Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Nahlédnutí do výzkumu. Jak by měl vypadat dobrý webinář?

Co se můžeme naučit z výzkumu kvality webových seminářů vydaného v roce 2020?

 


Před dávnou dobou jsem napsal o Studii zabývající se kvalitou MOOC-kurzů [PL]. Tehdy jsem při přípravě svého vlastního kurzu na toto téma prováděl velmi podrobnou analýzu literatury. Ke své radosti jsem zjistil, že vědci tomuto oboru věnovali opravdu důkladné zkoumání. Našel jsem odpovědi skoro na každou otázku, kterou jsem si jen mohl položit. S ohledem na novu realitu a během organizování Online Training Festivals (Pozor! Externí link) (externí link) [EN] jsem prováděl podobnou analýzu zabývající se online kurzy v reálném čase a formou webinářů a online setkání.

Foto - Austin Distel on Unsplash 

            

A?

Ani tentokrát jsem nebyl zklamaný. Na toto téma již bylo prováděno mnoho výzkumů a to velmi podrobnou formou. Jeden z vědců, který nad ostatními obzvláště vyčníval, je Dr. Andreas Gegenfurtner, který se zabývá studiemi v Německu. Na začátku roku 2020 na toto téma napsal mnoho článků a z těch bych dneska také chtěl jeden blíže představit. V tomto článku odpovídá na otázku, kterou jsem si v mém příspěvku položil.

 

Vědecká evaluace webináře

Pro účely svého výzkumu rozvíjí Gegenfurtner dvoustupňový webinářově-evaluační postup, který aplikoval na 419 vybraných účastnících z 48 různých webinářů. V jednotlivých krocích analýzy hodnotili účastníci (na škále od 1 do 4), jak dalece s jednotlivými názory k určitým webinářům souhlasí:

• Vyučování mě bavilo.

• Během webináře jsem se cítil dobře.

• Hodně jsem se toho naučil.

• Čas jsme využili smysluplně.

• Lektor nám poskytl cennou zpětnou vazbu.

• Lektor dokázal odpovědět na všechny moje otázky.

• Lektor reagoval na moje podněty konstruktivně.

 

Ve druhém stupni analýzy vedl Gegenfurtner s jednotlivci rozhovory, které ukázaly extrémně pozitivní a extrémně negativní postřehy v jednotlivých oblastech, aby mohl lépe pochopit jejich zkušenosti. Díky tomuto přístupu trvala analýza 2 až 3 minuty a umožnila získání zpětné vazby již přímo během webináře. V souladu s principem následku jsme tím otevřeli možnost získat později kvalitní zpětnou vazbu od velmi spokojených a na druhé straně i velmi nespokojených účastníků. Já považuji toto řešení za skoro rovnocenné při evaluaci školení v rámci dalších Online Training Festivals (externí link) [EN]. Nicméně bych ale tyto otázky rád rozšířil o některá další pro mě relevantní témata.

Hodnotící záznam dobrého webináře

Výzkumný proces sám o sobě byl pro mě a doufejme že i pro vás inspirující a toto je pouhý začátek. Z výzkumu vyplynuly pro tvůrce webinářů některé praktické tipy. Nyní bych vám velmi rád představil výsledky výzkumu:

• Webinář by měl být k dispozici i jako záznam pro pozdější přehrání v případě problémů s připojením.

• Je důležité, aby byly během webináře pravidelné a časté prostory pro interakci – na pokládání a zodpovídání otázek, k provádění anket nebo hádankových her. V následujícím článku [PL] jsem o tom napsal mnohem více.

• Na každou otázky by mělo odpovídat maximálně 5 až 6 lidí. Ptaní se všech účastníků zabírá mnoho času a nepřináší to ani nic nového. Od semináře očekáváme zřetelně rychlejší dynamiku než od nějakého živého školení!

• Příklady dobré praxe ukazují na implementaci dodatkového webináře, která může probíhat ve formě konzultací s lektorem.

• Webináře pro jednotlivce, které se konají po práci, se těší mnohem většímu zájmu než webináře konané o víkendech.

• Webináře slouží jako nástroj pro prohlubování a diskuze o již dříve existujících poznatcích na nějaké konkrétní téma, přesto však nejsou dobrým prostředkem pro začátek výuky.

• Je velmi důležité u lektora nastavit vysokou kvalitu zvuku.

 

Zahrnuje tento seznam všechno? Podle mého názoru ne. Pro výzkum je toto teprve začátek dlouhého dobrodružství, které spočívá v odkrytí nejrůznější nuancí synchronního online vyučování a odkrytí jeho potenciálu. Koneckonců se dají mnohé závěry ze světa živých školení převést přímo do online výuky. O jejich efektivitě jsem psal mino jiné zde [PL]. Zcela jistě přijdou také zajímavé nápady přímo od lidí z praxe, proto doufám, že i vy se podělíte o tipy na podařený webinář dole v komentářích.

 

Radosław Czahajda – kouč, výzkumný pracovník, aktivista. Koordinátor evropské komunity Trainer´s Forum, spoluzakladatel Gründerzentrum für soziale Innovation Impossible. Vedl více než 1500 hodin nejrůznějších workshopů, školení a přednášek pro kouče, korporace a nevládní organizace v desítkách zemí Evropy. Ve své výzkumné činnosti hledá odpovědi na otázky, jak by mělo vypadat to nejefektivnější školení. Během workshopů a konferencí podporuje důležité vědecké objevy v oblastech vzdělávání, lidských zdrojů, podnikání a marketingu. Je také EPALE velvyslancem v Polsku.

 

    

ZDROJE:   

Gegenfurtner, A., Zitt, A., & Ebner, C. (2020). Evaluating webinar-based training: a mixed-methods study of trainee reactions toward digital web conferencing. International Journal of Training and Development, 1–17. https://doi.org/10.1111/ijtd.12167

Login (8)

Vai vēlaties citu valodu?

Šis dokuments ir pieejams arī citās valodās. Lūdzu, izvēlieties to zemāk.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk