osób zainteresowanych kulturą brytyjską, jak i tych uczących się języka angielskiego lub go nauczających) oraz "Świeże pomysły ze starych murów czyli udane lekcje dzięki inspirującym warsztatom w Cambridge" (zbiór pomysłów, aktywności i ćwiczeń metodycznych z kursu szkoleniowego, które były testowane przez cały rok trwania projektu podczas zajęć, a następnie zostały zebrane w poręczne kompendium w formie elektronicznej).

Dalsze plany

Żywimy nadzieję, że już jesienią (lub nawet wcześniej) uda nam się przywrócić tryb zajęć stacjonarnych i zorganizować po raz kolejny Europejski Dzień Języków, Dni Uczenia się Dorosłych oraz Erasmus Days - chcemy, aby wydarzenia te miały w naszej szkole charakter cykliczny. Jeśli będzie taka możliwość, planujemy również powrócić do rozmów o nawiązaniu międzynarodowej współpracy edukacyjnej z organizacjami, których przedstawiciel(k)i poznałyśmy na kursach w Cambridge. Jedno jest pewne - nasz całoroczny projekt w ramach programu Erasmus+ pomógł naszej szkole określić kierunek, w jakim chciałybyśmy ją rozwijać i była to niezwykle cenna inwestycja w rozwój zarówno nasz własny, jak i naszych uczniów i uczennic.

Więcej informacji o projekcie: na stronie szkoły Mabila English, zakładka Projekt Erasmus+ 2019/2020

Materiały stworzone podczas realizacji projektu (ebook o kulturze brytyjskiej, ebook o pomysłach na udane lekcje oraz poszczególne materiały edukacyjne udostępniane w ramach Tygodnia Kultury Brytyjskiej: zakładka PUBLIKACJE / DO POBRANIA

Login (2)

Users have already commented on this article

Prijavite se ili Registrujte da biste postavljali komentare.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnovije diskusije