Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Kontaktseminar – mis see on?

Teatasin hiljuti ühele tuttavale, et sain SA Archimedese poolt toetuse Rumeenias toimuval Erasmus+ programmi kontaktseminaril osalemiseks ja sain vastu imestunud küsimuse: mis asi see kontaktseminar on? Sellest ajendatuna otsustasin oma kogemusi jagada ja kuna osalen juba neljandal kontaktseminaril, siis võin ennast väikestviisi asjatundjaks lugeda küll.

Teatasin hiljuti ühele tuttavale, et sain SA Archimedese poolt toetuse Rumeenias toimuval Erasmus+ programmi kontaktseminaril osalemiseks ja sain vastu imestunud küsimuse: mis asi see kontaktseminar on? Sellest ajendatuna otsustasin oma kogemusi jagada ja kuna osalen juba neljandal kontaktseminaril, siis võin ennast väikestviisi asjatundjaks lugeda küll.Kontaktseminari lühike seletus on ära toodud SIIN, taoliste seminaride eesmärk on rahvusvahelise koostöö tarbeks partnerite otsijad omavahel kokku viia ja minu arvates on see parim võimalus partnerite leidmiseks. Muidugi on võimalik partnerotsingut teha ka näiteks EPALE keskkonnas, aga inimestega silmast-silma kohtumine annab siiski efektiivsema tulemuse.Kolleegide seas olen kuulnud arvamust, et „mis sul viga, saad jälle reisida“. Tegelikult on asi mõnusast puhkusereisist ikka väga kaugel, kontaktseminarid on üles ehitatud pigem põhimõttel „palju piitsa ja pisut präänikut“. Lõuna-eestlasele algab kontaktseminarile minek transpordivõimaluste leidmisest, mis võib mõnikord üsna keeruliseks osutuda. Kui lend väljub hommikul, siis tuleb startida päev varem ja arvestada ööbimiskuludega hotellis, sama ka hilise tagasilennu puhul. Teine päev kulub sihtkohta jõudmisele, mille käigus võib ette tulla naljakaid viperusi. Nii on näiteks lennujaama turvatöötaja mu käsipagasisse ununenud kilud ja hea eestimaise või vedelikeks tunnistanud ja prügikasti visanud. Sihtkohas on tavaliselt juba esimesel õhtul programmis üritus „Euroopa laat“, kus kõigil osalejatel on võimalik oma riiki, asutust ja projektiideed tutvustada. Pakutakse enda riigile iseloomulikke sööke-jooke ja seal olen alati suutnud tähelepanu äratada just kiluleibade ja marineeritud seentega, sest enamasti pakutakse maiustusi. Tegemist on ehtsa müügitööga ja enese ning oma ideede meeldejäävaks muutmine on selles erinevate rahvaste suures seltskonnas väga oluline. Mida kiiremini leiad potentsiaalsed partnerid, seda rohkem aega jääb ühisosa leidmiseks ja projekti mustandi kokkukirjutamiseks. Saan tuua suurepärase näite Mallorcal toimunud kontaktseminarilt, kus kõik ühise laua taha istunud inimesed ka lõpuks partneriteks said ja seminaril toiminud sünergia jätkus kogu rahastuse saanud projekti vältel. Seega võib juba kontaktseminari käigus eeldada, milliseks koostöö hiljem kujuneb. Algab ju kõik ikkagi inimestest ja nende omavahelisest klappimisest. Siinkohal ka pisut halvem näide: Belgia kontaktseminaril sattus meie projektigruppi Küproselt pärit vanem härra, kes naisi järjest vaikima käsutas, kui tema rääkida soovis. Projekti mustandi kokkupanek läks seetõttu üle kivide ja kändude. Islandi partner lahkus grupist just sellise ebameeldiva käitumise talumatuse tõttu. Lõpptulemusena me ühise koostööprojekti küll esitasime, aga rahastust see ei saanud. Pean ausalt tunnistama, et tundsin isegi natuke kergendust, sest koostöö egoistliku ja iseka küproslasega oleks olnud ilmselt üsna närvesööv.

Nagu eelpooltoodust nähtub, on kontaktseminaride päevad täidetud väga intensiivse tööga, mille käigus tutvustatakse oma ideid, arutatakse, vaieldakse, otsitakse ja leitakse kompromisse ning enamasti valmib viimaseks päevaks ka tulevase projekti kavand, mida siis kõigi osalejate ees esitleda ja lahti seletada tuleb. Õnneks organiseerivad seminaride korraldajad õhtuti päevase raske töö pingete leevendamiseks kogu rahvusvahelist seltskonda ühendavaid üritusi ja näitavad killukest oma riigi kultuurist. Ja kuigi mul puudub ülevaade selle kohta, kas kõik seminaridel osalenud ka lõpuks projektipartnerid leiavad, siis minu kogemus on olnud hea. Aastate jooksul oleme koostöös kontaktseminaridelt leitud partneritega esitanud kokku 4 projektitaotlust: 2010. aastal „Empowering and development of talents and abilities of adult learners (EDTAAL)“; 2011. aastal „Exploring routes to learning (ERL)“; 2014. aastal „Forming innovative learning links“ (FILL) ja 2015. aastal „Working adults improving digital skills (WORKAID)“.

Lõpetuseks tahaksin anda mõned soovitused esmakordselt kontaktseminarile minejatele:

* Suhtle ja ole avatud! Mida paremini suudad oma projektiideed selgitada, seda suurem on tõenäosus sobivate partnerite leidmiseks.* Ole sõbralik ja viisakas, esindad ju ühtlasi ka oma riiki.*Tee kompromisse ja kui sinu projektiplaanidega keegi haakuda ei taha, siis püüa sobituda kellegi teise hea ideega.*Tutvu juba enne kontaktseminarile minekut lõpparuande vormiga, siis tead, mille kohta pärast aru andma pead.

Autor: Merle Koik, merle@lib.werro.ee, Võrumaa Keskraamatukogu arendusjuht, koolitaja ja EPALE saadik. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli majandusteaduskonna kaubandusökonoomika erialal ja täiendanud oma teadmisi paljudel erinevatel koolitustel. 

 

 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE diskusija: Plašsaziņas informācijas mediju ziņu izpratne un lietojuma prasme – kāpēc tieši šobrīd tā ir tik svarīga?

Dalieties savos uzskatos par ziņu un informācijas mediju lietojuma prasmi pieaugušajiem!

Vairāk

Pirmsskolas izglītības iestādes un vecāku sadarbība Covid - 19 krīzes perioda laikā. Cik svarīga ir šī sadarbība?

Ārkārtējā situācija un ierobežojumi katram individuāli ir uzlikusi jaunus pienākumus. Īpašas rūpes ir ģimenēm ar bērniem pirmsskolās un sākumskolās.

Vairāk