chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Ziņu sadaļa

Medzinárodný projekt EUPA NEXT sa zameriava na validáciu neformálneho vzdelávania a informálneho učenia u administratívnych pracovníkov

21/12/2015
Valoda: SK
Document available also in: EN

/sk/file/eupalogosmalljpgeupa_logo_small.jpg

EUPA NEXT project

 

Od septembra 2015 sa začal realizovať medzinárodný projekt EUPA NEXT - Validation of formal, non formal and informal learning: The case study of Administration Personnel (Uznávanie formálneho, neformálneho vzdelávania a informálneho učenia: Prípadová štúdia administratívneho personálu), do ktorého je zo Slovenska zapojený Národný ústav celoživotného vzdelávania. Projekt potrvá do septembra 2018.

EUPA NEXT sa zameriava na validáciu (uznávanie) neformálneho (NFL) a informálneho učenia (IL) a jeho prienik s formálnym vzdelávaním prostredníctvom použitia formálneho akreditačného systému (ISO). Cieľom projektu je vypracovanie metodiky pre certifikáciu neformálneho a informálneho učenia v neregulovaných povolaniach a zároveň vytvorenie komplexnej EÚ certifikácie pre administratívny personál.

Popis projektu

Sektor administratívnych pracovníkov bol vybraný ako prípadová štúdia z viacerých dôvodov:

Prognóza HRDA (HR Daily Advisor) na roky 2010-2020 hovorí, že sektor administratívnych a podporných služieb je štvrtým v poradí s najvyšším ročným nárastom. Tento sektor je ľahko prístupný a pre nezamestnané ženy veľmi atraktívny. Administratívny personál je zamestnávaný vo všetkých spoločnostiach a organizáciách v EÚ bez ohľadu na ich veľkosť a priemyselné odvetvie, jeho význam je preto nezanedbateľný.

Tento dôležitý sektor je zároveň neregulovaný, pracujú v ňom ľudia so stredoškolským a často aj vysokoškolským vzdelaním rôznych stupňov a odborov. Každý administratívny pracovník, a to aj v prípade, že nemá (alebo nemá relevantné) akademické vzdelanie, musí byť pri prechode na novú pozíciu schopný preukázať svoje vedomosti, zručnosti a kompetencie. Zároveň sa na takýto prechod často viaže aj určitá forma kariérneho postupu, súvisiaca s rozvojom dodatočných zručností a kompetencií, preto by mala existovať aj možnosť ich preukázania na rozličných úrovniach.

EUPA NEXT sa zameriava na 2 priority

 1. Rozvoj krátkodobého pomaturitného vzdelávania v súlade s Európskym kvalifikačným rámcom pre celoživotné vzdelávania (EKR) - prináša pridanú hodnotu na sektorovej úrovni prostredníctvom rozvoja 4 stupňového vzdelávania založeného na EKR s certifikáciou ISO.
 2. Uľahčenie validácie (uznávania) neformálneho (NFL) a informálneho učenia (IL) a jeho prienik s formálnym vzdelávaním prostredníctvom použitia formálneho akreditačného systému ISO. Týmto spôsobom môžu byť ľudia bez akademického vzdelania certifikovaní na základe toho, čo vedia a sú schopní urobiť.

Ciele

 1. Vytvorenie kvalifikácie EÚ pre administratívny personál.
 2. Facilitácia porozumenia Európskemu kvalifikačnému rámcu pre celoživotné vzdelávanie (EKR) a Európskemu kreditnému systému pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET) a preskúmanie rozličných spôsobov prideľovania kreditov.
 3. Vytvorenie komparatívnej správy o situácii v krajinách partnerov projektu, čo sa týka EKR & ECVET.
 4. Získanie ISO certifikácie pre materiály a metodiku hodnotenia vytvorené v projekte EUPA (úroveň 2) a vytvorenie a certifikácia materiálov a metodiky hodnotenia pre úrovne 3 až 5.
 5. Poskytnutie flexibilných spôsobov vzdelávania a preukazovania znalostí a zručností (tréning, e-knihy, hodnotenie).
 6. Vytvorenie praktickej príručky pre validáciu formálneho, neformálneho vzdelávania a informálneho učenia pre akúkoľvek neregulovanú profesiu.
 7. Vytvorenie politiky odporúčaní pre oficiálne uznanie projektu  EUPA NEXT.

Projekt je financovaný prostredníctvom programu Erasmus Plus: KA2 - SPOLUPRÁCA PRE INOVÁCIE A VÝMENU OSVEDČENÝCH POSTUPOV, Odborné vzdelávanie a príprava - Strategické partnerstvá

Partneri

Orbis Institute (Slovensko), M.M.C Management Center (Cyprus), Cyprus Chamber Of Commerce And Industry (Cyprus), Dimitra Education & Consulting S.A, (Grécko), Cyprus certification Company (Cyprus), European Management Assistants (Francúzsko), Centro Integrado Público de Formación Profesional Misericordia (Španielsko), Volkshochschule im Landkreis Cham e.V. (Nemecko)             

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 2. no 2
 • Lietotāja Miroslava Stevkova attēls

  výborný projekt

 • Lietotāja Miroslava Stevkova attēls

  Výborný projekt