chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

Opublikowano uaktualnione wytyczne w sprawie walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego

13/01/2016
Valoda: PL
Document available also in: EN

Cedefop (Europejskie Centrum Rozwoju Szkolenia Zawodowego) jest agencją wspierającą rozwój strategii kształcenia i szkoleń zawodowych i ich wdrażanie. W grudniu 2015 r. Cedefop opublikował uaktualnione wytyczne w sprawie walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego. Drugie wydanie europejskich wytycznych jest rezultatem dwuletniego procesu, w który zaangażowane było szerokie grono interesariuszy aktywnych w obszarze walidacji na poziomie europejskim, krajowym i/lub sektorowym. Europejskie wytyczne dotyczące walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego zostały opracowane z myślą o osobach i instytucjach odpowiedzialnych za inicjowanie i wdrażanie strategii dotyczących walidacji. Celem wytycznych jest doprecyzowanie warunków wdrażania poprzez zwrócenie uwagi na kluczowe wybory dokonywane przez interesariuszy na różnych etapach procesu.

Zalecenie Rady w sprawie walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego z 2012 r. zachęca kraje członkowskie do wprowadzenia do 2018 r. krajowych wytycznych odnośnie walidacji. Pozwolą one poszczególnym osobom zwiększyć widoczność i podkreślić wartość ich wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych poza formalnym systemem edukacji i szkoleń: w pracy, w domu, dzięki zaangażowaniu w wolontariat. Tekst świeżo opublikowanych wytycznych dostępny jest tutaj.

Interesujesz się walidacją lub zintegrowanym systemem kwalifikacji?
A może szukasz możliwości podniesienia swoich kwalifikacji?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn