chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

Nové odporúčania pre E-learning od Európskej komisie

27/04/2020
Peter Baláž
Valoda: SK

S odporúčaniami na dištančné vzdelávanie sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Samozrejme, v súčasnej situácii je každá rada vítaná a každý vhodný vzdelávací obsah vzácny. Prednedávnom svoje návrhy na vhodný obsah ponúkla na svojej stránke aj Európska komisia.

Tu sú dva odkazy s krátkym popisom:

Online vzdelávacie zdroje v oblasti koronavírusu: Projekty financované EÚ

Výber online zdrojov a nástrojov pre študentov, učiteľov a pedagógov počas pandémie COVID-19, ktorý poskytujú projekty financované EÚ.

Nájsť ich možno na tomto odkaze: https://ec.europa.eu/education/resources-and-tools/coronavirus-online-learning-resources/eu-funded-projects_sk

Vzdelávacie zdroje týkajúce sa koronavírusu: online platformy

Preskúmajte širokú škálu online platforiem pre učiteľov a pedagógov počas pandémie COVID-19.

Podrobnosti tu: https://ec.europa.eu/education/resources-and-tools/coronavirus-online-learning-resources/online-platforms_sk

Na oboch odkazoch možno nájsť pomerne veľa rôznych projektov, realizovaných vďaka podpore EÚ. Isto sa medzi nimi nájde aj obsah, vhodný pre naše (slovenské) podmienky.

Problémy súčasného stavu online platforiem

Súčasná situácia nám ale ukazuje aj tienistú stránku takýchto projektov. Totižto: rôznych platforiem existuje (práve vďaka podpore EÚ) pomerne dosť – ibaže ich obsah je veľmi rôzny – čo sa týka obsahu, kvality, jazyka, formy spracovania, technickej úrovne a pod.

Nemalým problémom je práve jazyková bariéra – mnohé projekty sú realizované iba v niekoľkých jazykoch konzorcia, ktoré ich vytvorilo. To je vzhľadom na podmienky projektov pochopiteľné. Horšie je, ak ich chceme využiť – tak ako v dnešnej dobe – celosvetovo, alebo aspoň v rámci EÚ.

Otázna je aj veľmi nerovnomerná kvalita samotných výstupov – niektoré projekty sú veľmi dobre realizované po obsahovej stránke, ale majú veľké medzery po technickej, iné presne naopak (veľmi kvalitné technologické riešenie, ale obsah príliš slabý). No a existujú projekty, ktoré sú slabé v oboch prípadoch...

Čo takto zoznam vhodných platforiem – pre každú EU-krajinu?

Isto by bolo veľmi žiadúce, ak by Európska komisia (alebo pokojne ktokoľvek iný) vytvoril zoznam projektov, podľa krajiny/jazyka. Toto by zaisto uľahčilo prácu ako pedagógom, tak aj rodičom.

Zároveň by tieto odporúčania mali/mohli byť prístupné online, pravidelne aktualizované (projekty pribúdajú, prekladajú sa do ďalších jazykov…), roztriedené napr. aj podľa vekovej skupiny, triedy, predmetu a podobne.

Takže ak by som mohol niečo odporučiť, tak takýto “online zoznam” vhodných konkrétnych platforiem by bol veľmi užitočnou pomocou. A to neplatí iba pre súčasnú situáciu pandémie. Takéto platformy sú použiteľné a využívané aj počas bežného školského vyučovania.

Svet

Čo takto celoeurópsky obsah?

A poďme v snívaní ešte ďalej: čo takto vytvoriť spoločný kvalitný online obsah, ktorý by mohli využívať všetky krajiny EÚ (poprípade aj zvyšku sveta)? Takto by mohla práve Európska únia byť vzorom aj pre zvyšok sveta – svoje “učenstvo” z minulosti by sme mohli aktualizovať a poskytnúť naše poznatky vo forme online platformy celému svetu. Aj toto by mohlo značne napomôcť šíreniu a získavaniu vedomostí bez ohľadu na hranice, geografické, sociálne či finančné ťažkosti.

V dnešnej dobe je školstvo plne v rukách jednotlivých štátov členských krajín EÚ. To má svoje veľké výhody – zároveň ale aj nevýhody. Učivo preto nie je často “podobné” (učí sa iný obsah, v inom ročníku, v inom poradí…). Toto by mohol byť závažný problém, ak by sa uvažovalo o vytvorení spoločného online obsahu pre žiakov a študentov. Nie je však neriešiteľný.

Potrebná je najmä ochota dohodnúť sa a spolupráca – ostatné už ide takmer samo :). Samozrejme je veľa oblastí, kde by bol obsah “napasovaný” na potreby tej-ktorej krajiny (dejepis/história/zemepis…), ale je aj veľmi veľa oblastí, ktoré sa dajú učiť “celoeurópsky”.

Nestálo by zato, dať takejto – možno na súčasnú dobu príliš odvážnej myšlienke – šancu? Predstavme si len, koľko času/energie/úsilia/nervov by sme si do budúcna mohli ušetriť, ak by takýto vhodný celoeurópsky vzdelávací obsah existoval?

Je to nereálne? Dnes ešte áno. Ale nereálne sa ešte pred dvoma mesiacmi zdalo aj zatvorenie takmer všetkých obchodov, reštaurácií, škôl a v podsate utlmenie takmer všetkého po celom svete.

Stačil jeden veľmi malý nepriateľ a zrazu sa svet takmer zastavil… Ako bude Európa vyzerať potom, ako sa znova “naštartuje”, už ale záleží na nás. Budeme ochotní predkladať odvážne návrhy? A čo je ešte dôležitejšie – budeme následne schopní takéto odvážne návrhy aj uskutočniť? Chcem veriť, že áno!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn