chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

Role lektora zájmového vzdělávání

24/02/2017
Martin Dobeš
Valoda: CS

Chodíte navštěvovat hrady a zámky a nikdy si neopomenete vyslechnout průvodce?

Chodíte do tanečního kurzu? Účastníte se profesionálního kurzu vaření? Chodíte do galerií, nebo na přednášky o numismatice nebo heraldice? Cvičíte jógu a děláte si ze zájmu kurz španělštiny?

Máte ambice ve fotografování, a proto jste si zaplatili kurz pro práci se světlem v ateliéru?

Nikdy v historii lidstva neměl člověk tolik volného času. Navzdory zvýšenému počtu léčených workoholiků zejména ve velkých aglomeracích disponuje průměrný člověk západního světa bezprecedentním množstvím volného času. Japonský nebo korejský turista se vrátí z dovolené v Evropě, při níž navštívil 14 muzeí, 8 galerií, 4 hrady a zámky, absolvoval 9 okružních jízd s výkladem a najal si 4 různé průvodce, se vrátí domů a uspořádá pro podobně nadšené krajany osvětovo-fotografickou přednášku, při níž všem ukáže svých 10.254 fotografií. Ti mu tuto vražednou misi jistě brzy oplatí, jakmile jim zaměstnání dovolí odjet na příští dovolenou. Jako obyvatelé té strany Zeměkoule, kde vládne relativní prosperita a relativní klid zbraní, věnuje průměrný člověk stále více peněz a energie svým zájmům.

Sociální sítě a virtuální prostory přispěly ke vzniku mnoha komunit, provozujících někdy až bizarní koníčky či aktivity. Mnoha lidem nestačí bavit se či se vzdělávat pro potěchu. Potřebují se zviditelnit i mimopracovně, zažít úspěch, být oceněni a uznáváni. Možná nejsem úspěšný v práci nebo v osobním životě, ale jsem sakra dobrý ve fotografování!

To všechno jsou aspekty sociálně-kulturní andragogiky, konkrétněji oblasti, která obecně spadá pod zájmové vzdělávání. Přestože se v médiích mnohem více dočtete o vzdělávání školním, formálním, firemním, jazykovém nebo o kurzech IT pro dospělé, o situaci v zájmovém vzdělávání, o měřítkách jeho kvality, o rozsahu nabídky či poptávky v daných oblastech nebo o tom, kde všude může člověk takové vzdělávání získat, se mnoho nemluví.

Považujeme za samozřejmé, že hradem nás provede průvodkyně, která něco o hradě a jeho historii ví a že se umí chovat slušně a obstojně se vyjadřovat. Jsou i takové, které umí pobavit, sem tam vytáhnou historickou anekdotu, nebo položí otázku „a děti, jestlipak víte, jak se ve středověku….?“ Jsou i takové, které zprostředkují dobový zážitek, nebo které podnítí diskusi, vzbudí zájem o některé období.

Vraťme se k fotografii, koneckonců sám se občas bavím onou fotografickou kategorií, nazývající se výtvarná fotografie. S rozšířením digitální fotografie po světě došlo k masovému výskytu nového lidského druhu, vědci nazývaného homo photograhicus. V každé rodině se vyskytuje minimálně jeden – spíše vícero – jedinců tohoto druhu, kteří v sobě objevili dosud netušený talent. Rádi a hojně fotografují během dovolené, mnozí dokonce fotí akty při západu slunce nebo aspirují na uměleckou fotografii. Přibližně jeden člověk z milionu vyfotí za svůj život několik fotografií, které mají hodnotu vyšší než jen jako fajn momentka ze života – což samozřejmě není nic špatného. Určitá část lidí v konfrontaci se skutečnými fotografiemi zjistí, že „tomu něco chybí“ a odhodlají se k fotografickému kurzu.

Těch je v poslední době na trhu mnoho a mají velmi různorodou kvalitu. Problém s kvalitou v této branži je ten, že obyčejný laik není schopen odlišit plevel od trávy. Řada lektorů velmi dobře ovládá technickou stránku věci, ale didaktika jim nic neříká, tedy nejsou schopni své znalosti a dovednosti komunikovat. Málokterý lektor fotografie dokáže skutečně motivovat k nějakému uměleckému či výtvarnému přesahu – ostatně se to po něm většinou ani nežádá. Účastník moderního zájmového kurzu požaduje za své peníze - zcela oprávněně – nejen interaktivní výuku dovedností a zpětnou vazbu. Chce být baven. Chce se seznámit s novými lidmi, diskutovat s nimi o svém koníčku. Chce se srovnávat s ostatními. Chce zanechat svou stopu. Potřebuje, aby mu bylo rozuměno a vyhověno.

Dobrý lektor toto dokáže. Ve fotografické branži to znamená, že umí nejen ovládat přístroj a vyfotit danou scénu s optimálním využitím světla, ale umí odhadnout potenciál každého klienta, umí ho navést správným směrem, umí iniciovat hromadnou diskusi, moderovat, umožnit lidem srovnání, podat zpětnou vazbu -  a také pobavit nebo dokonce okouzlit.

V zájmovém vzdělávání má lektor mnoho různých rolí – animátor, tutor, moderátor diskuse, lektor, improvizátor, diagnostik, informátor, motivátor, průvodce a další. Člověk je též druh Homo Ludus, tedy člověk hravý (bez ohledu na to, zda s ohledem na masové rozšíření tzv. průmyslu volného času a s ním nezbytně spojenou mírou povrchnosti a plytkosti) – z tohoto důvodu mluvíme o zájmovém vzdělávání jako o „edutainmentu“ (spojení dvou anglických termínů, „education“ a „entertainment“).

Zájmové vzdělávání je pro nás všední samozřejmostí - možností, jak se bavit, jak získat kontakty, naučit se něco nového. Bylo by ale dobré si definovat, co je to kvalitní zájmové vzdělávání. Jaké nároky by měl splňovat dobrý lektor zájmového vzdělávání a podle jakých indikátorů by se lidé měli rozhodovat pro toho či onoho lektora. Mnoha lidem totiž při takovém rozhodování nezbývá nic jiného než věřit svým přátelům nebo Facebooku. A to může být málo.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn