Spodbujanje medgeneracijskega sodelovanja in socialne vključenosti: Projekt A-CLASE
Projekt A-CLASE (Adult Classic Literature and Arts Synergy for Equality) se osredotoča na vključevanje seniorjev in nezaposlenih odraslih z nižjo izobrazbo v dialoška srečanja, ki temeljijo na klasičnih literarnih in umetniških delih. Namen projekta je izboljšati socialno vključenost, medgeneracijsko sodelovanje in osebni razvoj preko interaktivnega učenja in dialoga.
Pomen medgeneracijskega sodelovanja in socialne vključenosti
V Evropski uniji se pogosto soočamo s socialno izključenostjo starejših odraslih in nezaposlenih oseb z nižjo izobrazbo. Projekt A-CLASE naslavlja ta problem z vključevanjem seniorjev kot prostovoljcev, ki vodijo dialoška srečanja, namenjena nezaposlenim odraslim. Cilj projekta je preko teh srečanj povečati samozavest, izboljšati komunikacijske veščine in povečati vsebinsko pismenost udeležencev.
Metodologija dialoških srečanj
Dialoška srečanja so osredotočena na enakopravni dialog, kjer udeleženci delijo svoje misli, izkušnje in mnenja o določenem besedilu ali temi. Metodologija temelji na sedmih načelih dialoškega učenja: enakopravni dialog, kulturna inteligenca, transformacija, instrumentalna dimenzija, ustvarjanje pomena, solidarnost in enakost razlik.
Kako deluje?
Vsako srečanje vodi mentor – usposobljen starejši prostovoljec, ki spodbuja aktivno poslušanje in sodelovanje vseh udeležencev. Temeljni cilj je ustvariti okolje, kjer se vsak glas sliši in ceni. Udeleženci obravnavajo klasična dela, kot so dela Shakespeara, Cervantesa ali Bacha, kar spodbuja njihovo kritično mišljenje in razumevanje kulturne dediščine.
Primer dobre prakse: Dive In Dialogue
Projekt Dive In Dialogue je prav tako uspešno implementiral metodo dialoških srečanj. Ta projekt je omogočil dijakom in učencem, da se vključijo v razprave o znanstvenih temah, matematiki, literaturi, glasbi in umetnosti. Udeleženci so tako pridobili nova znanja, izboljšali svoje komunikacijske veščine in se povezali s sošolci na novih področjih.
Dosedanji rezultati projekta A-CLASE
Projekt A-CLASE, ki ga vodi Razvojno izobraževalni center Novo mesto v partnerstvu s SAYEG-DER iz Turčije, je že dosegel pomembne rezultate. Vključili smo 20 seniorjev prostovoljcev, ki so bili usposobljeni na področju IKT, trenutno pa se usposabljajo za vodenje dialoških srečanj. V nadaljevanju bodo prostovoljci usposobljeni za samostojno delo, ko bodo dialoška srečanja vodili v parih.
Udeleženci srečanj: V projekt bomo vključili do 100 nezaposlenih odraslih, ki bodo skozi dialoška srečanja izboljšali svojo samozavest, komunikacijske veščine in vsebinsko pismenost. Seniorji prostovoljci bodo pridobili dragocene izkušnje in razvili nove veščine vodenja in komunikacije.
Medgeneracijsko sodelovanje: Skozi srečanja bomo spodbudili medgeneracijsko sodelovanje, kar bo prispevalo k večji socialni koheziji in razumevanju med različnimi starostnimi skupinami.
Priprava in usposabljanje: Razvili bomo učna gradiva in izvedli usposabljanja, ki bodo prostovoljcem omogočila, da uspešno vodijo dialoška srečanja in podpirajo udeležence pri njihovem osebnem in strokovnem razvoju.
Zakaj so dialoška srečanja tako učinkovita?
Dialoška srečanja omogočajo globoko in smiselno učenje skozi izmenjavo mnenj in izkušenj. Udeleženci razvijajo kritično mišljenje, izboljšujejo svoje komunikacijske veščine in se povezujejo z drugimi v skupnosti. Metodologija temelji na egalitarnem dialogu, kjer so vsi glasovi enakovredni, kar spodbuja medsebojno spoštovanje in razumevanje.
Spremljajte nas na spletni strani projekta!
Facebook: @a-clase
Instagram: @a.clase_project
Email: belinda.lovrencic@ric-nm.si
Belinda Lovrenčič (belinda.lovrencic@ric-nm.si) je Samostojna strokovna delavka na Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto, z izkušnjami na področju izobraževanja odraslih ter vodenja in sodelovanja v mednarodnih projektih Erasmus+.