Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Pytania u progu kwarantanny

Staram się ostrożnie wypowiadać, szczególnie w czasach, które taką ostrożność nakazują. Łatwo dzisiaj o specjalistów, którzy potrafią wieszczyć, przewidywać, dawać odpowiedzi. Dlatego ograniczę się w swoim tekście do najważniejszych pytań, na które przyjdzie nam, branży rozwojowej i poszczególnym jej przedstawicielom, sobie w najbliższym czasie odpowiedzieć. Taka wersja jest wygodniejsza. Pytania można przecież bezkarnie zadawać w sposób odważny ;-)

Staram się ostrożnie wypowiadać, szczególnie w czasach, które taką ostrożność nakazują. Łatwo dzisiaj o specjalistów, którzy potrafią wieszczyć, przewidywać, dawać odpowiedzi. Dlatego ograniczę się w swoim tekście do najważniejszych pytań, na które przyjdzie nam, branży rozwojowej i poszczególnym jej przedstawicielom, sobie w najbliższym czasie odpowiedzieć. Taka wersja jest wygodniejsza. Pytania można przecież bezkarnie zadawać w sposób odważny ;-)

 

A może jesteśmy dobrem luksusowym?

Skoro klienci tak łatwo rezygnują ze szkoleń, to może jesteśmy towarem luksusowym, z którego rezygnuje się na samym początku. Może jesteśmy jak rytuały odmładzające, sportowe samochody i droższe, organiczne lody. Może kolejne szkolenie jest jak dodatkowa para spodni, których nie potrzebujemy. Pewnie szczególnie może to dotyczyć klientów indywidualnych, a nie firmowych. Ale może popularność naszej branży jest takim samym przejawem konsumpcjonizmu, jak kupowanie ciuchów z każdej kolekcji, kilka razy w roku.

 

A może ten cały rozwój nie działa?

W zasadzie pytanie brzmi inaczej. A może tak na poważnie powinniśmy zająć się pokazywaniem biznesowi, że to co robimy ma sens? Kiedy na licznych szkołach trenerów prowadziłem temat ewaluacji działań rozwojowych i zaczynaliśmy rozmowę o robieniu czegoś więcej niż tylko ankiety na koniec szkolenia, to część uczestników mówiła: „Rafał, daj spokój, nie ruszajmy tego”. Myśl, która za tym stała brzmiała: „A co, jeśli się okaże, że te nasze szkolenia nie działają?”. Zaczną się czasy obracania w dłoni każdej złotówki po stronie zamawiających, może to czas na to, żeby uczyć się rozmawiać z klientami o efektywności naszych działań.

 

A może część tego, co opowiadaliśmy, nie miała sensu?

Kolejna kwestia dotyczy tematów, którymi zajmowaliśmy się wcześniej. Łatwo było jakiś czas temu wieszczyć czarne łabędzie, czyli nieprzewidziane zdarzenia, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Łatwo było na konferencjach opowiadać o tym, że żyjemy w świecie VUCA. Dzisiaj z przyjemnością posłuchałbym tych wszystkich osób z podpowiedziami co zrobić. VUCA i łabędzie znakomicie sprawdzają się jako konstrukt, często po to, żeby na jego tle pokazywać swoje własne koncepcje, wymysły, teorie, narzędzia. Trochę na zasadzie: Żyjemy w czasach VUCA, zatem warto stosować to i to. Czy dzisiaj właśnie okazuje się, że to i to rzeczywiście działa?

 

A może nie powinniśmy nagle udawać, że znamy się na czymś nowym?

Trwa festiwal trenerów zajmujących się pracą zdalną, zespołami rozproszonymi i zarządzaniem w czasach kryzysu. Jasne, że od lat zajmowaliśmy się przysłuchiwaniem się rynkowi i oferowaniem rzeczy na nim potrzebnych. Ale chyba nigdy na taką skalę nie pojawiło się tak wielu specjalistów od zagadnień dzisiaj istotnych. Na dodatek chyba nigdy nie wchodziło do „onlajnu” tylu, którzy wcześniej o tej formie wypowiadali się bardzo ostrożnie.

Krytycznie spoglądaliśmy na spekulantów, którzy nagle zaczęli drożej sprzedawać płyny dezynfekujące czy maseczki. Może tam samo należy popatrzeć na trenerów, którzy nagle zaczęli uczyć nowych dla siebie rzeczy w nowych dla siebie formach. Możemy zatrzymać się na myśli – Skoro jest rynek, to się na nim działa. Ale może nie warto?

 

A może to wszystko nie ma sensu?

Mam poczucie, że z dnia na dzień wyparowała spora część mojej branży. W kalendarzu na najbliższe tygodnie mam pojedyncze rzeczy, które miały być realizowane stacjonarnie. I na moje oko – te rzeczy też z niego wypadną. Zatem, może to czas, żeby pomyśleć o robieniu też czegoś bardziej realnego, namacalnego, fizycznego? Nie chodzi tylko o mądre dywersyfikowanie przychodów czy skalowalność biznesu (żeby wymienić tylko dwa mocne pojęcia). Rzeczywiście zastanawiam się ilu z nas, ludzi rozwoju, zadaje sobie właśnie pytanie: A może lepiej byłoby zająć się czymś innym? Czymś, co jest potrzebne odbiorcom w sposób bardziej bezpośredni i dosłowny?

 

Tak, wiem, że w tym tekście same pytania i żadnych odpowiedzi. Zwykle na EPALE dzielę się podpowiedziami i pomysłami. Ten jeden raz zrobiłem inaczej. Obiecuję, że wrócę do starego stylu. A tymczasem, może macie swoje własne przemyślenia. Wyjątkowo nie zależy mi na wzbudzaniu sporów, wyjątkowo zależy mi szczególnie na posłuchaniu tego, co myślicie.

 

Rafał Żak – trener / coach / autor / mówca. Zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji. Promuje rozwój oparty na dowodach. Autor książek „Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi”, „Nie myśl, że NLP zniknie” oraz "Trener w rolach głównych". Ambasador EPALE.

   

Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat pracy trenera dostępne na polskim EPALE

Login (4)

Users have already commented on this article

Lai komentētu, Pierakstieties kontā vai Reģistrējieties.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk