chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Temat wiodący EPALE: Sztuka i kultura w edukacji dorosłych

15/02/2016
Anna Pokrzywnicka
Valoda: PL
Document available also in: EN DE RO SK FI FR ET SV PT NL LT HR LV

/lv/file/epale-art-and-cultureEPALE art and culture

EPALE art and culture

 

Google może dać Ci 100 000 odpowiedzi. Bibliotekarz może dać tę właściwą.

Neil Gaiman

 

Instytucje sztuki i kultury takie jak muzea, biblioteki i galerie odgrywają ważną rolę w edukacji dorosłych.

Znaczna część edukacji dorosłych w obszarze sztuki i nauk humanistycznych odbywa się w nieformalnych warunkach i zazwyczaj skupia się bardziej na starszych dorosłych.  Sztuka i kultura sprzyjają krytycznemu myśleniu i pomagają osobom uczącym się w znalezieniu ich własnej drogi do wiedzy poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod wizualnych i opartych na słuchaniu. W pracy z imigrantami, mniejszościami i innymi grupami najbardziej narażonymi, sztuka może być również potężnym narzędziem wspierającym włączenie społeczne.

Podobnie muzea, galerie, biblioteki i inne instytucje kultury oferują osobom dorosłym duże możliwości nieformalnego uczenia się. Jedną z największych korzyści wynikających z nieformalnego uczenia się osób dorosłych jest to, że oferują szereg sposobów uczenia się dla słuchaczy. Na przykład muzea są jednym z najważniejszych miejsc międzypokoleniowego uczenia się ze względu na to, że wiele osób dorosłych uczących się w sposób nieformalny przychodzi do muzeów po ich wcześniejszej wizycie ze swoimi dziećmi i wnukami.

 

Temat wiodący EPALE w dniach 15–19 lutego: Sztuka i kultura

Na platformie EPALE celebrujemy ważną rolę sztuki i kultury w uczeniu się dorosłych.

 • W ostatnich latach technologia cyfrowa coraz częściej była wykorzystywana przez muzea i inne instytucje kultury. Koordynator tematyczny EPALE, Simon Broek przeprowadził wywiad z Dimitrą Christidou z Nordic Centre of Heritage Learning and Creativity na temat wpływu tego trendu na uczenie się w muzeach.
 • Margherita Sani z Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych (Network of European Museum Organisations  - NEMO) napisała tekst na temat stopniowego przeistaczania się muzeów ze świątyń konserwacji w fora publicznego zaangażowania.
 • Na EPALE znajdują się również teksty Ross’a Clarke’a – nauczyciela języków, który włącza kulturę do swoich metod nauczania. Zachęcamy do przeczytania jego artykułu - o wykorzystaniu kontekstu kulturowego do ułatwienia studentom uczenia się języków. Zapraszamy również do tekstu o tym, jak można wykorzystać pieczenie na lekcjach języków.
 • Zachęcamy również do przeczytania 5 historii sukcesu w programie Erasmus+ dotyczących sztuki, kultury i edukacji dorosłych.
 • Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu na temat doświadczenia dyrektora sceny Patricka Kreb związanego z mobilnością kadry w ramach programu Erasmus+. Studenci Patricka pochodzą z różnych środowisk i są albo bezdomni, albo cierpią na niepełnosprawność umysłową. Jego celem jest stworzenie dla nich bezpiecznej przestrzeni, w której mogą wyrazić siebie.

 

Zapraszamy do przeczytania innych ciekawych tekstów na blogu, studiów przypadku oraz zasobów społeczności EPALE:

Blog:

 

Zasoby:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 7. no 7
 • Lietotāja Karina Tambovska attēls

  Ļoti svarīgi cilvēkam, jebkurā vecumā, pievērst savu uzmanību mākslai. Māksla dod plašu iespēju mācīties, jo ietver sevī gan estētiskas, gan kultūras, gan vēsturiskas vērtības. Mācīties var muzejā, galerijā, teātrī, koncertā, un, manuprāt, tas ir viens no labākiem mācīšanās veidiem, jo ir saistīts ar emocijām un sajūtam. Informācija, kas iet kopā ar emocijām un vizuāliem tēliem vairāk paliek atmiņā. Tāds mācīšanās veids ir universāls jo ir piemērots gan bērniem, gan senioriem. Māksla palīdz socializēšanās procesā, jo tā ir vidē, kurā cilvēkam rodas dažādas domas, sajūtas, savstarpēji daloties ar tiem, veidosies kontakts, dialogs.


 • Lietotāja Paula Kalwarska attēls

  Dziękuję za ten wpis, jest on dla mnie bardzo przydatny, gdyż piszę pracę licencjacką o edukacyjnym potencjale sztuki w edukacji dorosłych. Z pewnością skorzystam z zaproponowanych wyżej wpisów, wiele z nich będzie inspiracją dla mojej pracy. 

 • Lietotāja Agata Chmielarz attēls

  Szkoda, że kultura i sztuka zostały tu ujęte głównie w sensie instutucji propagujących. Myślę, że refleksję tę warto by było przenieść także na edukację kulturalną odbywającą się poza instytuacjami, na refleksję edukacyjną dotyczącą również dzieł sztuki czy wytworów kultury, których nie znajdziemy w róznego rodziaju instucjach, takie jak sztuka filmowa czy muzyka. Myślę, że edukacja przez sztukę i kulturę dorosłych odbywa się głównie w obszarze pozaformalnym i jest to pole edukacyjne na które w szczególności powinniśmy jako andragodzy skupić swoją uwagę. 

 • Lietotāja Monika Włodarczyk attēls

  Ciekawy i bardzo przydatny dla mnie wpis, ponieważ właśnie jestem w trakcie pisania pracy na temat edukacji nieformalnej ludzi dorosłych, więc niewątpliwie do tego wpisu i odnośników w nim zawartych wrócę dla poszerzenia swojej perspektywy podczas pisania. Wiele przytoczonych tekstów zwraca uwagę, natomiast najbardziej zainteresował mnie odnośnik do wpisu pod tytułem: "Can drinking coffee be a learning experience?", ponieważ często nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wiele aspektów edukacyjnych może mieć nasze życie codzienne i czynności, które z reguły uznajemy raczej za banalne i niewarte uwagi.

 • Lietotāja Christian BERNHARD-SKALA attēls

  /de/node/17663#comment-2968

  This blog is abvailable in German and English

 • Lietotāja Mariola Pękala-Piekarska attēls

  Ciekawą inicjatywą Województwa Małopolskiego jest realizacja Bonu Kultury. Bon uprawnia do 75 % zniżki na róznego rodzaju zajęcia i wydarzenia kulturalne. Jedynie co trzeba zrobić to zgłosić swój udział. Zachęcam wszystkich liderów UTW do korzystania z niego i kontaktu z instytucjami realizującymi w tym roku ofertę BONU KULTURY. Więcej na ten temat można poczytać na stronie: www.bonkultury.pl