Pārlekt uz galveno saturu
News
Ziņas

Päťdesiate výročie vzniku Múzea školstva a pedagogiky

Múzeum školstva a pedagogiky bolo založené v roku 1970, jeho zriaďovateľom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a organizačne patrí pod Centrum vedecko-technických informácií SR. Zameriava sa na zhromažďovanie, spracovávanie, ochraňovanie, vedecké zhodnocovanie a prezentovanie hmotných dokumentov z dejín školstva a pedagogiky na Slovensku. Zbierkový fond múzea tvorí viac ako 7900 predmetov, 26300 kníh a časopisov, 4700 listín, 300 pohľadníc a fotografií, 7100 filmov, diafilmov a diapozitívov. Bohatý zbierkový fond pomáha dopĺňať aj široká verejnosť. Múzeum aktuálne prijíma predmety, ktoré spĺňajú tieto kritériá:

  • listiny - vysvedčenia (predovšetkým priemyselných škôl z 50. a 60. rokov), zošity (do roku 1980), ocenenia, diplomy, žiacke knižky, prípravy učiteľov, indexy, maturitné a promočné oznámenia,
  • školské fotografie,
  • knihy - učebnice (do roku 1980),
  • trojrozmerné školské predmety - školské aktovky, peračníky, staré písacie potreby,
  • textil - školské uniformy, telocvičný úbor, prezúvky .

V rámci vzdelávacej činnosti múzeum ponúka viacero programov nielen pre žiakov, kde je možné sa dozvedieť, ako prebiehalo vyučovanie v minulosti, čo v minulosti žiaci používali na písanie v triede, čím je špecifická práca v múzeu a iné. Múzeum realizovalo niekoľko dlhodobých výstav ako napríklad expozícia dejín školstva a pedagogiky, prvé slovenské gymnázium v Revúcej, školská trieda a prírodovedný kabinet 60. rokov 20. storočia, slovenskí učitelia v SNP a ďalšie.

Múzeum je toho času pre verejnosť zatvorené a po presťahovaní sa na novú adresu (Charkovská 1, Bratislava – Devínska Nová Ves) sa jeho priestory pripravujú pre múzejné účely.

Foto: Múzeum školstva a pedagogiky

 

 

Login (1)

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk