chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

Nenápadný sprievodca každým krokom na ceste – umelá inteligencia vo vzdelávaní dospelých

15/07/2020
Peter Brandt
Valoda: SK
Document available also in: DE EN ES HU

 

Auf Schritt und Tritt unauffällig begleitet – Künstliche Intelligenz in der Erwachsenenbildung

V roku 2019 bola umelá inteligencia (AI) horúcou témou vedeckého roka. Preletela celé Nemecko, čo umožnilo ľuďom akéhokoľvek veku podnetným spôsobom sa zaoberať touto myšlienkou. Nešlo však len o verejne financovanú vedeckú komunikáciu o pláne umelej inteligencie. Vďaka rôznym knižným publikáciám, novinám, televíznym a rozhlasovým prvkom sa o umelej inteligencii dozvedeli aj tí, ktorí s ňou zatiaľ neprišli do styku prostredníctvom blogov a iných digitálnych kanálov. Názory na potenciál umelej inteligencie sa pohybovali od podriadenosti až po znevažovanie. 3. decembra 2019 denník Spiegel zverejnil článok Rozmýšľaj o umelej inteligencii ako trojročné dieťa (odkaz je externý). Existuje na začiatku nového roka stále niečo významné o tejto téme pre vzdelávania dospelých? Umelá inteligencia sa napokon zvyčajne spája skôr s robotmi a samojazdiacimi autami ako so vzdelávacími podujatiami.

Použitie umelej inteligencie vo vzdelávaní dospelých

Pri podrobnejšom pozorovaní zistíme, že technologický rozvoj ovplyvňuje aj výučbu a vzdelávanie dospelých. Nepredpokladá sa, že vedúci kurzov a osoby, ktoré plánujú programy budú o pár rokov nahradené strojmi. Súčasné výskumy potenciálu nahradenia na pracovnom trhu predpokladajú, že najmä v prípade profesií, pri ktorých existuje vysoká úroveň neštandardizovaného odborného vedenia, ľudská pracovná sila stále ostane dôležitá. Nie, neexistuje riziko, že ľudia budú vo vzdelávaní dospelých nadbytoční. Nástroje, ktoré ich obklopujú a podporujú, len budú vo vyššej miere zahŕňať umelú inteligenciu.

Predstavme si, že osoba menom Roland v roku 2025 chce navštevovať kurz ďalšieho vzdelávania v oblasti prvej pomoci.  Ak brožúra programu v dôveryhodnom vzdelávacom zariadení nie je dostatočne zaujímavá, Roland si pomôže digitálnymi pomôckami a na vyhľadanie kurzu použije internet. Ponuky, ktoré sa mu zobrazia a budú mu odporučené, závisia v nemalej miere od stupňa správania pri prehliadaní do daného dňa a od jeho preferencií čo sa týka polohy a ceny. Či sa na tomto procese podieľajú „len“ definované algoritmy alebo je zapojená už aj umelá inteligencia, závisí od schopnosti algoritmu učiť sa. Do roku 2025 budú vyhľadávacie nástroje ešte inteligentnejšie ako dnes, a to vďaka aktívnej schopnosti učiť sa. Pravdepodobne, hoci všetko sa ešte len ukáže, budú odporúčania založené na princípoch podobnosti a nie na princípoch produktívnych protikladov.

Scenár v roku 2025

Ak predpokladáme, že Roland sa rozhodne pre zmiešaný vzdelávací kurz, môže očakávať, že sa stretne s umelou inteligenciou v rámci vzdelávacích prvkov vo fyzickom aj elektronickom vzdelávaní. Začnime s prvým fyzickým školením, keď Rolanda vystraší figurína riadená umelou inteligenciou, ktorá začne kašľať po prvom správne vykonanom pokuse o resuscitáciu a následne mu srdečne poďakuje. Prednášajúca Doris so sebou priniesla vzdelávacie materiály, ktoré boli vybrané pomocou algoritmov rovnakým spôsobom, akým si Roland vyhľadal kurz. Doris mohla použiť aj nástroj, ktorý odhalí kvalitu počítačového vyhľadávania (ako napríklad Kansas pre kurzy jazykového vzdelávania).

Prvky umelej inteligencie sa môžu prejaviť viac v elektronickej časti kurzu ako v rámci fyzického vzdelávania, ale zainteresované osoby, ktoré chcú využiť potenciál umelej inteligencie, sa čoraz častejšie zapájajú do vyvíjania elektronických vzdelávacích kurzov. Roland sa veľmi rýchlo spriatelil so svojím online učiteľom, ktorý nie je mrzutý, ani keď mu radí a pomáha aj po 23.30. Roland zistil, že jeho učiteľ je v skutočnosti chatbot, až keď mu napísal vtipný komentár bez žmurkajúceho emotikonu a učiteľ tento vtip nepochopil. Aj v roku 2025 môže byť len planou nádejou, že umelá inteligencia bude mať skutočne zmysel pre humor a že táto vlastnosť bude štandardným prvkom, s ktorým budú pracovať poskytovatelia výučbového softvéru.

Potenciál vzdelávacej analytiky, o ktorý sa bude opierať vzdelávací softvér, nie je tak technicky zložitý ako morálne a legálne diskutabilný. Rolandovo správanie v rámci vzdelávania bude zaznamenávané (sledované), keďže je to legálne povolené a Roland s tým súhlasil: počet hodín vzdelávania, pokrok vo vzdelávaní, chyby a jeho interaktívne správanie. Z týchto údajov je softvér schopný generovať personalizovanú spätnú väzbu, ktorú budú on aj Doris používať v diskusii o ďalších vhodných krokoch vzdelávania počas ďalšieho fyzického školenia. Pre Doris to znamená, že jej pracovné zaťaženie bude o čosi nižšie, zatiaľ čo v Rolandovom prípade to vyvolá neurčité pocity, niečo medzi znepokojením a nedôverou. 

Aj vzdelávací systém medzičasom pokračoval v učení. Počas ďalšej online hodiny Rolandovi odporúča ponuky, ktoré algoritmus považuje za obzvlášť vhodné. Inteligentné odporúčania sú jednou z hlavných oblastí, na ktoré sa strojové učenie vzdelávacieho softvéru používa. Väčšina systémov odporúčaní pravdepodobne stále vychádza z podobnosti založenej na spolupráci alebo týkajúcej sa obsahu. To znamená, že systém kontroluje, ktoré interaktívne správanie so systémom alebo ktoré tematické preferencie Roland používa na úspešné vzdelávanie. V každom prípade zistené štruktúry zintenzívňuje. Je možné, že do roku 2025 bude dosiahnutý pokrok v porovnaní s týmto primitívnym typom pedagogického zásahu.

Umelá inteligencia ako predmet vzdelávania dospelých

Toľko k scenáru, ktorý vykresľuje oblasti, v ktorých sa umelá inteligencia stala alebo sa stane súčasťou aktivít vzdelávania dospelých. Napriek tomu je druhá úroveň minimálne tak významná: umelá inteligencia ako predmet vzdelávania dospelých.

Vzhľadom na ohromujúci (ktorý je užitočný rovnako ako ohrozujúci) potenciál umelej inteligencie by dospelí mali mať základné kompetencie v rámci umelej inteligencie, aby boli schopní podieľať sa na pracovnom a životnom prostredí podporovanom umelou inteligenciou, ako aj čeliť potenciálne nebezpečnej realite umelej inteligencie s rozumnými filozofickými agrumentmi.

Učiteľ dospelých Michel Brendel napísal knihu s názvom „Inteligencia budúcnosti“, ktorá má jeden hlavný cieľ: vyzvať k rozsiahlej spoločenskej diskusii o umelej inteligencii. Táto úloha by mala byť na mieru prispôsobená vzdelávaniu dospelých za predpokladu, že by bolo možné hovoriť o téme samotnej, aby bolo možné účinne sa podieľať na plánovaní programu a vedení dialógu.

Toto všetko na úvod vyžaduje oboznámiť sa s touto témou. Napríklad prostredníctvom bezplatného online kurzu vyvinutého vo Fínsku s názvom „Prvky umelej inteligencie“. Vyhlásenie o ochrane osobných údajov odhaľuje, ktoré kroky systém bude čítať spolu s vami. Pretože sa sám bude učiť.

 


O autorovi: Dr. Peter Brandt je vedúci oddelenia prenosu vedomostí v Deutsches Institut für Erwachsenenbildung (Nemecký inštitút vzdelávania dospelých) - Leibniz-Zentrum für Lebenslanges Lernen e.V. (Leibnizovo centrum celoživotného vzdelávania) v Bonne.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 2. no 2
  • Lietotāja Dagmar Wenzel attēls
  • Lietotāja Redaktion Deutsches Institut für Erwachsenenbildung attēls
    Vielen Dank für den Hinweis zum Buch. Wir haben den Link zu Herrn Brendels Buch nochmal im Text ergänzt. Viele Grüße!