Blog
Blog

Czy warto uczyć się nadal, kiedy już uzyskało się formalne wykształcenie?

To pytanie nurtuje wiele osób. Mam przecież konkretny zawód, dobrą pracę, stabilną pozycję społeczną… Czegóż jeszcze więcej chcieć? A jednak podejmujemy kolejne studia podyplomowe, kursy, szkolenia. Często zupełnie nie związane z podstawową profesją. Po co to wszystko?

Czy warto uczyć się nadal, kiedy już uzyskało się formalne wykształcenie?

To pytanie nurtuje wiele osób. Mam przecież konkretny zawód, dobrą pracę, stabilną pozycję społeczną… Czegóż jeszcze więcej chcieć? A jednak podejmujemy kolejne studia podyplomowe, kursy, szkolenia. Często zupełnie nie związane z podstawową profesją. Po co to wszystko?

Bardzo różne bywają pobudki poszczególnych osób. Z ciekawością badacza dowiadywałam się, co zachęciło uczestniczki projektu „Umiejętności Społeczne – nowe wyzwanie” do podjęcia wysiłku zdobywania nowej wiedzy i umiejętności podczas międzynarodowych kursów metodycznych organizowanych w różnych krajach i przez różne organizacje edukacyjne. Każda z pań wybierała kurs pod kątem własnych potrzeb i możliwości zastosowania uzyskanych kompetencji w pracy na rzecz Fundacji. Wiodącym tematem były oczywiście umiejętności społeczne, ich rozwój i rozwijanie w grupach osób, z którymi pracujemy w ramach działań organizacji.

 

Ben-white-1mhu3zptvro-unsplash

Photo by Ben White on Unsplash

 

Tutaj znów wraca pytanie – czy osoby doświadczone, wykształcone muszą jeszcze się uczyć i czego nowego mogą się dowiedzieć podczas kursu?

Odpowiedzi są zróżnicowane, ale łączy je jedno – tak, uczenie się jest konieczne, ponieważ świat zmienia się nieustannie a wraz z nim nasze ku niemu odniesienie.

Każda z nas – uczestniczek projektu, ma własne doświadczenia z nauczaniem i uczeniem się, dlatego też skonstruowałyśmy listę powodów, dla których zarówno my jak i nasi podopieczni pozostają w nieustającej aktywności edukacyjnej:

- Gimnastyka dla mózgu – im bardziej nowe jest zadanie, tym bardziej ten zarządzający nami organ „chce” być aktywny, aby korzystając z systemu neuronalnego wciąż być sprawnym.

- Radość odkrywania – ciekawe i nowe zadania pozwalają czuć się tak, jak dziecko, które poznaje świat. One nigdy nie są smutne, kiedy penetrują otoczenie, podobnie dorosły jeśli z własnej woli decyduje się na naukę,  może doświadczać tej radości.

- Poznawanie przyjaciół – wspólne pasje i zainteresowania zjednują nam znajomych i przyjaciół.

- Jestem tego warta – to nie tylko slogan reklamowy, ale i całokształt zjawiska zwanego stabilnym poczuciem własnej wartości, który zyskujemy dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobywanym w procesie całożyciowej nauki.

- Niezłomność tworzenia – odkrywanie wciąż nowych pokładów, drzemiących w nas, daje zachętę i odwagę do nieustannego kreowania (czego przykładem może być nowatorska gra kompetencji społecznych stworzona przez uczestników projektu).

- Zachwyt odmienności – poszukiwanie tego, co wspólne i tego, co inne pozwala tworzyć własną mapę penetrowania świata.

   

Ludzie, z którymi pracujemy są także w ciągłym procesie zmiany, więc jeśli my się zatrzymamy, to tak jak w starym przysłowiu – pozostaniemy z tyłu. Pełniąc różne funkcje w Fundacji chcemy być w awangardzie, nie w ariergardzie edukacyjnej. Ciągłe uczenie się jest również naszym wiodącym zadaniem w Jeleniogórskiej Akademii III Wieku a równocześnie misją Fundacji: „Doceniamy różnice ucząc się przez całe życie”. Szkolenia metodyczne to także konieczność poznawania różnych miejsc, a co za tym idzie – wysiłek mentalny związany z przygotowaniem podróży, aktywnym użytkowaniem języków obcych, zawieraniem i podtrzymywaniem relacji interpersonalnych, zapamiętywaniem miejsc, nazw, odkrywanie odmienności kulturowych i obowiązujących zasad. To tylko część tego, co musi doświadczyć osoba korzystająca z mobilności. Jeśli dodamy do tego podnoszenie poczucia własnej wartości, które bez względu na wiek w jakim jesteśmy, zależy od naszego wizerunku w oczach własnych i innych osób, to coraz bardziej rozumiemy, że uczenie się przez całe życie rozwija nas nieustannie i nadaje życiu sens.

 

Danuta Sadownik

 

Projekt „Umiejętności społeczne-nowe wyzwanie” był realizowany przez Fundację „Aktywni XXI” w ramach programu POWER

Login (3)

Users have already commented on this article

Lai komentētu, Pierakstieties kontā vai Reģistrējieties.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE diskusija par nākotnes prasmēm

Pievienojies mums, lai dalītos ar savām domām par nākotnes prasmēm!

Vairāk

EPALE diskusija "Mākslīgais intelekts (AI) un pieaugušo izglītība"

Mākslīgā intelekta (AI) loma pieaugušo izglītībā: vai tā palīdz vai traucē pieaugušajiem studentiem?

Vairāk

EPALE diskusija: transformatīva mācīšanās un dzīves prasmes

Parunāsim par transformatīvu mācīšanos un dzīves prasmēm!

Vairāk