chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Resurss

Vanemaealised mehed informaalses õppes Eesti Maanteemuuseumi näitel

Valoda: ET

Publicēja Kadi Kass

Arutelud ühiskonnas keskenduvad sellele, kuidas vanemaealisi kaasata sotsiaalselt aktiivsetesse tegevustesse tööl või kogukonnas, et tagada sellega elukestev õppimine ja heaolu. Inimene saab kogemused formaalse, mitteformaalse ja ka informaalse õppimise kaudu. Informaalsele õppimisele ei omistata õppimise tähendust, seda peetakse elu või töö osaks. Sotsiaalne aktiivne osalus tööl või kogukonnas, mille sisuks on isekogemine, ongi informaalse õppimise võtmeks: ühelt poolt läbi sotsialiseerumise toimuv tegevus, teisalt juhuslik ja teadvustamata või kogemata toimuv; õppimine, mis on tahtlik, kuid mitte teadlik, mis tervikuna tähendab informaalse õppimise kogemusi, hoiakuid, teadmisi elust enesest (Boud & Middleton, 2003; Golding, 2011; Schugurensky, 2000, 2006; Mark ja Golding, 2012).

Magistritöö uurimisprobleemiks on vanemaealiste meeste vähene osalemine informaalses õppimises, vanemaealised mehed ei mõtle ega tegutse teadlikult eesmärgiga tagada enda jaoks elukestev õppimine. Magistritöö eesmärk on sotsiaalkonstruktivistlikule paradigmale toetudes uurida, missugused on ja missugustena näevad vanemaealised mehed informaalse õppimise kogemusi ning kuidas see kogemus on seotud õppimise ja vananemisega.

Sotsiaalkonstruktivistliku õppimiskäsitluse järgi on teadmised konstrueeritud ning õppimine on inimese aktiivsuse tulemus. Vanemaealist meest käsitlen magistritöös vanuses 60+. Uurimuse läbiviimiseks kasutasin kvalitatiivset uurimisstrateegiat, andmeid kogusin poolstruktureeritud intervjuudega ja analüüsimiseks sisuanalüüsi. Valimigrupp koosnes kuuest vanemaealisest mehest, neist kolm töötavat ja kolm mittetöötavat.

Andmete analüüsist selgus, et vanemaealine mees mõtestab informaalset õppimist läbi tunnete, aga mitte kui õppimise tegevuse; vanemaealine mees mõtestab kogemust kui olemasolevat teadmist; vanemaealine mees otsib informaalse õppimise kogemusi, kuid ei teadvusta seda ise õppimisena; vanemaealine mees ei otsi teadlikult endale sotsiaalselt organiseeritud tulemusi, kui need ei ole seotud hobide või huvialadega.

Võtmesõnad: informaalne õppimine; aktiivsed tegevused, vanemaealine mees, Eesti Maanteemuuseum, vananemine

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis.
 

Resursa autors(-i): 
Triinu Õispuu
Publicēšanas datums:
Ceturdiena, 31 Maijs, 2018
Dokumenta valoda
Resursa veids: 
Izpēte un ziņojumi
Valsts:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn