Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

V online výučbe môže byť pre deti hrozba

 „Učitelia svojou neopatrnosťou ohrozujú deti“ bol titulok článku v českej Mladej fronte dnes, v ktorom Karolina Bulisová a Lada Režňáková písali o varovaní odborníkov. Tí upozornili, že mnohí učitelia sú pri online výučbe často naivní a ľahkomyseľní. So skúsenosťou sa podelil pedagóg Kamil Kopecký, ktorý je vedúcim Centra prevencie rizikovej virtuálnej komunikácie Univerzity Palackého.

 „Učitelia svojou neopatrnosťou ohrozujú deti“ bol titulok článku v českej Mladej fronte dnes, v ktorom Karolina Bulisová a Lada Režňáková písali o varovaní odborníkov. Tí upozornili, že mnohí učitelia sú pri online výučbe často naivní a ľahkomyseľní. So skúsenosťou sa podelil pedagóg Kamil Kopecký, ktorý je vedúcim Centra prevencie rizikovej virtuálnej komunikácie Univerzity Palackého. Upozornil, že riziká číhajú na deti nielen na diskusných fórach, ale aj pri online výučbe. Mnoho škôl počas zatvorenia pre vírus používa pri hodinách cez internet službu Zoom, ktorá umožňuje diskusie pomocou videokonferencií, pričom zúčastniť sa môže veľa účastníkov, prakticky celá trieda. Ako uvádza Kopecký, pripojiť sa môže každý, aj kamarát, s ktorým sa dieťa len nedávno zoznámilo na chatovacom fóre. Podľa neho nie je výnimkou, že citlivé dáta, ako podoba, meno a zázemie detí unikajú na internet.  Problém nastal vo chvíli, kedy učitelia začali zdieľať záznamy z výučby a fotografie na webových stránkach. Ktokoľvek chcel, mohol sa pozrieť na fotky detí, ich mená a priezviská a tým ich identifikovať,“ uvádza odborník.  Dodáva, že takto bol schopný presne identifikovať viac ako 200 žiakov jednej základnej školy.

Už nejaký čas platia prísne pravidlá GDPR. Dbať na ich dodržiavanie je potrebné aj pri online výučbe, lebo aj tu platia rovnako, ako v iných prípadoch. Ide o to, aby osobné údaje, ktorými možno identifikovať ich nositeľa, neunikli k nepovolaným osobám. Pravidlá chránia aj naše deti. Žiadna nevedomosť či nedôslednosť by ich nemala vystavovať ohrozeniu. 

Predátori na internete striehnu a nastavujú zákerné pasce. Štatistiky hovoria o tom, že kriminalita na nete má rastúcu tendenciu. Podľa prieskumu si 42 percent českých detí na internete píše s niekým, koho osobne nepozná a 41 percent priznáva, že v tomto priestore bolo obeťou agresie. Až 70 percent ich prijalo pozvanie na schôdzku od kamoša z internetu... Je veľmi dôležité učiť deti, ako sa majú bezpečne správať v online prostredí. Je to úloha pre rodičov i učiteľov, ale aj tých, ktorí v tomto prostredí poskytujú služby a cítia potrebu zodpovedne sa angažovať aj v tejto oblasti vzdelávania. Mamy, otcovia i učitelia by sa mali zaujímať o to, ako deti naučiť používať pravidlá bezpečného správania v online priestore. V prvom rade by im sami mali byť príkladom.

Opäť nazriem za naše západné hranice. Nedávno ma upútal edukačný interaktívny projekt českej spoločnosti Avast s názvom Buď safe online . Zameraný je na ochranu detí pred kriminalitou na internete, pričom cieli aj na vzdelávanie rodičov a učiteľov. Pre deti je „cool“, lebo ich oslovuje príťažlivými formami a jazykom, ktorému rozumejú. Výbornú službu projektu robí populárny youtuber a influencer Jirka Král, ktorý s odborníkmi na bezpečnosť na internete spoluvytvára živý projekt, dopĺňaný o reakcie na aktuálne skúsenosti a otázky detí.   Projekt je zameraný najmä na deti na základných školách. Ponúka workshopy, kde im na konkrétnych príkladoch z praxe názorne ukazuje, ako predchádzať rizikám spojeným s používaním moderných technológií.  Novinkou je interaktívny online kurz, ktorý môžu učitelia používať pri výučbe. Hoci výstupy projektu sú zatiaľ dostupné iba v češtine, môžu byť dobrou inšpiráciou aj pre deti na Slovensku. Dospelákom sú určené samostatné sekcie pre rodičov a učiteľov

Na portáli Buď safe online sú zverejené aj zaujímavé fakty, ktoré síce monitorujú najmä situáciu v Česku, no u nás bude podobná. Za „prelistovanie“ stoja aj informácie, ktoré vyplynuli z prieskumu medzi českými a slovenskými deťmi a mapujú ich správanie sa na internete

Autorka: Soňa Jakešová

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk