chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

TechKluby – inicjatywa skierowana do osób zainteresowanych technologiami informacyjno-komunikacyjnymi

06/06/2016
Anna Pokrzywnicka
Valoda: PL

Wielokrotnie uczestniczyłam w comiesięcznych spotkaniach szczecińskiego TechKlubu na temat nowych technologii, adresowanych do wszystkich zainteresowanych: przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, studentów i wszystkich tych, którzy chcą się doskonalić z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wyniosłam z nich wiele przydatnych znajomości i mnóstwo wiedzy. Szczecińskie spotkania to nie tylko prezentacje ekspertów i networking – to także warsztaty, a nawet… tech-ogniska i kocykowe spotkania z ekspertami, czyli nieformalne spotkania w plenerze.

Jako entuzjastka tych spotkań, poprosiłam o rozmowę Jeana Ekwę z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynatora ogólnopolskiego TechKlubów. Jest to mój trzeci wywiad dotyczący ciekawych form zdobywania wiedzy na temat technologii informacyjno-komunikacyjnych przez osoby dorosłe.

Marta Kostecka: Czym w ogóle są TechKluby i co jest ich celem?

Jean Ekwa: TechKluby to lokalne społeczności osób zainteresowanych szerszym zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze. Dotychczas [maj 2016] w spotkaniach TechKlubów udział wzięło niemal 9500 tys. uczestników z całej Polski i liczba ta wciąż rośnie. Kluby mają formę cyklicznych, nieformalnych spotkań odbywających się w każdą pierwszą środę miesiąca w 16 miastach w Polsce (m. in. Poznań, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Gdańsk). TechKluby są częścią programu Nowe Technologie Lokalnie, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego, a powołanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Zagranicznym partnerem projektu jest amerykańska organizacja NTEN, zajmująca się wdrażaniem nowych technologii w trzecim sektorze. W trakcie spotkań uczestnicy dzielą się doświadczeniami z wykorzystania technologii, rozmawiają o nowych trendach i poznają nowe narzędzia oraz sposoby ich użycia. Spotkania w ramach TechKlubów mają za zadanie integrację wokół tematu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Łączą organizacje pozarządowe ze środowiskami naukowymi, studenckimi, lokalnymi inicjatywami technologicznymi etc. Wspomniane grupy udzielają sobie wzajemnego wsparcia, uczą się oraz tworzą dobrze działającą sieć kontaktów, pomocnych w wykonywaniu codziennych zadań. Wszystko to odbywa się w rodzinnej, przyjaznej atmosferze. Każdy może zadać dowolne pytanie i uzyskać porady eksperckie w danej dziedzinie. Burze mózgów i wymiany myśli są nieodłącznym aspektem TechKlubów, które pobudzają i inspirują do działania.

MK: Od kiedy działają TechKluby? Kto na nie przychodzi?

JE: Rozpoczęta z początkiem 2014 roku inicjatywa TechKlubów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony przedstawicieli trzeciego sektora, jak i wspierających go środowisk – biznesowego, naukowego i administracji. Spotkania TechKlubów odbywają się w różnego rodzaju miejscach - kawiarniach i klubach, salach wykładowych uczelni, parkach technologicznych czy centrach coworkingowych. Co miesiąc gromadzą setki ludzi. Udział w spotkaniach biorą nie tylko działacze organizacji pozarządowych, ale także przedstawiciele środowisk naukowych, biznesowych, startupów i organizacji studenckich. Wynika to głównie z dużej różnorodności tematów i ich dostosowania do potrzeb uczestników. Najbardziej popularne są spotkania na temat mediów społecznościowych, fundraisingu i crowdfundingu, promocji i projektowania stron www oraz bezpieczeństwa w sieci. Poza tym poruszanych jest wiele innych równie interesujących tematów, a ich dobór zależny jest od aktualnych potrzeb uczestników.

MK: Skąd pomysł na organizację spotkań TechKlubów?

JE: TechKluby to unikalna inicjatywa zapoczątkowana w USA i od 2014 roku realizowana również w Polsce. Inicjatywa tym cenniejsza, że sprawdzona w rzeczywistości amerykańskich NGO-sów. NTEN od kilku lat z powodzeniem ułatwia wymianę wiedzy i informacji w lokalnych społecznościach i organizacjach. Organizacja tworzy warunki (na zasadach podobnych jak TechKluby) do rozwoju przełomowych inicjatyw technologicznych, które mają wpływ na całą społeczność. Pomysł ten sprawdza się również świetnie w polskich warunkach.

MK: Jak TechKluby wpisują w ideę edukacji ustawicznej i uczenia się przez całe życie?

JE: TechKluby wspierają lokalne społeczności, są niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Odwiedzają je osoby, które pragną poszerzać swoje kompetencje i się dokształcać. Szukają wiedzy, której być może nie znalazłyby gdzie indziej. Na spotkania zapraszani są specjalnie wybrani eksperci z różnych dziedzin. Co ważne spotkania są bezpłatne i aby wziąć w nich udział wystarczy wcześniej zarejestrować się online. Dzięki TechKlubom, takie pojęcia, jak networking, fundraising, AdWords czy Google Analytics przestają być tylko pustymi hasłami przewijającymi się w sieci i wchodzą na stałe do codziennej pracy podmiotów trzeciego sektora, pomagając w koordynowaniu i osiąganiu zamierzonych celów.

MK. Dziękuję za rozmowę.

 

Marta Kostecka jest bibliotekarką, specjalistką ds. promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie oraz członkiem sieci LABiB. Fascynatka nowych mediów i nowych technologii w służbie książkom, czytelnikom, bibliotekarzom i bibliotekarkom oraz bibliotekom. Posiada doświadczenie w prowadzeniu warsztatów o tej tematyce. Interesuje się edukacją medialną i informacyjną oraz edukacją ustawiczną.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 1. no 1
  • Lietotāja Mariola Pękala-Piekarska attēls

    W kwietniu w Nowym Sączu odbyło sie Nowosądeckie Forum Organizacji Pozarządowych, jednym z prelegentów był Pan Marcin Gołąbek z TechKlubu w Krakowie. Poprowadził świetną prezentację popartą ciekawymi przykładami. Uczestnicy Forum byli bardzo zainteresowani przedstawionymi tematami a po zakończeniu zadawali dużo pytań. Polecam wszystkim!