Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Erasmus+ zahraničná prax, neformálne učenie aj "life skills"

Študenti Strednej odbornej školy technickej v Michalovciach sa v jeseni zúčastnili odbornej zahraničnej praxe cez projekt Erasmus+ spolufinancovaný z programu Európskej únie. Región, z ktorého pochádzajú neponúka mnoho pracovných príležitostí a ak sa aj nejaké nájdu, na záujemcov sú kladené vysoké nároky s prísľubom nie extra vysokého zárobku.

Študenti Strednej odbornej školy technickej v Michalovciach sa v jeseni zúčastnili odbornej zahraničnej praxe cez projekt Erasmus+ spolufinancovaný z programu Európskej únie. Región, z ktorého pochádzajú neponúka mnoho pracovných príležitostí a ak sa aj nejaké nájdu, na záujemcov sú kladené vysoké nároky s prísľubom nie extra vysokého zárobku. Mladí ľudia musia teda využiť všetky príležitosti, ktoré im súčasná doba ponúka a získať z minima maximum. Toto priniesol aj projekt "Zahraničná prax - viac pracovných príležitostí", ktorý žiakom umožnil absolvovať zahraničnú prax, zlepšovať svoje profesijné a zároveň aj jazykové zručnosti, vyskúšať si "prežiť" bez pohodlia "mama hotelu", spoznať iné národnosti a ich mentalitu, a vyskúšať si trochu cestovať.

Už to prvé, teda cestovanie mnohých dosť prekvapilo, aj zaskočilo. Nebolo to ako sadnúť na MHD, ktorá chodí v presných intervaloch a grafikom nájdete na každej zastávke autobusu. Naplánovať cestu z malého mesta na východe Slovenska bez blízkosti letiska, z ktorého by sa do danej destinácie lietalo a navyše sa zmestiť do budgetu,bolo malým umením. Napriek tomu sa s tým popasovali aj žiaci, teda presnejšie niektorí, tí šikovnejší. Dochvíľnosť, spoľahlivosť, zodpovednosť aj spoluzodpovednosť boli od úplného začiatku kľúčové. Napriek tomu, že účastníkmi boli v prevažnej miere dospelí žiaci, práve títo mali s niektorými vecami problém. Svet sa zdal z obývačky doma ako gombička a odrazu boli na obravskom letisku a čakali ako malí za každým pokynov a ďalším krokom, kde sa ide, čo treba mať pripravené, čo povedať. Mávnutím čarovného prútika doľahol fakt, že nikto nič za nich neurobí a je len na nich ako to všetko zvládnu a ako to všetko dopadne, či z toho pre seba vyťažia maximum alebo minimum. 

Mentorka Laine, ktorá žiakov vo firme Shipcon v Limassole na Cypre mala na starosti, ich čakala večer na ubytovaní. Anglicky hovoriaca osoba, ktorú nikdy predtým nevideli otestovala z prvej ich počúvanie s porozumením aj orientáciu v priestore. Dala im základné info a pravidlá o bývaní, nasmerovala na najbližší obchod, a zároveň na cestu ráno do práce. Keďže docestovali večer, chcela ich nechať čím skôr oddýchnuť. Prv než stihli začať pracovné povinnosti, začali ste každodenné. Ešte pred spaním si kúpiť pitnú vodu a niečo na raňajky, pripraviť si veci na ráno, nastaviť budík. Bežné činnosti pre dospelého, ale nie ak fungujete v "mama hoteli", kde sa o väčšinu týchto vecí niekto postará. Takto im začali 2 týždne samostatného života, s postaraním sa o sebe od stravy, cez hygienu, starostlivosť o seba aj prostredie, ktoré obývali, až po financie. Tých každodenných aktivít, ktoré doma nerobia a teraz museli je obrovské množstvo a neboli prioritou odbornej zahraničnej praxe. No boli tu a všetci sa s nimi museli popasovať. Je ich toľko, že by o nich mohla byť celá kniha. Niektorí to zvládli bravúrne, iní prekvapili samých seba, niektorí aj tak potrebovali nad sebou "pevnú ruku" - v podobe sprevádzajúceho učiteľa. Bola to taká škola života a zároveň finančná framotnosť v praxi.

Žiaci dostali budget, ktorý je určite postačujúci, ak viete s financiami "gazdovať". Máte teda určité zručnosti finančnej gramotnosti a viete si veci zrátať a prerátať. Aj tu sa ukázalo ako kto na tom je. Boli takí, ktorí si ušetrili a ostalo im aj na doma, potom tí, ktorí prvé dni fungovali ako "milionári", ale potom im došlo, že s peniazmi musia vystačiť až do konca a nikto im ďalšie nedá. A napokon sa našli aj takí, ktorí už mali len-len na nutné výdavky na ceste domov a pre ktorých to bol varovný prst z hora, že takto sa žiť nedá. Pre každého z nich to bola istá lekcia do života. Pre niekoho viac, pre iného menej úspešná. Ale takto si ja prakticky predstavujem lekciu "finančnej gramotnosti".

Ďalšou lekciou do života bola multikultúrna "facka". Žiaci išli do krajiny, kde ani jeden z nich predtým nebol a netušili čo môžu od toho očakávať, aká to bude krajina, akí to budú ľudia. Počasie bolo na Cypre nádherné, priam dovolenkové, napriek novembru, a ľudia veľmi milí, priateľskí. V uliciach vládlo pohodlie a pokoj. Cyperčania si každého od prvej minúty získali, strach a obavy opadli.  

A tak prišlo na rad neformálne učenie a získavanie tak dôležitých životných a pracovných skúseností, ktoré boli prioritou tejto cesty. Ľady poľavili už pri úsmeve a milej povahe a trpezlivosti Laine, ktorá bola ich mentorkou i tútorkou v jednej osobe. Aktivity boli vždy najprv vysvetlené a až keď bolo isté, že každý svoju úlohu chápe a vie čo má robiť, pustili sa do práce. Pracovné tempo bolo primerané životu v kancelárii a aj aktivity, teda náplň zodpovedala tomu, s čím sa žiaci môžu stretnúť ak by si našli miesto ako administratívni pracovníci. Naučili sa správne naformulovať písomnosti, pracovať s firemnými databázami, rozprávať formálnych jazykom, ale okúsili aj trochu teambuildingových aktivít v rámci pracovného času. Na všetko mali dostatok času, tak nemali pocit, že toho majú tak veľa. Navyše, odpadla príprava do školy, pomoc v domácnosti, či kamaráti čakajúci vonku. Takže, hoci čas plynul rovnako, mali pocit, že ho majú veľa. Bez nátlaku a v úplne inom prostredí a klíme sa neformálne naučili kopec nových vecí priamo z praxe. Videli ako funguje firme, ako beží každodenný pracovný život. Aj tento, rovnako ako ostatné stránky celej mobility všetci úspešne zvládli a prežili. 

Záver odbornej zahraničnej praxe bol "korunovaný" certifikátmi. Tie deklarovali úspešné zvládnutie pracovných povinností. Ich úspešnosť bola po návrate prenesená aj do formálneho vzdelávania cez individuálne hodnotenie každého žiaka mentorkou a vopred dohodnuté kritériá. Vysvedčenie z nadobudnutých tzv. "life skills", ktoré si z mobility určite všetci odnášajú im vystaví až samotný život...

 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk