Pārlekt uz galveno saturu
News
Ziņas

Mokytis niekada nevėlu, ypač Airijoje

Kada žmogus subręsta ir supranta, ko jis nori iš gyvenimo? Visi mes skirtingi, taip sakydavo mūsų grupės vadovė Danutė iš Trakų švietimo centro. Ir kiekvienam ateina savas laikas suprasti savo poreikius, nuspręsti, ką nori gyvenime veikti. Andragogų grupė iš Lietuvos suaugusiųjų mokymo institucijų sausio 20-24 dienomis lankėsi Airijoje ir gilinosi į Airijos suaugusiųjų ugdymo(si) būdus ir metodus, mokymosi galimybes.

Pirmąją darbinę stažuotės dieną lankėmės Dublino technologijų universitete. Universitetas mus pasitiko tyla, nes studentai atostogauja. Netrukus susipažinome su charizmatiškuoju  universiteto dėstytoju Michael Hegarty. Michael mus supažindino su universiteto istorija, neseniai įvykusiu trijų universitetų susijungimu. Šiuo metu universitete dirba 3500 darbuotojų, mokosi 138 tautybių 29700 studentų. Jei esi suaugęs, t.y. tau yra 23 ar daugiau metų, tai stojant į universitetą tau yra rezervuotos vietos, į kurias galima patekti įvertinus pokalbio rezultatus. Pats dėstytojas penkiolikos metų buvo pašalintas iš vidurinės mokyklos. Būdamas 28-erių nusprendė, kad nori studijuoti informacines technologijas, baigė bakalauro studijas, vėliau – magistro, šiuo metu rašo daktaro disertaciją. Dėstytoju dirba jau aštuonerius metus. Universiteto politika orientuota į suaugusįjį besimokantįjį. Visi stengiasi, kad vyresnio amžiaus žmogus gerai jaustųsi universitete. Vyresni studentai mokosi atsakingiau. 2019 m. universitetą baigė 57 metų studentas. Gal buvai plytelių klojėjas ar virėjas, bet nusprendei, kad nori pakeisti savo gyvenimą ir tapti IT specialistu, prašome – jei esi motyvuotas ir nusiteikęs mokytis – keliai atviri. Universiteto veiklos vizija – jų studentas geba dirbti ir geba tinkamai save pristatyti potencialiam darbdaviui. Labai populiari yra kibernetinio saugumo profesija. Airijoje vykdoma moterų įtraukimo į darbo rinką politika. Stengiamasi, kad IT kompanijose dirbtų bent 10 procentų moterų. Taigi, IT studentės yra labai paklausios, darbdavių labai greitai pakviečiamos dirbti. Vienas iš didžiausių Airijos pasiekimų – didelių pasaulinio lygio kompanijų pritraukimas. Visai netoli nuo universiteto yra įsikūrę garsių įmonių tokių kaip IBM, Google, eBay, PayPal, Zurich Qualcom biurai. Šio universiteto studentai labai greitai įsidarbina, jų darbai yra gerai apmokami.

Pats Michael Hegarty gilinasi į kibernetinio saugumo subtilybes, jo disertacijos tema yra steganografija. Steganografija – tai mokslas, kuris nagrinėja informacijos paslėpimą kituose duomenyse. Steganografijoje duomenys yra ne užšifruojami, o slepiamas pats informacijos perdavimo faktas. Apie informacijos buvimą perduodamuose duomenyse gali nutuokti tik siuntėjas ir gavėjas. Kibernetinio saugumo studentus samdo kompanijos, kad jie įsilaužtų į sistemas, tuo būdu matytųsi silpnosios duomenų saugumo vietos. Vyresniuose kursuose daugėja praktinio darbo, studentai mokomi surasti nusikaltimo (įsilaužimo) įrodymus. Universiteto absolventai sugrįžta pasidalinti savo patirtimi tuo keldami studentų motyvaciją.

Stažuotė vyko įgyvendinant projektą „Profesinio mokymo ir suaugusiųjų švietimo sistemos tarptautiškumo plėtra“ (Nr. 09.4.2-ESFA–V-715-04-0001), kurį su partneriais vykdo Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras. Dėkojame projekto partneriams – Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijai ir VšĮ Trakų švietimo centrui - už puikiai suplanuotą ir organizuotą stažuotę. Tai buvo viena iš nepamirštamos stažuotės dienų. Mes pamatėme kitokią suaugusiųjų mokymo(si) sistemą nei Lietuvoje ir manome, kad buvo tikrai naudingų dalykų, kuriuos galėsime pritaikyti savo andragoginiame darbe.

                                  Jolanta Čeponaitė, Vilniaus „Varpo“ suaugusiųjų gimnazija,

                                  Stasė Jurkevičienė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės - Bitės suaugusiųjų mokymo centras

Login (1)

Vai vēlaties pievienot ierakstu?

Nekavējieties!

Spiediet zemāk uz saites un sāciet veidot jaunu ierakstu!

Jaunākās diskusijas

EPALE 2021. gada tematiskie fokusi. Laiks sākt!

Mēs aicinām Jūs iesaistīties, dalīties ar viedokli, pieredzi, projektiem un idejām! Sāksim ar šo tiešsaistes diskusiju. Tiešsaistes diskusija notiks 9. martā no plkst. 11.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika. Rakstītu diskusiju ievadīs tiešraide ar 2021. gada tematisko fokusu iepazīstināšanu, un to vadīs Džina Ebnere un Aleksandra Kozira no Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA), kurām to uzticēs EPALE Redakcijas padome.

Vairāk

EPALE diskusija: Pamatprasmju nodrošināšana cietumos

Kā izglītības iniciatīvas var labāk risināt cietumos esošo cilvēku pamatvajadzības? Kādi ir galvenie ieguvumi un problēmas attiecībā uz pamatprasmju apmācību cietumos? Diskusija notiks 17. decembrī (ceturtdien), tā sāksies plkst. 14.00 pēc Centrāleiropas laika un noslēgsies plkst. 16.00. Diskusijas ievadā būs 20 minūšu gara tiešraide ar starptautisku ekspertu piedalīšanos, kuri dalīsies savā pieredzē par minēto tēmu, tai sekos tiešsaistes diskusija līdz plkst. 16.00 pēc CET.

Vairāk

EPALE diskusija: jaukta tipa mācības pieaugušo izglītībā

Lai diskutētu par ceļiem, kā vislabāk ieviest jaukta tipa mācības, ceturtdien, 2020. gada 26. novembrī, no plkst. 11 līdz plkst.17 (no plkst. 10 līdz plkst. 16 pēc Centrāleiropas laika) notiks tiešsaistes diskusija par jaukta tipa mācībām pieaugušo izglītībā.

Vairāk