Jak vylepšit vzdělávání v Česku? Renomovaný školský reformátor zná recepty
zdroj: skav.cz/jak-vylepsit-vzdelavani-v-cesku-renomovany-skolsky-reformator-zna-recepty
V exkluzivním rozhovoru Markéty Hronové (Hospodářské noviny) Michael Fullan hovoří o tom, že wellbeing a dobré výsledky ve vzdělávání jdou ruku v ruce, dále o nutnosti vzájemné spolupráce a podpoře učitelů, a také, co přineslo on-line vzdělávání.
Michael Fullan (81)
- Kanadský odborník na vzdělávání působí jako konzultant řady vlád, které se snaží transformovat školství.
- Založil hnutí Nová pedagogika pro hluboké učení. To staví na tom, že je potřeba vyvolat globální zájem veřejnosti o vzdělávání, zaměřit se na nerovnosti mezi žáky. Důraz klade i na to, kdo všechno se musí na změnách podílet, a zejména na nutnost proměnit tradiční výuku na inovativní. A to pomocí konceptu šesti C – v překladu je to orientace na osobnost, občanství, spolupráci, komunikaci, tvořivost a kritické myšlení.
Z rozhovoru:
V Kanadě a v dalších zemích existuje vzdělávací model takzvaných šesti C. Můžete ho stručně představit a vysvětlit, proč jste ho upravili?
My jsme vlastně ke vzdělávacímu konceptu, který tady fungoval dvacet let a víc, přidali další dvě C a vytvořili jsme tím vzdělávací koncept pro 21. století. Původní čtyři byla kreativita (creativity), kritické myšlení (critical thinking), komunikace (communication) a spolupráce (collaboration). My jsme přidali ještě osobnostní rozvoj (character education) a občanství (citizenship). Je důležité, aby děti věděly, kam vlastně míří ve svých životech, co je součástí společenského života v demokracii, naučily se empatii. Jejich osobnost utváří i to, jak jsou vedeny ke spolehlivosti či přístupu k řešení problémů. K občanství pak patří i to, jak osobně přispíváme komunitě, a také velké otázky, jako je klima. Tyto věci jsou přece velmi důležité, ale často nebývají součástí vzdělávání. Máme k tomu spoustu příkladů. Nepracujeme tak, že něco zjistíme ve výzkumu a pak to chceme aplikovat do praxe. Se školami spolupracujeme od začátku, a to nejen v Kanadě, ale v deseti dalších zemích, které naše metody využívají.
Celý rozhovor si můžete přečíst na zde.