chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Resurss

Open Access - Otvorený prístup je tu pre vás

Valoda: SK

Publicēja Marta JENDEKOVA

Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) od roku 2013 plní funkciu Národného referenčného bodu pre oblasť otvoreného prístupu k vedeckým informáciám a ich uchovávaniu. K plneniu tejto funkcie bolo nominované ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe výzvy viceprezidentky Európskej komisie pre digitálnu agendu pani Neelie Kroes a komisárky pani Máire Geoghegan Quin.

Open Access (OA) môžeme definovať ako poskytovanie on-line prístupu k vedeckým informáciám pre používateľa bezplatne a neobmedzene. Filozofiou otvoreného prístupu je poskytnúť zdarma neobmedzený prístup k výskumu a jeho publikáciám bez porušenia autorských práv a vychádza z tvrdenia, že výskum financovaný daňovými poplatníkmi by mal byť dostupný daňovým poplatníkom bezplatne (UNESCO, 2015).

Otvorený obsah sa zvyčajne charakterizuje skratkou 4R:

Reuse (právo opakovane používať obsah v jeho nezmenenej podobe),

Revise (právo adaptovať, modifikovať, spracovať a meniť obsah),

Remix (právo kombinovať originálny a revidovaný obsah s iným obsahom, aby sa vytvorilo niečo nové) a

Redistribute (právo zdieľať rozmnoženiny originálneho obsahu, ako aj zmenený obsah s inými ľuďmi)

Na stránke CVTI SR nájdeme úvod do otvorenej vedy i otvoreného vzdelávania v podobe otvorených vzdelávacích zdrojov (OER, Open Education Resources). Sprístupnené sú webináre i prezentácie k týmto témam.  

Resursa autors(-i): 
CVTI SR
Publicēšanas datums:
Pirmdiena, 18 Maijs, 2020
Dokumenta valoda
Resursa veids: 
Atvērtie izglītības resursi
Valsts:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn