Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Mullis sees ja mullist väljas

Täiskasvanuhariduse valdkonna spetsialistidena me tihtipeale tegutseme omas mullis. EPALE annab võimaluse see mull purustada ja saada osa ka teiste maade, kultuuride kogemustest.

Foto: Veronika Tuul, erakogu

Osalesin 03.11.2015 Dublinis EPALE Iirimaa avasündmusel ning soovin sealt saadud mõtteid jagada ka EPALE Eesti võrgustikuga. 

Iirimaa EPALE avasündmuse illustreerimiseks sobib väga hästi organiseerijate poolt väljavalitud sümbol – mull (ik. bubble). Mullid, näiteks vahuveinimullid, annavad sisu sündmuse tähendusele – Iirimaa tähistas EPALE sündi! Kuid mullil oli selle päeva jooksul ka sisulisem tähendus, mida järgnevalt püüan ka blogilugejale avada. 

Fotol: EPALE Iirimaa avakonverentsFoto: Léargas

Esmalt, mull kui koht. Ehk siis täiskasvanuhariduse valdkonna spetsialistidena me tihtipeale tegutseme omas mullis nägemata ja kuulmata, mida mujal tehakse. Eestisiseselt, võin juba väita, et nii mõnigi sündmus või tegevus, on seda mulli lõhkunud või lõhkumas ja me tegutseme mingil määral koostöös. Kuid kindlasti oleme me kõik siin mullis, mida piirabki seesama Eesti piir. Ja seda nii geograafiliselt, kui ka kultuuriliselt ja keeleliselt. EPALE annab võimaluse see mull purustada ja saada osa ka teiste maade, kultuuride kogemustest. EPALE keskkond on tegemas jõudsaid samme, et hoogustada täiskasvanuhariduse valdkonnas rahvusvahelist koostööd – koondatud Euroopa riikides toimuvad täiskasvanuhariduse-alased sündmused Sündmuste rubriiki, Uudiste rubriik võimaldab jällegi koondatult ja süsteemselt ligi pääseda valdkonnapõhistest uudistest. Hiljuti valmis uue moodulina EPALE täiskasvanuõppe elektroonilisse platvormi Sõnastik, mis annab võimaluse suhelda rahvusvaheliselt täpses ja ühetimõistetavas terminoloogias.  Nimetatud sõnastik peaks olema kindlasti iga täiskasvanuhariduse valdkonnas tegutseva spetsialisti põhiline töövahend, et ka eesti keeles me kasutaksime õiget ja kohast valdkonnapõhist terminoloogiat. 

Teisalt, mull kui olek ehk siis midagi, mis keraja vormi tõttu on veerev ehk liikuv. Ehk siis õppimine, mis on arengu oluline osa, ei peaks kunagi lõppema, see on jätkuv. Ka EPALE platvorm võimaldab täiskasvanuhariduse spetsialistil pidevalt oma arengut toetada. Avaürituse töötoas arutasime võimalike EPALE edasiarenduse üle. Üheks oluliseks vajaduseks pidasid kokkutulnud Iirimaa täiskasvanuhariduse eksperdid võimalust oma arengut kaardistada ja visualiseerida. Et näha teekonda, kust on tuldud ja kuhu minek. Tänane EPALE tehnoloogiline lahendus veel seda ei võimalda, kuid juba täna on võimalus meil kõigil näha, millega täiskasvanuhariduse valdkonnas tegeletakse ja selle teadmise taustal  saame ka oma arengut hinnata ja eesmärgistada. 

Kokkuvõtvalt saan öelda, et Dublinis kogetu kinnitas veelkord mu arusaama, et EPALE on just see keskkond, mida täiskasvanuhariduse eksperdina vajan oma professionaalse arengu toetamiseks. EPALE võimaldabki mulle just seda, millest Dublinis osa sain – osaleda rahvusvaheliselt täiskasvanuhariduse valdkonnaga seotud sündmustel. Kuid vähemtähtsam ei ole see sisu, mida saan oma professionaalse arengu toetamisel kasutada. 

Veronika Tuul iseendast: "Täiskasvanuõppe spetsialistina huvitab mind õpikeskkonna laiendamine väljaspoole füüsilist ruumi. Alati tekitavad minus huvi teemad, mis on seotud õppimise ja õpetamise paradigma muutustega, mis on tingitud ja tinginud digitaalsete vahendite kasutusele võtmisest, uued õpikeskkonnad nii formaalses kui ka mitte-formaalses täiskasvanute õppimises ja tööalases täienduskoolituses."

 

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk