chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Ziņu sadaļa

Ar reikia kalbėti apie lytiškumą su suaugusiais?

08/01/2017
Vilma Gabrieliūtė
Valoda: LT

Ar reikia kalbėti apie lytiškumą su suaugusiais?

Kai Lietuvoje kalbame apie lytiškumo ugdymą, pirmiausia, galvojame apie vaikus – kokią informaciją jiems pateikti, kokiame amžiuje ir kokiu būdu. Deja, neretai apskritai perklausiame – ar reikia? Klausimus apie lytiškumo ugdymo (ne)reikalingumą įprastai užduoda mažai su tema susipažinę suaugę – tie, kurie klaidingai mano, kad lytinė sveikata yra savaime suprantamas dalykas ir sveikas lytinis elgesys yra užprogramuotas psichikoje ar genuose.

Lytiškumo ugdymo specialistai supranta, kad šalia to, kad būtų formuojamas sveikas vaikų požiūris į lytiškumo klausimus, reikia kalbėtis ir su suaugusiais, kurie dėl tinkamos mokslinės informacijos trūkumo ar auklėjimo spragų, neretai turi ydingą supratimą apie lytinę tapatybę, tarpusavio santykius, intymumą, ir pan. VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“, įstaiga, teikianti švietimo paslaugas įvairaus mažiaus asmenims, siūlo mokymus suaugusiems, kurie jaučia poreikį turėti naujausiais moksliniais duomenimis grįstą informaciją apie lytiškumo ugdymą -  tai yra tiems, kurie arba konsultuoja kitus asmenis (vaikus, mokinius, suaugusius), arba patys nori geriau suprasti save, arba turi vaikų ir nori jaustis užtikrintai išgirdę „nepatogius“ klausimus, nori gebėti kritiškai vertinti socialinius reiškinius.

Nuostatos lytiškumo atžvilgiu apima supratimą, kas yra išankstinės nuostatos, stereotipinis mąstymas, kaip formuojasi asmenybė, kokia yra aplinkos įtaka asmens kasdieniams ar kritiniams gyvenimo sprendimams. Savojo santykio su lytine tapatybe atradimas yra pirmasis žingsnis į ugdančią diskusiją su kitais suaugusiais ir vaikais. „Įvairovės ir edukacijos namų“ specialistai pastebi, kad struktūruota diskusija su besimokančiaisiais ir mokymasis per asmeninį dalyvių patyrimą yra veiksmingi būdai išlaisvinti žmogų nuo stigmų, kurios yra neatsiejama pokalbių apie asmens lytiškumą dalis, taip pat tai yra tinkami metodai padėti suaugusiems suprasti tokias abstrakčias sąvokas kaip santykiai, meilė, šeima, tapatumas, asmenybė.

Lietuvoje yra patvirtinta Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programa, kuri privaloma tvarka numatoma įtraukti į mokyklų ugdymo veiklas nuo 2017 m. rudens. Tai reiškia, kad temos apie asmens tapatumą, sveikatą (seksualinę taip pat), tarpasmeninius santykius tarp mokyklų sienų taps nebe pasirinkimo ir nebe tabu klausimais, o vienu iš daugelio kelių ugdyti sveiką mokinio asmenybę bei savivertę. Galiausiai tai, kaip sėkmingai pavyks formuoti mokinių nuostatas savo kūno ir lyties atžvilgiu, priklauso nuo to, kiek suaugę žmonės, kurie mokys vaikus, patys žino ir supranta apie lytiškumą. Nežinojimas nėra savaime problema – žinių trūkumas tampa problema tada, kai nebandoma sužinoti ir suprasti.

www.ivairovesnamai.lt

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email