chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

8 geriausi patarimai siekiant, kad mokymasis tarp kartų būtų sėkmingas

05/01/2017
Jurgita MELAIKIENE
Valoda: LT
Document available also in: EN MT DE ES FR IT PL ET NL

Ieškodamas sėkmės recepto, Andrew McCoshanas apžvelgia literatūrą apie mokymąsi tarp kartų.

Mokymasis tarp kartų, kai įvairaus amžiaus žmonės gali mokytis drauge ir vieni iš kitų, visada buvo neatsiejama žmonių bendruomenės dalis. Tačiau pastaraisiais metais nerimas dėl skirstymo pagal amžių paskatino naują susidomėjimo bangą. 1993 metais „Eurobarometro“ atlikta apklausa atskleidė stulbinantį faktą, kad beveik vienas iš trijų vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių nurodė beveik arba visai neturintys jokių kontaktų su jaunesniais nei 25 metų amžiaus asmenimis. Senstanti Europos populiacija ir struktūriniai socialiniai pokyčiai atskleidė poreikį suvesti vyresnius žmones su jaunesniais siekiant paneigti neigiamus stereotipus, kurių gali rastis tarp kartų, jei jos nebendraus, ir sukurti socialinę sanglaudą.

Žinoma, dalijimasis žiniomis ir gebėjimais tarp skirtingo amžiaus žmonių jokia naujiena, pavyzdžiui, tai vyksta meistro ir mokinio santykiuose. Tačiau šiuo atveju daugiau dėmesio skiriama veikloms, kuriose vyresnio amžiaus ir jaunesni žmonės bendrauja siekdami abipusės naudos – tokios veiklos pavyzdžių pateikiama lentelėje.

Mokymosi tarp kartų pavyzdžiai

• Kartu susieinantys jauni ir vyresnio amžiaus žmonės, kad pasidalytų patirtimi ir geriau suprastų vienas kitą.

• Vyresni savanoriai kuruoja mokykloje besimokančius mokinius.

• Jauni savanoriai teikia paslaugas ir paramą vyresniems žmonėms – padeda nueiti į parduotuvę, skaito knygas, lanko, atlieka įvairias užduotis.

• Vyresni savanoriai padeda jauniems tėvams.

• Vaikai globos ir slaugos namuose lanko demencija sergančius žmonės.

• Vyresni žmonės dirba su mokiniais įgyvendindami projektą, kuriuo siekiama skatinti kultūrinius mainus – pasakoja apie istoriją ar meną.

• Įvairių kartų žmonės dirba kartu, siekdami paversti dykvietę rajono parku.

Šaltinis. EAGLE (2008 m.) Mokymasis tarp kartų Europoje: politika, programos ir praktinės gairės.

Visos veiklos labai skirtingos. Ar galima išskirti, kokie bendri veiksniai gali turėti įtakos jų sėkmei? Apžvelgus literatūrą [1], matyti, kad, be įprastų veiksmingos vadybos principų, pavyzdžiui, realių tikslų nustatymo, įgyvendinamų planų sudarymo ir aiškių dalyvių vaidmenų bei atsakomybės, yra keli specifiniai elementai, kurie šiuo atveju gali būti svarbūs.

1. Suprasti, kada mokymasis tarp kartų gali iš esmės pakeisti padėtį.

Labai svarbu išsiaiškinti jaunosios ir vyresnės kartos santykį, kaip jie vienas kitą suvokia, iš kur kyla stereotipai, kokių jų vyrauja ir kokį vaidmenį atlieka išankstiniai nusistatymai, pavyzdžiui, pagyvenusių žmonių diskriminacija. Svarbiausia nustatyti, ar tam tikra veikla iš tiesų padeda griauti kartas skiriančias sienas.

2. Užtikrinti, kad veikla būtų naudinga ir jaunimui, ir vyresniems žmonėms.

Būtina parinkti tokias veiklas, kurios tiktų ir būtų įdomios visiems, nors kartais sugalvoti abiem šalims naudingos veiklos gali būti sunku. Patirtis byloja, kad, kai siekiama paskatinti įvairaus amžiaus žmones bendrauti įtraukiant juos į mokymo veiklą, skirtingų kartų atstovai turėtų bendrauti reguliariai (po kelias valandas per savaitę), o mokymai turėtų trukti kelis mėnesius. 

3. Suprasti, kokie yra potencialių dalyvių poreikiai ir kas juos skatina dalyvauti veikloje.

Vyresnio amžiaus žmonės dažnai dalyvauja iš altruistinių paskatų – nori perduoti savo žinias ir gebėjimus. Jaunimas paprastai linkęs prisijungti, siekdamas padėti savo bendruomenei. 

4. Ieškodami dalyvių, būkite jautrus.

Išsiaiškinkite pagrindinius žmonių biografijos faktus, ankstesnę patirtį, užtikrinkite konfidencialumą, sužinokite, ko jie tikisi dalyvaudami ir kaip jiems galima padėti.

5. Kiekvienos kartos atstovus ruoškite atskirai.

Pasikalbėkite su veiklos dalyviais apie tai, ko jie tikisi vieni iš kitų, kaip, jų nuomone, jie gali elgtis, ir nustatykite aiškias pagrindines taisykles, pavyzdžiui, gerbti vienas kito nuomonę, net jei su ja nesutinkate. 

6. Užtikrinkite, kad veikloje dalyvaujantys mokymosi tarp kartų specialistai turėtų reikalingų gebėjimų.

Įsigilinkite į veiklą – tai svarbu ne tik projekto vystytojams ir vadovams, bet ir svarbią pagalbą teikiantiems asmenims, pavyzdžiui, slaugos tarnybų darbuotojams globos namuose.

7. Pasistenkite, kad veiklos turinys ir aplinka būtų patraukli ir jauniems, ir vyresniems dalyviams.

Paprastai geriausių rezultatų mokantis tarp kartų pavyksta pasiekti dirbant ne tradicinėje klasėje, o mokantis grupėse ir veiklą sutelkiant į tam tikrus konkrečius projektus, pavyzdžiui, susijusius su bendruomenės istorija. Mokymosi vieta turi būti patogi netgi tiems, kuriuos sudominti paprastai būna itin sunku. 

8. Pripažinkite ir patvirtinkite veiklą.

Tai ypač aktualu jaunimui, nes jiems gali būti sunku rasti laiko mokymuisi tarp kartų – juk jie ir taip labai užsiėmę, vykdydami savo įsipareigojimus formaliojo švietimo sistemoje. Vyresniems žmonėms taip pat svarbu, kad jų naujos kompetencijos būtų patvirtintos!

 

Andrew McCoshanas švietimo ir mokymo srityje dirba jau daugiau kaip 25 metus. Daugiau nei 10 metų jis gilinasi į ES politikos formavimo tyrimus ir vertinimą. Šiuo metu Andrew yra nepriklausomas konsultantas ir Jungtinės Karalystės Europos profesinio mokymo kreditų sistemos (ECVET) ekspertas. Be to, jis yra Europos socialinio fondo (ESF) tarptautinio mokymosi tinklo projekto, skirto mažiau galimybių turinčio jaunimo ir jaunų suaugusiųjų judumui, kokybės ekspertas.


[1] Be kitų, naudingi šaltiniai yra Europos mokymosi tarp kartų žemėlapis (išorinė nuoroda) ir Europos Komisija/ICF/GHK (2012 m.) Mokymasis siekiant aktyvaus senėjimo ir mokymasis tarp kartų. Galutinė ataskaita.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn