Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

TechKluby – inicjatywa skierowana do osób zainteresowanych technologiami informacyjno-komunikacyjnymi

Wywiad Marty Kosteckiej z Jeanem Ekwą - koordynatorem ogólnopolskim TechKlubów.

Wielokrotnie uczestniczyłam w comiesięcznych spotkaniach szczecińskiego TechKlubu na temat nowych technologii, adresowanych do wszystkich zainteresowanych: przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, studentów i wszystkich tych, którzy chcą się doskonalić z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wyniosłam z nich wiele przydatnych znajomości i mnóstwo wiedzy. Szczecińskie spotkania to nie tylko prezentacje ekspertów i networking – to także warsztaty, a nawet… tech-ogniska i kocykowe spotkania z ekspertami, czyli nieformalne spotkania w plenerze.

Jako entuzjastka tych spotkań, poprosiłam o rozmowę Jeana Ekwę z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynatora ogólnopolskiego TechKlubów. Jest to mój trzeci wywiad dotyczący ciekawych form zdobywania wiedzy na temat technologii informacyjno-komunikacyjnych przez osoby dorosłe.

Marta Kostecka: Czym w ogóle są TechKluby i co jest ich celem?

Jean Ekwa: TechKluby to lokalne społeczności osób zainteresowanych szerszym zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze. Dotychczas [maj 2016] w spotkaniach TechKlubów udział wzięło niemal 9500 tys. uczestników z całej Polski i liczba ta wciąż rośnie. Kluby mają formę cyklicznych, nieformalnych spotkań odbywających się w każdą pierwszą środę miesiąca w 16 miastach w Polsce (m. in. Poznań, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Gdańsk). TechKluby są częścią programu Nowe Technologie Lokalnie, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego, a powołanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Zagranicznym partnerem projektu jest amerykańska organizacja NTEN, zajmująca się wdrażaniem nowych technologii w trzecim sektorze. W trakcie spotkań uczestnicy dzielą się doświadczeniami z wykorzystania technologii, rozmawiają o nowych trendach i poznają nowe narzędzia oraz sposoby ich użycia. Spotkania w ramach TechKlubów mają za zadanie integrację wokół tematu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Łączą organizacje pozarządowe ze środowiskami naukowymi, studenckimi, lokalnymi inicjatywami technologicznymi etc. Wspomniane grupy udzielają sobie wzajemnego wsparcia, uczą się oraz tworzą dobrze działającą sieć kontaktów, pomocnych w wykonywaniu codziennych zadań. Wszystko to odbywa się w rodzinnej, przyjaznej atmosferze. Każdy może zadać dowolne pytanie i uzyskać porady eksperckie w danej dziedzinie. Burze mózgów i wymiany myśli są nieodłącznym aspektem TechKlubów, które pobudzają i inspirują do działania.

MK: Od kiedy działają TechKluby? Kto na nie przychodzi?

JE: Rozpoczęta z początkiem 2014 roku inicjatywa TechKlubów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony przedstawicieli trzeciego sektora, jak i wspierających go środowisk – biznesowego, naukowego i administracji. Spotkania TechKlubów odbywają się w różnego rodzaju miejscach - kawiarniach i klubach, salach wykładowych uczelni, parkach technologicznych czy centrach coworkingowych. Co miesiąc gromadzą setki ludzi. Udział w spotkaniach biorą nie tylko działacze organizacji pozarządowych, ale także przedstawiciele środowisk naukowych, biznesowych, startupów i organizacji studenckich. Wynika to głównie z dużej różnorodności tematów i ich dostosowania do potrzeb uczestników. Najbardziej popularne są spotkania na temat mediów społecznościowych, fundraisingu i crowdfundingu, promocji i projektowania stron www oraz bezpieczeństwa w sieci. Poza tym poruszanych jest wiele innych równie interesujących tematów, a ich dobór zależny jest od aktualnych potrzeb uczestników.

MK: Skąd pomysł na organizację spotkań TechKlubów?

JE: TechKluby to unikalna inicjatywa zapoczątkowana w USA i od 2014 roku realizowana również w Polsce. Inicjatywa tym cenniejsza, że sprawdzona w rzeczywistości amerykańskich NGO-sów. NTEN od kilku lat z powodzeniem ułatwia wymianę wiedzy i informacji w lokalnych społecznościach i organizacjach. Organizacja tworzy warunki (na zasadach podobnych jak TechKluby) do rozwoju przełomowych inicjatyw technologicznych, które mają wpływ na całą społeczność. Pomysł ten sprawdza się również świetnie w polskich warunkach.

MK: Jak TechKluby wpisują w ideę edukacji ustawicznej i uczenia się przez całe życie?

JE: TechKluby wspierają lokalne społeczności, są niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Odwiedzają je osoby, które pragną poszerzać swoje kompetencje i się dokształcać. Szukają wiedzy, której być może nie znalazłyby gdzie indziej. Na spotkania zapraszani są specjalnie wybrani eksperci z różnych dziedzin. Co ważne spotkania są bezpłatne i aby wziąć w nich udział wystarczy wcześniej zarejestrować się online. Dzięki TechKlubom, takie pojęcia, jak networking, fundraising, AdWords czy Google Analytics przestają być tylko pustymi hasłami przewijającymi się w sieci i wchodzą na stałe do codziennej pracy podmiotów trzeciego sektora, pomagając w koordynowaniu i osiąganiu zamierzonych celów.

MK. Dziękuję za rozmowę.

 

Marta Kostecka jest bibliotekarką, specjalistką ds. promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie oraz członkiem sieci LABiB. Fascynatka nowych mediów i nowych technologii w służbie książkom, czytelnikom, bibliotekarzom i bibliotekarkom oraz bibliotekom. Posiada doświadczenie w prowadzeniu warsztatów o tej tematyce. Interesuje się edukacją medialną i informacyjną oraz edukacją ustawiczną.

Login (0)

Users have already commented on this article

Lai komentētu, Pierakstieties kontā vai Reģistrējieties.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk