Pārlekt uz galveno saturu
Blog
Blog

Jak nie oszaleć w domu podczas pandemii COVID-19?

To, czy i jak działa domowe biuro, to nie tylko zasługa technologii – to lata dobrego zarządzania i budowania zaufania, oraz wsparcia dla pracowników, dla których praca z domu jest zupełną nowością.

Setki tysięcy ludzi spędzają czas pandemii COVID-19 w domowych biurach. Wielu dostało od swojego pracodawcy e-maile o tym, jak przygotować się do zdalnej pracy przez dłuższy czas. Ambasador EPALE Piotr Maczuga opisał w swoim artykule Edukacja w czasach zarazy, jak technologia może nam pomóc nie tylko w bieżacej pracy, ale także prowadzić szkolenia, kursy i komunikować się ze współpracownikami. Kolejny: Radek Czahajda radzi, jak zarządzać grupą na odległość.

      

Photo by Roberto Nickson on Unsplash

         

Home office i udogodnienia

Problemem, z którym obecnie boryka się wiele firm - zwłaszcza mniejszych - jest opracowanie polityki pracy zdalnej w krótkim czasie ze względu na szybko postępujący charakter epidemii. Działają trochę po omacku, często próbując przenieść biuro do domu bez przemyślanej adaptacji do nowego środowiska.

W Chinach, w okresie kwarantanny, firmy zainwestowały w internetowe platformy biurowe i związane z nimi szkolenia, co sprawiło, że mogą być bardziej skłonne do korzystania z tych funkcji w przyszłości. Zmieniły się też postawy pracodawców. Zarządzanie pracownikami musiało stać się bardziej elastyczne a coraz więcej menedżerów bardziej zaczęło dbać o potrzeby pracowników.

Twitter ogłosił, że pomoże wszystkim swoim pracownikom, także tym na zleceniach, pokryć wydatki związane z tworzeniem biur domowych. Wykonawcy, sprzedawcy i pracownicy, którzy nie mogą pracować w domu, będą nadal otrzymywać wynagrodzenie za swój standardowy czas pracy w czasie obowiązywania polityki "home office".

Czasami drobny gest może polepszyć warunki pracy: pracownicy mogliby wziąć krzesło biurowe czy komputer stacjonarny z pracy do domu do wykorzystania w czasie pandemii, pod warunkiem, że zostanie ono zwrócone po zakończeniu kryzysu.

 

Pracujący rodzice

Pracujący rodzice stoją przed jeszcze bardziej złożonym wyzwaniem, jak radzić sobie nie tylko z pracą, ale także z zamknięciami szkół i przedszkoli. Ich życie rodzinne musi się dostosować do pracy, ale głównym celem jest znalezieniem sposobu na to, by wszystko działało dla wszystkich, nie tylko dla pracującego rodzica.

Twitter zapowiedział, że pokryje on dodatkowe koszty opieki dziennej, które mogą mieć rodzice, jeśli placówki opiekuńcze zostaną zamknięte ze względu na COVID-19.

Polska firma AgencjaVi oferuje pracodawcom animacje dla dzieci pracowników. Kiedy rodzice pracują z domu, animatorzy zajmą się dziećmi. Zajęcia prowadzone są za pośrednictwem platformy Google Meet, nie jest potrzebna znajomość tego programu, wystarczy kliknąć na podany link. Zainteresowani mogą skontaktować się z Marleną Buśko, która jest odpowiedzialna za projekt.

 

Wsparcie mentalne

Mimo różnych udogodnień oferowanych przez firmy czy zrozumienia konieczności pracy zdalnej, nie wszyscy lubią pracować z domu. Badania zwracają uwagę na konsekwencje zdrowotne i emocjonalne wynikające z odizolowania. Na początku praca w domu może wydawać się marzeniem: bez dojeżdżania do pracy, bez rozpraszającej uwagi współpracowników. Ale po kilku dniach, dom nagle staje się o wiele mniejszy. Nie można tak po prostu zamknąć komputera i wyjść z biura – dzień pracy wydaje się nie mieć końca. Najgorsza może być samotność.

W ostatnim tygodniu powstały nowe grupy wsparcia na Facebook’u związane z pandemią koronawirusa i koniecznością zwiększania dystansu społecznego.

Prowadzone są sportowe zajęcia online, oferowana opieka nad zwierzętami, dla tych, którzy nie mogą lub nie powinni wychodzić z domu. Powstała mapa wolontariackich grup wsparcia Widzialnej Ręki. To nie tylko pomoc w zakupach, wyjściach z psem, ale ochotnicy dyżurują na Skype, jeśli ktokolwiek potrzebuje porozmawiać, podyskutować, czy tylko dostaćzapewnienie, że nie jest sam.

Powstała kryzysowa strona zleceń – dla tych wszystkich, którzy nie pracują w oparciu o umowę o pracę. Grupa ma za zadanie połączyć osoby, które straciły lub z dużym prawdopodobieństwem stracą z powodu epidemii koronawirusa źródło dochodów oraz chcących pomóc zleceniodawców.

Centrum Arteterapii z Warszawy – SensArte prowadzi terapię przez sztukę przez internet. Celem jest wsparcie terapeutyczne, rozwój osobisty oraz edukacja arteterapeutyczna. Psycholog Sylwia Sitkowska dziś o 18:00 poprowadzi wykład: Jak nie zwariować w czasach koronawirusa? A 20 marca o 17:30 dr Magdalena Gawrych opowie o tym, jak wzmacniać odporność psychiczną w czasie pandemii Covid-19. Jako mentalna odtrutka na koronawirusa – lekcje tanga online.

 

Aktywne docieranie do innych ludzi i pytanie o to, jak sobie radzą, dawanie komuś wsparcia – poprawia nie tylko ich, ale także Twoje zdrowie psychiczne.

Bądź w kontakcie z innymi ludźmi regularnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, maila lub telefonu! To jest nadal dobry sposób na bycie blisko ludzi, którzy mają dla Ciebie znaczenie.

 

Podajcie w komentarzach swoje pomysły na to, jak wspierać pracę w domu i przetrwać izolację społeczną!

    

Login (4)

Users have already commented on this article

Lai komentētu, Pierakstieties kontā vai Reģistrējieties.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Jaunākās diskusijas

EPALE diskusija: Plašsaziņas informācijas mediju ziņu izpratne un lietojuma prasme – kāpēc tieši šobrīd tā ir tik svarīga?

Dalieties savos uzskatos par ziņu un informācijas mediju lietojuma prasmi pieaugušajiem!

Vairāk

Pirmsskolas izglītības iestādes un vecāku sadarbība Covid - 19 krīzes perioda laikā. Cik svarīga ir šī sadarbība?

Ārkārtējā situācija un ierobežojumi katram individuāli ir uzlikusi jaunus pienākumus. Īpašas rūpes ir ģimenēm ar bērniem pirmsskolās un sākumskolās.

Vairāk