chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

MOOC - kasutamata potentsiaal, mida oleme aegamööda teadvustama hakaunud!

07/07/2020
EPALE Keskus Eestis
Valoda: ET
Document available also in: SL EN EL FR HU NL RO

Artikel on originaalina avaldatud sloveenia keeles Maruša Mohorič poolt.

 

MOOC (Massive Open Online Courses - veebipõhine massikursus) on osa e-õppe protsessist ja sellisena võimaldavad suurel hulgal osalejatel õppeprotsessi samaaegselt jälgida (kokkuvõte saidist Safe.si). MOOC võib hõlmata äärmiselt heterogeenseid valdkondi. Välismaal valmistavad neid sageli ette mainekad ülikoolid ja professorid.

2019. aastani oli Coursera, üks suurimaid veebikursuste pakkujaid, kuhu oli registreerinud üle 35 miljoni avalduse ning kõige populaarsema üksik kursus (240 000 in). Esimesed MOOC kursused olid osalejatele tasuta. Viimastel aastatel on üha rohkem hakatud MOOC-ide eest teatud lõivu või makset küsima kursuste puhul, mis annavad märgi või lõputunnistuse. 2019. aastal võttis eelnimetatud Coursera ka oma kursuste eest tasu, kursuste hinnad jäid vahemikku 29–99 USD (Bates, 2016, lk 216).

Sellegipoolest on suur hulk sisu endiselt tasuta (mõnel juhul tuleb tasuda ainult siis, kui osalejad soovivad kursuse läbimisel sertifikaati saada). Oleks kahju, kui kasutajad ei teaks nendest ega kasutaks nende võimalusi.

 

"Täna MOOCime ringi natuke aega" ütlesin, kui astusin noorte täiskasvanute rühma ette kursusel, mis läbi erinevate tegevuste õpetab osalevatele eluks vajalikke oskusi.


Alguses olid nad üllatunud ega teadnud, millest ma räägin, kuid niipea, kui tutvustasin neile MOOC-i põhiomadusi, hakkasid nad tähelepanu pöörama ja küsimusi esitama. Selles rühmas osalejatel oli erinev hariduslik taust, kuid neil oli ühine see, et ükski neist polnud just eriti meeldiv ega inspireeriv. Nimelt olid kõik osalejad koolist väljalangenud. Üldiselt oskasid nad inglise keelt hästi ja huvisid ulatusid seinast-seina. Klassikaline kool lihtsalt ei huvitanud neid ja nad ei leidnud seal oma kohta. Üks osalejatest oli ka uskumatu kunstilise andega poiss, kes oli võitnud ühe joonistusvõistlus Euroopas. Üks oselenud tüdruk oli kirjanduse vastu väga erksa meelega ja tundis huvi loomingulise kirjutamise vastu. Kokkuvõttvalt olid seal mitmesuguseid inimesi, kellele ei meeldinud klassikaline kool, kuid kes olid väga huvitatud ja innustunud omandama teadmisi konkreetsest huvialast. Selles rühmas osalejate digitaalsed oskused olid suhteliselt hästi arenenud ja kuna programm pakkus neile küllaldaselt tarkvara ja juurdepääsu Internetile, sain ma neile tutvustada võimalust iseseisvaks ning teistsuguseks lähenemiseks õppimisele kui see, millega nad olid koolis harjunud.

Tutvustasin neid FutureLearn platvormi ja enamus neist hakkasid sellest kohe huvituma ja peale kasutakakonto loomist valisid nad endale sobiva MOOC-i. Lisaks avaldas enamik neist soovi järgida sama õppepõhimõtet ka koolis.


MOOC on haridusvaldkonnas suure kasutamata potentsiaaliga. Teistes riikides on tuntud ja tunnustatud ülikoolid teadlikud, et nad saavad oma kaubamärki ja staatust kinnitada MOOC-ide kaudu, ning luues sellega viisi kõigile kõrgel tasemel ja kättesaadavalt teadmisi omandada. (Bregar et al., 2020, 2012).

 

 

2017. aastal koostasid Bregar ja Puhek Sloveenia kõrghariduse digitaliseerumise ja e-õppe olukorra kohta analüüsi. Sloveenia Haridus-, Teadus- ja Spordiministeeriumi registri kaudu kutsuti uuringus osalema 101 kõrgkooli ja millest uuringu nõuetele vastas ja lõpliku analüüsi jaoks kasutati 45 asutustest. Autorid avastasid, et Sloveenia kõrgkoolid on MOOC-ide kasutamise osas maha jäänud: Sloveenias kasutas neid 2017. aastal veidi alla 10% uuringus käsitletud kõrgkoolist, samas kui juba 2014. aastal oli teiste Euroopa riikide kõrgemates haridus- ja õppeasutustest neid kasutuses veerand (Bregar and Puhek, 2017).
Praegune olukord on meile näidanud, et digitaalsed oskused on äärmiselt olulised. Praktiliselt üleöö on mõni haridusasutus pidanud oma pedagoogilise protsessi jätkamiseks leidma erinevaid e-õppe viise. Muidugi oli haridustegevuse jätkamine kõigi soov! Koronaviiruse pandeemia avas meie kõigi silmad ja näitas, et kaugõpe pole üksnes võimalus, vaid pakub ka arvukalt eeliseid. Kuid samal ajal paljastas see ka oma puudused, mis haridussüsteemi  puhul ilmnevad üldiselt MOOC-i rakendamise ajal.

Globaalsel tasandil peetakse Sloveeniat "võrdlusriigiks" oma haridust avades ja rakendades OER-süsteemi (Bregar jt, 2020, lk 217). Isiklikult sooviksin, et praegune olukord aitaks meil mõista, et e-õpe, selle kõik vormid ja kõik eelised, saaksid rohkem kajastust, eriti kui tegemist on kolmanda taseme ja täiskasvanute koolitusega.

Minu arvates on MOOC suurepärane võimalus iseseisvaks õppimiseks ja teatud aine või kindla kursuse pakkujaga tutvumiseks. Ma soovitaksin MOOC-e kõigile, kes soovivad teada saada, kas neil on teatud teema vastu tegelikult huvi ja soovi seellesse süübida, nt. edasiste õpingute ajal või neile, kes soovivad mõista, kuidas veebipõhine õpe välja näeb.

 

 

Maruša Mohorič on täiskasvanute koolitusvaldkonna innukas järgija, kes aeg-ajalt satub ka ise õppijate rühma ette. Ta on ka Sloveenia EPALE riikliku tugiteenistuse keskuse liige toimetades ka CMEPIUS liikmena - Sloveenia Vabariigi Mobiilsuse ja Euroopa haridus- ning koolitusprogrammide keskus (Erasmus + riiklik agentuur).

 

**************************************************************************************

Allikad:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Tiek rādīts 1. - 10. no 13
 • Lietotāja Dóra Czirfusz attēls
  There is a great opportunity for those Hungarians, who would like to attend MOOC in their mother tongue.
  ------
  Magyar nyelven a Kárpát-Medencei Online Oktatási Centrum (K-MOOC) szervezésében is találunk nyílt hozzáférésű kurzusokat, ahol több, mint 30 magyar, illetve határon túli felsőoktatási intézmény kurzuskínálatából választhatunk: https://www.kmooc.uni-obuda.hu/ 
 • Lietotāja Theognosia Petrou attēls
  Όντως τα MOOC είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για αυτομάθηση. Χρειάζεται να γίνει καλύτερη προώθηση και ενσωμάτωση των MOOCs στο χώρο της εκπαίδευσης.
 • Lietotāja Maruša Mohorič attēls
  Dear Theognosia,
  thank you very much for reading through my blog and commenting.
  According to "Google Translate Tool" :), which I used to translate your comment, you agree that MOOC are a great opportunity for self learning. 
  I hope they will be more recognized and used also in the post COVID-19 era.
  Kind regards,
  Maruša 
 • Lietotāja Kadi Kass attēls
  Hi, Maruša, 

  Thank You for the interesting subject! I'm a fan of MOOC's myself, I took a course "MOOC - why, whom and how" some years ago and created with my team one MOOC about information literacy myself.
  Since your article was published also in Estonian, I shared with readers in the comment below some links about MOOC's that are available in Estonian as well in addition to the ones in English. But we also have in Estonia some MOOC's in English and free of charge, I'll share with You that information as well:
  Auditing Water Issues and Auditing Waste Management will be open upcoming autumn term. 
  Some other Tartu University MOOC's in English have just ended but in case you are only interested in the subject and resources available and not getting the certificate for the course, feel free to take a look. 

  Stay safe and have fun with online courses!
  Kadi 
 • Lietotāja Maruša Mohorič attēls
  Hi Kadi,
  thank you for reading through my blog and commenting!
  Great to hear that you are enthusiast about MOOC. I checked links, you've shared and I appreciate to have an opportunity to broaden my horizon... 

  Regards form Slovenia,
  Maruša 

 • Lietotāja Kadi Kass attēls
  Tere!

  Suurepäranet teema! Minu arvates on väga oluline tutvustada praegusel ajal erinevaid e-õppe võimalusi, eriti tore veel, kui need on tasuta. 
  Lisaks arvukatele võõrkeelsetele moocidele üle maailma on selliseid massilisi ehk kõigile soovijatele avatud e-kursusi tehtud juba mitmeid aastaid ka Eestis. Kõige menukaim Tartu ülikooli MOOC on olnud Arvutiteaduste instituudis Eno Tõnissoni eestvedamisel loodud e-kursus "Programmeerimisest maalähedalt", mis on toimunud juba 10 aastat ja teinud it-tarkusi puust ja punaseks selgeks 10000le eestimaalasele. Koroonakriisi ajal oli võimalik distantsilt õppida nii "Psühholoogia alused", "Tehisintellekti algkursust" ja  kui ka näiteks olulist sotsiaalset teemat käsitlev e-kursus "Eakate vägivallaohvrite tuvastamine ja toetamine". Üks sellekevadistest avatud e-kursustest, "Ravimitest maakeeli" pälvis ka E-kursuse kvaliteedimärgi 2020. 
  Eelolevatest moocidest rääkides aga on oktoobris algamas infootsingu põhioskusi suurendav tasuta e-kursus "Infopädevus" ning jaanuaris on võimalus uusi teadmisi omandada sellisel teemal nagu "Geenid - müüdid ja tegelikkus". 
  Ehk "kohtumegi" mõnel e-kursusel?

  Kadi
 • Lietotāja Dimitris Kiriakos attēls
  According to many education experts, MOOC;s will be the standard in the future...
  Especially the VOOC's (Vocational Open Online Courses) which will be custom made for Professionals.
  An example is the BLISS Project (http://bliss-project.eu/ ) which is Blockchain skills for ict professionals  that uses a VOOC platform to give updated knowledge in the new area of "Blockchain "
 • Lietotāja Demos Michael attēls
  Πράγματι, πολύ ενδιαφέρον άρθρο και οπτική για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Κάθε πρόκληση (π.χ. COVID19) μας δίνει την ευκαιρία να ανακαλύψουμε νέο ανεξερεύνητο έδαφος. Τα πλεονεκτήματα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης είναι πολλά, αρκεί να αξιοποιηθεί σοφά.
 • Lietotāja Marija Elena Borg attēls
  You are right! In 2012, the New York Times announced that it was the “Year of the MOOC”. However, it is highly probable that we will look back and remember 2020 as the year when online/virtual education became mainstream.
 • Lietotāja Maruša Mohorič attēls
  Hi Maria Elena,
  thank you for your comment. I think a year 2020 will forever be marked in our mind and memory as a year of change and challenges. I truly hope this era can bring positive changes, also on the field of education. I some cases e-learning can be the only possible way for accessing education. It is good to know e-learning possibilities and use them for advantage.

  Kind regards,
  Maruša