chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

Umiejętność czytania i pisania w edukacji dorosłych... zacznijmy od przykładów dobrych praktyk!

15/07/2020
Malgorzata Dybala
Valoda: PL
Document available also in: EN DE HU LV SL ME CS FR NL

ok. 6 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!

     

Oryginał opublikowany w języku angielskim przez Altheo Valentini


Literacy in adult education

    

Jeśli andragogika, teoria edukacji dorosłych, jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej złożonych i niejednorodnych dziedzin w obszarze nauk pedagogicznych, to pojęcie alfabetyzmu doskonale odzwierciedla jego złożoność w praktyce. Pokazuje ono wielowymiarową i transdyscyplinarną istotę poradnictwa i oferty edukacyjnej dla dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych. Chociaż zazwyczaj definiujemy alfabetyzm jako "umiejętność czytania i pisania" (więcej szczegółów na temat debaty o definicji umiejętności czytania i pisania można znaleźć w artykule opublikowanym przez Davida Mallowsa na EPALE 20 września 2017 roku), ten sam termin jest często łączony z innym określeniami wyrażającym kompetencje w specjalistycznej dziedzinie.

Wprowadzenie w 2016 roku sztandarowej inicjatywy w zakresie edukacji dorosłych: "Ścieżki doskonalenia umiejętności", a następnie jej przyjęcie i promowanie przez wszystkie państwa członkowskie UE, formalnie włączyło umiejętność czytania i pisania, wraz z umiejętnościami liczenia i cyfrowymi, do priorytetów planowania polityki edukacyjnej UE w celu wspierania osób dorosłych, które zmagają się z brakiem podstawowych umiejętności, i które są zagrożone bezrobociem, ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Chcemy docenić wysiłki społeczności Erasmus+ w osiąganiu tego celu poprzez przedstawienie projektów, które wyróżniają się swoim oddziaływaniem, wkładem w tworzenie polityki, wynikami, innowacyjnością i/lub kreatywnym podejściem. Projekty te zostały oznaczone przez Komisję  Europejską jako "Success Story". Mamy nadzieję, że będą one źródłem inspiracji dla innych:

         

 • IDEAL - Integrating Digital Education in Adult Literacy
  Głównym ogólnym celem projektu IDEAL było zapewnienie doradztwa i szkoleń dla edukatorów osób dorosłych w całej Europie w zakresie wykorzystania narzędzi ICT i metod cyfrowych w zakresie nauczania podstawowych umiejętności. Odbywało się to poprzez integracyjne podejście do gromadzenia, udostępniania i rozpowszechniania praktyk nauczania i uczenia się z wykorzystaniem narzędzi ICT i metod cyfrowych. Zapoznaj się z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi dobrych praktyk oraz tutorialami wideo.

   

 • Incorporate Non- Formal Methods into Language Education for Adult Immigrants
  Metodologia projektu koncentrowała się na trzech głównych obszarach: stały dialog i wymiana informacji pomiędzy grupami roboczymi, wspólne uczenie się i wreszcie aktywne uczestnictwo grupy docelowej we wszystkich działaniach. Głównymi rezultatami projektu są: broszura (dostępna w języku angielskim, greckim i hiszpańskim), podniesienie umiejętności edukatorów i instytucji pracujących w edukacji dorosłych, zwiększenie zrozumienia i współpracy pomiędzy edukatorami w zakresie edukacji formalnej i pozaformalnej oraz bardziej pozytywne nastawienie do metod uczenia się pozaformalnego.

    

          

 • VALMOPRIS - Validation and Motivation for (in)formal Learning in Prison
  W ramach projektu opracowano szereg materiałów mających na celu promowanie uczenia się w zakładach karnych oraz walidację tej nieformalnej i pozaformalnej edukacji. Miał on również na celu zapewnienie spójnego podejścia zarówno do rozwijania kompetencji, jak i do pomiaru efektów uczenia. Zasoby te są obecnie promowane w ramach trzech trwających projektów europejskich koncentrujących się na sektorze więziennictwa, które są koordynowane przez Euro-CIDES/FR. Więcej informacji na temat tych trwających projektów można znaleźć na stronie Centrum Zasobów EPALE.

           

     

     

 • ALL-SR - Autonomous Literacy Learners: sustainable results
  Opierając się na istniejących i powstających badaniach dotyczących nieformalnych i pozaformalnych sposobów wspierania alfabetyzacji i nauki języków obcych, projekt uzupełnia i wzmacnia istniejące inwestycje w formalną edukację. Zaproponowany w projekcie model uczenia się jest efektywny kosztowo i trwały oraz można się z nim zapoznać na podstawie zestawu materiałów teoretycznych i praktycznych w językach: niderlandzkim, angielskim i niemieckim.

  

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email