Pārlekt uz galveno saturu
News
Ziņas

Otvárajme vzdelávanie! Webinár: Otvorené vzdelávacie zdroje

Úrad splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnostiCentrum vedecko-technických informácií SR pozývajú dňa 18. mája 2020 o 14:00 hod. na webinár, kde chcú účastníkov uviesť do témy Otvorených vzdelávacích zdrojov (Open Educational Resources/OER). Cieľom webináru je informovať aké zdroje možno považovať za otvorené, uviesť zaujímavé príklady, resp. ako ich tvoriť. 

Digitálne a online vzdelávacie zdroje sa v súčasnej dobe tešia so zrejmých dôvodov veľkej popularite. Dôležitá súčasť tejto skupiny sú otvorené vzdelávacie zdroje, ktoré vďaka tomu, že využívajú otvorené licencie, dovoľujú veľkú variabilitu využívania vrátane prekladov či úprav pre žiakov, žiačky, študentov či študentky s rôznymi vzdelávacími potrebami. V neposlednom rade je to samozrejme téma, ktorej sa aj z pohľadu transparentnosti verejných zdrojov venuje Iniciatíva pre otvorené vládnutie.

Registrácia na webinár: https://forms.gle/mEGaE8pxN6X9mFfcA

Význam dištančného vzdelávania v čase koronakrízy stúpa. Otvorené vzdelávacie zdroje sú prirodzenou súčasťou riešenia viacerých problémov vzdelávacieho systému, môžu obohatiť formu i obsah školského vyučovania, flexibilne pomôcť občanom ľubovoľného veku na ceste celoživotného vzdelávania a navyše prispievajú k občianskej spoločnosti tým, že presadzujú otvorenosť ako štandard. Preto na pripomenutie týždňa otvoreného vládnutia, ktorý sa mal konať koncom mája (ale kvôli epidemiologickým opatreniam sa presunul na jeseň), chceme v sérii webinárov hovoriť so záujemcami z radov učiacej a učiacej sa verejnosti o tom, čo otvorené vzdelávacie zdroje ponúkajú, aké podmienky by mali spĺňať, kde ich nájsť, ako ich tvoriť a licencovať.

V prvom webinári pani Zuzana Stožická z Kontaktnej kancelárie pre otvorený prístup CVTI SR predstaví otvorené vzdelávacie zdroj s krátkym prehľadom ich ponuky vo svete a na Slovensku. Druhý webinár v gescii Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti bude venovaný jednej zo základných podmienok tvorby otvorených vzdelávacích zdrojov – verejným licenciám. 

Kontakt: silvia.horakova@cvtisr.sk

Login (0)

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

EPALE diskusija: Plašsaziņas informācijas mediju ziņu izpratne un lietojuma prasme – kāpēc tieši šobrīd tā ir tik svarīga?

Dalieties savos uzskatos par ziņu un informācijas mediju lietojuma prasmi pieaugušajiem!

Vairāk

Pirmsskolas izglītības iestādes un vecāku sadarbība Covid - 19 krīzes perioda laikā. Cik svarīga ir šī sadarbība?

Ārkārtējā situācija un ierobežojumi katram individuāli ir uzlikusi jaunus pienākumus. Īpašas rūpes ir ģimenēm ar bērniem pirmsskolās un sākumskolās.

Vairāk