chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

Bezpłatne seminaria internetowe na temat dostępności i integracji cyfrowej w celu osiągnięcia skutecznego nauczania na odległość

16/06/2020
Malgorzata Dybala
Valoda: PL
Document available also in: EN HR LV

Tekst został opublikowany w języku angielskim przez Vikki Liogier

     

FREE WEBINARS

      

W miarę jak "nowa normalność" zaczyna nabierać kształtów wraz z łagodzeniem środków ograniczających rozprzestrzenianie się pandemii, zdalne nauczanie może pozostać z nami przez jakiś czas. Ostatnie miesiące pokazały możliwości, jakie stwarza wykorzystanie technologii. Jednakże, podczas gdy nauka przez Internet była niezbędna w zamknięciu, technologia sama w sobie nie zapewnia wysokiej jakości nauki i może być barierą w zdobywaniu wiedzy. Zrozumienie dostępności cyfrowej i włączenia społecznego może pomóc w usunięciu tych barier i stworzyć lepsze doświadczenia edukacyjne dla wszystkich uczących się na odległość, nie tylko dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W ramach Fundacji Edukacji i Szkoleń (ETF) - organizacji rozwoju zawodowego dla sektora kształcenia ustawicznego (FE) i szkoleń, finansowanej przez rząd Wielkiej Brytanii – prowadzona jest seria bezpłatnych seminariów internetowych na temat różnych aspektów nauczania na odległość. Prowadzone przez zespół ekspertów, koncentrują się na tym, jak zapewnić, aby nauka na odległość była jak najbardziej dostępna i włączająca dla wszystkich typów uczniów. Każde webinarium zostało nagrane.

       

Poniżej znajduje się wybór dostępnych bezpłatnych nagrań wraz z krótkim opisem i linkiem:

Jak najlepiej wykorzystać naukę online?

Możliwość korzystania z materiałów online musi być dostępna dla wszystkich uczniów. W tej sesji pokazano, w jaki sposób umożliwić jak największej liczbie słuchaczy czerpanie korzyści z nauki online.

Zwiększanie dostępności webinarów

Wielu praktyków używa webinarów do zdalnego nauczania. Dostępne narzędzia i platformy mogą nakładać ograniczenia na to, jak bardzo taka metoda może być integracyjna. To nagranie bada niektóre z powszechnych problemów i sugeruje sposoby na zminimalizowanie ich wpływu. 

Wspieranie uczniów w zakresie umiejętności czytania online

Istnieje wiele problemów związanych z czytaniem i pisaniem, ale niezależnie od przyczyny, uczniowie pracujący w izolacji są bardziej narażeni na zniechęcenie i porażkę. Seminarium bada, w jaki sposób technologia może wspierać umiejętności czytania online.

Wirtualne klasy

Jak można sprawić, aby wirtualne klasy działały w praktyce? Podczas tego webinaru zostanie pokazane, w jaki sposób narzędzia dostępne w oprogramowaniu do webinarów mogą być wykorzystywane do tworzenia różnych podejść pedagogicznych do nauki online. 

Szybkie dostosowywanie treści do nauki zdalnej

Pokazano, w jaki sposób można wziąć udział w prezentacji (PPT) i szybko przystosować ją do użytku online, w tym audio, wideo i korzystania z notatek, aby pomóc słuchaczom uzyskać dostęp do wszystkich dodatkowych informacji zwykle podawanych podczas zajęć. Bada również, jak połączyć narzędzia (Nearpod ze Skype'em/Zoomem lub Teams), aby stworzyć ustrukturyzowane, ale interaktywne sesje online z wykorzystaniem prezentacji jako punktu wyjścia. 

Wspieranie uczniów w VLE (virtual learning environment)

W jaki sposób można wspierać uczących się, którzy nagle stają w obliczu samodzielnej nauki online? W tym webinarze przyjrzymy się narzędziom, które wskazują drogę przez treści nauczania i zapewniają wsparcie offline dla uczących się. Sesja wykorzystuje Moodle do zademonstrowania funkcji w ramach VLE.

Angażowanie uczących się w VLE

Jak motywować i angażować uczących się, którzy nagle stają w obliczu samodzielnej nauki online? Ten webinar poświęcony jest narzędziom, które mogą być wykorzystane w VLE (na przykładzie Moodle) do motywowania i angażowania uczących się poprzez wspólne działania i gamifikację.

        

Wszystkie webinary podają linki do darmowych zasobów szkoleniowych dostępnych na platformie edukacyjnej Enhance Digital Teaching Platform. Ta przyjazna dla urządzeń mobilnych strona obejmuje 100 modułów szkoleniowych EdTech odniesionych do krajowych ram kompetencji EdTech ETF - Digital Teaching Professional Framework (DTPF). Ramy te określają definicje cyfrowych kompetencji dydaktycznych na trzech etapach rozwoju - Eksploracji, Dostosowania, Prowadzenia - oraz związanych z nimi szkoleń na platformie cyfrowej. Obejmuje to również badge EdTech Award na każdym z tych trzech poziomów, z nagrodami za ukończenie modułów, dzielenie się refleksjami na temat uczenia się i przekazywanie zasobów. Platforma oferuje szkolenia na temat dostępności i włączenia cyfrowego, a także zawiera Przewodnik po szkoleniach wspierających pracę zdalną (PDF) lub w pełni dostępną wersję Word, w którym wybiera się odpowiednie moduły na platformie, aby pomóc w różnych aspektach zdalnego nauczania i uczenia się.

Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest oczywiste. Tak zwany lockdown rzucił światło na znaczenie otwarcia dostępu do nauki poprzez technologię - wyzwaniem jest zapewnienie sprawiedliwych szans dla wszystkich uczących się.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pełnego zakresu oferty wsparcia ETF w zakresie pracy i nauki zdalnej, odwiedź: https://www.et-foundation.co.uk/supporting/courses/

Podczas pandemii Covid-19 ETF zwiększyła wsparcie dla nauczycieli i szkoleniowców, którzy pracują zdalnie. Oferta obejmuje bezpłatne wydanie specjalne inTuition na stronie Society for Education and Training (SET) oraz dostęp do poprzednich edycji. Aby być na bieżąco, należy zapisać się do newsletterów ETF i monitorować hashtag #ETFSupportsFE w mediach społecznościowych.

    

        

A photo of Vikki Liogier

Vikki Liogier

Szefowa działu EdTech i Umiejętności cyfrowych, The Education and Training Foundation

Vikki jest Francuzką mieszkającą w Anglii od 1987 roku. Początkowo pracowała jako niezależna ilustratorka i wykładała projektowanie graficzne w South Thames College. W 1993 r. Vikki nabyła swój pierwszy komputer Apple Mac, tablet Wacom, kolorową drukarkę, pakiet Adobe i skaner, ponieważ przewidywała wpływ, jaki technologia będzie miała na branżę twórczą i edukację. W 2008 roku, jako entuzjastka technologii, Vikki zdecydowała się skoncentrować swoją karierę na zarządzaniu zmianami i możliwościami cyfrowymi. W 2018 roku została wyróżniona jako jedna z brytyjskich firm EdTech50 - nagrody dla osób, produktów i projektów kształtujących sektor edukacji i technologii w całej Wielkiej Brytanii.

    

     

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email