chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Mediálna múdrosť

15/11/2016
Eva BRAZDILOVA
Valoda: SK

Zuzana Štrbíková, riaditeľka Národného ústavu celoživotného vzdelávania

Celoživotným vzdelávaním získava človek vedomosti, zručnosti, spôsobilosti a dostáva informácie nevyhnutné pre jeho osobný rast. Informácie, ktorými sa vzdelávame získavame z najrôznejších zdrojov, v najrôznejšej kvalite a tiež v širokom spektre formátov. Určite sa nemôžeme sťažovať na ich nedostatok. Čo je však kľúčovou zručnosťou, je schopnosť vyhľadávať a identifikovať v médiách tie informácie, ktoré nám umožnia úspešne sa začleniť do spoločenského a pracovného života, efektívne komunikovať, rozlišovať príležitosti pre osobný rozvoj, byť empatickými, rešpektovať kultúrnu rôznorodosť, ľudské práva a pod.

Médiá, ktoré nám tieto informácie poskytujú, vnímame ako prirodzenú súčasť života. Sme takmer nepretržite pripojení – počítačmi, tabletmi, smartfónmi, denne sledujeme televíziu, počúvame rádio, čítame časopisy. Noviny čítame v online verzii, máme viac online ako offline kamarátov, píšeme maily, sms správy. Uvedomujeme si však tento vplyv médií na náš život? Chápeme vnútornú logiku rôznych médií? Ako vnímame správy/posolstvá, ktoré nám podávajú?

Z výskumu mediálnej gramotnosti mladých ľudí na Slovensku vyplynulo, že mladí ľudia majú a v plnej miere využívajú neobyčajne široké možnosti, ktoré im mediálna komunikácia prináša, na druhej strane sú však relatívne slabo pripravení na zvládnutie informačného preťaženia a selektovania obsahov prospievajúcich k ich individuálnemu rozvoju a plnohodnotnej participácii na živote spoločnosti.

V priemere každý zamestnanec strávi štyri hodiny svojho pracovného času online. Avšak byť mediálne gramotný znamená okrem iného i schopnosť nájsť potrebné informácie na internetových stránkach, orientáciu v menu napr. svojho mobilu, až po pochopenie vzťahov multimediálnych aplikácií.

Ale byť mediálne múdry znamená byť schopný nájsť to čo hľadám, vybrať to, čo potrebujem a určiť to, ako sú informácie spoľahlivé. Pritom je však potrebné dávať pozor na to, aby sme sa nestali otrokmi médií, a aby sme vedeli napr. vypnúť mobilný telefón nielen vtedy, keď sa to musí.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn