chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

Strategické hry a seriózní herní nástroje na fóru v Bamberku 2019

04/06/2020
Monika Smekalová
Valoda: CS
Document available also in: DE

Doba čtení cca 4 minuty - můžete číst, lajkovat a komentovat!
Příspěvek od Christina Federl a Corinna Wimmer, přeloženo z němčiny.


„Nástroje založené na hrách k podpoře spolupráce – strategické hry a seriózní herní nástroje.“

S tímto názvem o sobě dala vědět jedna pracovní skupinka během fóra v Bamberku. Učit se s pomocí hry a ještě se vzájemně podporovat? Zda je toto možné se mohli účastníci sami přesvědčit během jedné intenzivní herní fáze."

Fórum v Bamberku se konalo 23.11.2019 na téma „Spolupráce?! Vnitřní disciplína – multiprofesionalita – spolupráce“ na univerzitě v Bamberku. Během společné pracovní fáze jsme se věnovali různých tématům v několika pracovních skupinách. Skupinka, která se zabývala nástroji zaměřenými na hry, objasnila požadavky na kooperativní nastavení skupiny. Řízena byla skupina diplomovanou ekonomkou Birgit Zürn, vedoucí Centra pro Managementsimulation na Duální vysoké škole v Baden – Württemberg a Christianem Hühnem, profesorem z oboru vzdělávání dospělých a dalšího vzdělávání na univerzitě ve Würzburgu. Pracovní skupina se sestávala z asi 60 minutové herní fáze strategické hry „Fountains“ a ze závěrečné reflexe.

„Fountains“?!

„Fountains“ je strategická hra rozdělena do více kol, kdy je největší pozornost věnována právě mezikulturní spolupráci. Účastníci jsou rozděleni do různých skupinek a měli by během hry rozvíjet takové strategie, aby získali (omezené) zdroje a rozdělili si je mezi sebe. Hra končí v okamžiku, kdy jsou zdroje zdvojnásobeny. Vítězem hry se stává skupina s nevíce body v posledním kole. Úspěch jednotlivých skupin přitom závisí na jednotlivých rozhodnutích, ale také na náhodě nebo ještě lépe řečeno na kostkách štěstí.

Aktivní experimentální fáze v pracovní skupině: průběh strategické hry

V přípravné fázi dochází k rozdělení účastníků do pěti různých skupin. Následně poté vysvětluje moderátor logiku hry a její pravidla. Po fázi strategických porad v jednotlivých skupinách začíná první kolo hry. Získané body v jednotlivých kolech jsou přitom zapisovány na tabuli. Domluva během hry probíhá od komunikace mezi jednotlivými hráči ve skupině až po celoskupinovou debatu, a dokonce docházelo i k cíleným spojenectvím mezi jednotlivými skupinami. Dříve než byly v posledním kole spočítány výsledky a byl určen celkový vítěz hry, ukázaly se během strategického dotazování rozdílné motivy jednání jednotlivých skupin. Během závěrečné informativní schůzky měli účastníci možnost vlastní reflexe toho, co právě zažili a měli možnost přenést zážitky z proběhlé hry i do ostatních kontextů. Přitom byly diskutovány emoce, konkrétní průběh hry a i individuální zážitky ze hry, stejně jako jejich přenos do každodenního života. V následující části se na to podíváme ještě podrobněji.


Bild: Eine Gruppe am Spielfeld  

„ Kdo vyhledává boj je statisticky více vidět a dříve prohraje“

Během reflexní fáze v pracovní skupině byly pojmenovány takové aspekty, které se dají stejně převést na pracovní situace z praxe. Bylo zřetelné, že obzvláště emoce byly tím nejvíc ovlivňujícím motivem během herní fáze. Především dlouhodobá spolupráce mezi týmy se ukázala být na konci tím největším úspěchem v závěrečném hodnocení, zatímco konkurenční boj znamenal spíše ztrátu. Důvěra zde byla klíčovým slovem, což Prof.Dr.Wolfgang Jütte zdůraznil již v úvodní přednášce na fóru v Bamberku. Také důvěra byla samotnými účastníky stanovena jako jeden z rozhodujících faktorů pro spolupráci. Také „malé služební cesty“ se ukázaly produktivnější než komunikace mezi týmy, které byly od sebe vzdáleny, protože tímto způsobem docházelo k rychlejšímu přenosu informací. Důležitým aspektem pro rozhodování bylo také házení kostkami. Kdo vyhledával náhodu, tedy také konkurenci, ten statisticky dříve ztratil zdroj nebo body. Tato možnost byla volena hlavně v těch situacích, když už bylo vítezství na dosah.

Závěr

Závěrem je zde možno vidět velký potenciál, který má spolupráce – a to nejen během her – mezi jednotlivými partnery. Díky hře bylo jasně prokázáno, jak silnou vedoucí roli můžou převzít emoce během jednání. Stanovisko ostatních může být díky tomu rychle upozaděno. Pro každodenní život můžeme toto brát jako podnět k přijetí změn v těžkých životních situacích. Krok zpátky, tedy abychom neztratili přehled a abychom měli stále na zřeteli náš cíl, může být právě spoluprací silně podpořen a posílen.


Čtětě také blogové příspěvky ostatních pracovních skupin na III. fóru v Bamberku pro vzdělávání dospělých a další vzdělávání 2019.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email