Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Školy připravují na profese, které dnes už neexistují, říká zakladatelka Czechitas

Dita Přikrylová, zakladatelka projektu Czechitas, je přesvědčena, že vzdělávání zatím nebere ohled na rychlý technologický růst, formy výuky se nemění. „Chápu, že je těžké přizpůsobovat tak rigidní a zažitý systém rychlému technologickému růstu. Požadavky na pracovní pozice se mění téměř ze dne na den. Učitelé připravují děti na profese, které dnes neexistují. Člověk si pak v práci musí osvojovat nové způsoby práce a nástroje. Vyhrává ten, kdo umí využít dostupné zdroje, najít relevantní informace z mnoha dat a prezentovat je. Nemusím vědět, ale umět je najít, vydolovat kýženou informaci. Není přece už dávno potřeba memorovat letopočty. Vůbec se nemění forma výuky a nereflektuje technologický růst, narůst informací,“ říká žena, jejíž projekt získal jako první česká neziskové organizace grant od Google.org.

Jak vlastně vznikla myšlenka Czechitas, tedy vzdělávacích aktivit v IT pro ženy?

Czechitas vzniklo jako mnoho start-upů úplně náhodou. V červnu 2013 jsme společně s kamarádkou a kamarádem uspořádali programovací workshop pro holky Rails Girls. Chtěli jsme je naučit webové aplikace v Ruby on Rails. Holky, které workshop navštívily, byly nadšené, a proto jsme chtěli pokračovat. A tak v listopadu 2013 vznikl nápad založit Czechitas. V dubnu 2014 jsem po dokončení školy Czechitas znovu oživila a nabrala jsem tým, který se pořád rozrůstá. V srpnu proběhl náš první workshop, po kterém následovaly další. Na podzim 2014 jsme pak měli první kurz v Praze, a tím se to odstartovalo. Začali jsme dělat zvlášť programovací a zvlášť webové kurzy, grafiku, datovou analytiku. Dneska už Czechitas není jenom neziskovka, která vzdělává holky a děti v IT, ale je to spíš sociální podnikání, kdy se snažíme absolventkám workshopů věnovat dál a podílet se na tom, jak se uplatní na trhu práce. I když tedy nápad vznikl dřív, reálně Czechitas funguje něco přes rok.

Máte zpětnou vazbu od účastnic vašich kurzů, workshopů, proč si volí vzdělávání v IT? Hledají lepší pracovní uplatnění, úplně novou práci nebo jim jde spíše o osobní rozvoj?

Účastnice našich kurzů a workshopů jsou v tomto ohledu velmi různorodá skupina. Do komunity se přichází učit slečny a ženy, které se IT nikdy zvlášť nevěnovaly a chtějí to zkusit. Pro některé z nich se po našich kurzech IT stane koníčkem, poznatky využijí ve svém současném zaměstnání, ale jsou mezi nimi i takové, které se pro IT nadchnou natolik, že se rozhodnou své zaměstnání změnit. Pak naše kurzy (např. v rámci Digitální akademie) navštěvují i ženy, které cíleně hledají a chtějí změnit své zaměstnání. Nebo přijdou holky jen ze zvědavosti, zkusit něco nového. I toho si moc vážíme. Přichází k nám ženy z různých oborů IT i ne-IT. Každá si najde to, co pro svůj život aktuálně potřebuje. A může to být “jen” sounáležitost s naší komunitou, kde se snažíme pro všechny vytvořit bezpečné a příjemné prostředí k setkávání.

Dá se říci z jakých věkových a profesních skupin jsou nejčastěji účastnice vašich programů?

Nejčastěji k nám chodí holky ve věku 20-35 let, takže hlavně studentky VŠ, dívky, které končí střední školu a rozhodují se, co dál. Chodí k nám i holky co mají první práci, ale také holky, které svou první práci teprve hledají, jsou na mateřské a tak dále. Tato věková skupina se nám zformovala sama, ale my na našich kurzech vítáme ženy  bez omezení věku a za diverzitu jsme jen rády, protože si uvědomujeme, jak moc je důležitá, aby vznikaly nové myšlenky, které se i zrealizují.

Hodně se mluví o nutnosti celoživotního vzdělávání, o tom, že lidé budou měnit mnohem častěji než dříve svoje pracovní uplatnění. Registrujete větší (či stoupající) zájem o nové znalosti, dovednosti?  

Popravdě řečeno, vzhledem k tomu, jak dlouho naše organizace funguje, si nemyslím, že jsme na základě našich zkušeností kompetentní hovořit o trendech. Co je ale pro nás nejen zajímavý ukazatel, ale také velká výzva do budoucnosti, je fakt, že žádný náš kurz nikdy nezůstane neobsazen. Naopak musíme ve většině případů zájemkyně z důvodu omezené kapacity kurzu odmítat. Například v roce 2016 jsme dostaly 3659 přihlášek, uspokojit jsme mohly jen 2225 z nich. Zájem o nové znalosti v IT ze strany žen je tedy z našeho pohledu obrovský a poptávku se nepodařilo pokrýt ani dvojnásobným navýšením počtu kurzů oproti roku 2015, kdy jsme uspořádali téměř 50 workshopů. Čili zájem o nové znalosti v IT u holek určitě je velký.

Česko si nestojí příliš dobře v digitální gramotnosti. Jak podle vás změnit situaci v této oblasti?

Bude to znít dnes už jako klišé, ale velmi důležitá je pořád ještě osvěta. Svět informačních technologií se velmi rychle vyvíjí a má reálné dopady na náš každodenní život, ať už jsme jeho tvůrci nebo “jen” uživatelé. Navíc i v České republice je pořád velká skupina osob patřící stále mezi neuživatele ICT. Přitom digitální gramotnost dnes jde ruku v ruce se sociálním vyloučením. Hlavním důvodem je přístup k informacím. Ty totiž otevírají dveře k dalším druhům hmotných i nehmotných statků a tedy možnosti participovat v běžném společenském životě. A nestačí jen lidem dát přístup k ICT, je třeba je také naučit, jak je správně využívat, aby pro ně naopak neznamenaly riziko. V ČR stále v počítačových i internetových dovednostech převažují muži. Právě ti jsou stále ve většině případů specialisty v oboru. Pokud ale platí, že pro plnohodnotné zapojení se do společnosti je třeba alespoň minimální znalosti ICT, potřebujeme podstatně více vzdělat nejen ženy ale i další znevýhodněné, či vyloučené skupiny osob.

Získali jste jako první česká neziskové organizace grant od Google.org. V čem vám tato podpora pomůže, jak díky ní rozšíříte svoje aktivity?

Podpora Google.org nám pomůže zrealizovat série tříměsíčních kurzů programování a analýzy dat až pro 300 žen, s cílem vyškolit je bez předchozích znalostí IT na pozice jako je podniková analytička, analytička marketingu, obchodu a sales či projektová analytička. Studentky kromě “práce v lavicích” získají i praktické dovednosti v konkrétních firmách. Týmu Czechitas kromě dobrého pocitu, že jsme mohli pomoci dalším holkám proniknout do IT, přináší podpora od Google.org možnost otestovat nový koncept výuky a ukázat dalším ženám, že když se do IT ponoříte, už vás nepustí. A je jedno, jestli jste holka nebo kluk.

http://www.czechitas.cz/

 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk