Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Všechno, co potřebujete znát, jste se naučili v mateřské školce. Nebo ne?

Americký spisovatel, pastor, učitel, zpěvák a malíř Robert Fulghum napsal a v roce 1988 vydal knížku s dlouhým názvem - Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Měl s ní fenomenální úspěch, knihy se prodalo 14 milionů kusů v 93 zemích světa.

A v krátkých fejetonech, ze kterých je kniha složena, dává Fulghum rady do života. Jedna z nich zní: trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj.

Určitě jsem se (stejně jako skoro každý) naučil spoustu věcí v mateřské školce. A snažím se každý den trochu učit a trochu přemýšlet. Právě učení (celoživotní) je totiž jedním z klíčů k tomu, aby lidé v životě uspěli.

Napadlo mě to znovu, když jsem minulý týden četl tři zprávy.

Ta první s pěkně velkým a dramatickým titulkem Nevzdělaná Evropa byla o tom, že v Evropské unii žije 70 milionů lidí, kteří umí stěží číst a psát. V České republice má 12 procent lidí nejnižší hodnoty gramotnosti. A Evropská komise to chce změnit a bude to stát 30 miliard eur. (http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-65327280-evropska-unie-c…)

Druhou zprávou o miliardách na vzdělávání byl schválený plán české vlády, která chce lidi vyučit v digitální gramotnosti. Do roku 2020 to má stát 3,83 miliardy. (www.mpsv.cz/files/clanky/21499/Strategie_DG.pdf(link is external)

A poslední zprávou, která se také týká vzdělávání dospělých lidí, bylo ukončení dlouholetého „experimentu“ týkající se vzdělávání zdravotních sester. Ty totiž budou místo sedmiletého studia moci absolvovat jenom pět let vzdělávání. Změna má pomoci dostat znovu zdravotní sestřičky do nemocnic, kde začínají chybět. Ministerstvo zdravotnictví chce zároveň zrušit kreditní systém, který měl sloužit ke kontrole celoživotního vzdělávání. Systém nebyl ani motivační a ani efektivní. Nové plány na vzdělávání sester vyvolaly bouřlivou debatu, odborníci se neshodnou na tom, zda méně vzdělávání je krok dopředu či zpět. (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1829456-zdravotnim-sestram-bude-po-maturite-stacit-rok-studia).

Všechny zprávy mají jedno společné. Ukazují, jak je důležité trochu se učit celý život. Ti, kteří chyběli v mateřských a nedávali pozor v základních a středních školách, se musí doučit základní dovednosti, bez kterých se v dnešním světě neobejdou. Pro ty, jejichž profese prochází bouřlivých a rychlým vývojem, jde o nezbytnost a udržení si pracovního místa. A lidé, kteří chtějí změnit práci, poslání nebo jenom svůj osobní rozvoj, berou další vzdělávání jako samozřejmost či výzvu.

Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jak a kam mají mířit miliony nebo miliardy určené na vzdělávání. Můžeme se hádat, zda se mají zdravotní sestřičky vzdělávat pět nebo sedm let a jak má vypadat jejich celoživotní učení. A můžeme se myslet cokoliv o někdy velmi podivné nabídce různých lektorů, mágů a kouzelníků se vzděláváním. Podstatná je ale chuť a zájem o vzdělávání v oboru nebo o osobní rozvoj.

Robert Fulghum má nepochybně pravdu. K základům z mateřské školky a k té troše malování, zpívání a práce prostě trocha každodenního učení patří. Celoživotně.

 

Jan Amos Komenský: Neboť kdyby se naučili všemu všichni všestranně, všichni by se stali moudrými, a svět by se stal plným řádu, světla a míru

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk