chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

 
 

Emuārs

Free Thinking – Doświadczenia osób, które przeżyły współczesne niewolnictwo – część pierwsza

13/01/2020
Jane Williamson
Valoda: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES

A student's hands holding up the Northern College wristband with her thumbs forming a heart below

„Dziś mogę powiedzieć, że jestem silniejszą osobą z dużą motywacją, czuję dumę ze swoich osiągnięć i większą pewność siebie oraz chcę działać samodzielnie”.

Uczestnik programu Free Thinking i osoba, która była ofiarą handlu ludźmi, lipiec 2019 r.

Free Thinking to pobytowy kurs edukacyjny dla osób, które padły ofiarą współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Pierwszy tego rodzaju program został opracowany w 2018 roku przez Northern College w South Yorkshire. Od tego czasu 40 studentów ukończyło program Free Thinking, a wiele z tych osób znalazło pracę lub kontynuuje naukę, co potwierdza, że długoterminowe korzyści są niezaprzeczalne.

Free Thinking składa się z różnych przedmiotów uwzględniających bardzo praktyczne i kreatywne elementy, takie jak pierwsza pomoc i fotografia cyfrowa, a także z cotygodniowych szkoleń w miejscach pracy i sesji informatycznych. Co tydzień odbywa się również kurs „Living in the UK”, który okazał się bardzo popularny wśród członków programu. Sesje te obejmują takie tematy jak: historia i geografia Wysp Brytyjskich, obywatelstwo, rząd i demokracja, usługi publiczne oraz (co bardzo ważne) prawa pracownicze. Program ma na celu pomoc studentom w doskonaleniu języka angielskiego, budowaniu pewności siebie i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do życia i pracy w Wielkiej Brytanii. Była to zupełnie nowa inicjatywa i, poza zajęciami ESOL, nie było wcześniej szerszej oferty, z której można byłoby skorzystać w szeroko pojętym sektorze kształcenia dorosłych.Zaczynaliśmy od zera, ale z czasem treść kursu ewoluowała, głównie w odpowiedzi na opinie studentów.


/lv/file/northerncollegelgopngnorthern_college_lgo.png

Northern College logo

Od początku zasięgaliśmy porad specjalistów i otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony policji, ekspertów akademickich, a w szczególności sektora wolontariatu, który od wielu lat pracuje z ofiarami omawianych tu tragedii. Organizacje City Hearts, Ashiana i Snowdrop Project z siedzibą w South Yorkshire nie tylko kierują swoich klientów do Free Thinking, ale również zapewniają nieocenione porady, wsparcie i szkolenia dla pracowników uczelni. Z ich pomocą byliśmy w stanie opracować program odpowiedni do potrzeb studentów, który nie powiela szkoleń czy terapii oferowanych gdzie indziej.


/lv/file/northerncollegejpgnorthern_college.jpg

Outer facade of Northern College

Northern College jest szkołą z internatem, a studenci Free Thinking przebywają tutaj przez dwie noce w tygodniu. Studenci są uważani za bardzo podatnych na zagrożenia, więc dobre relacje z organizacjami kierującymi były niezbędne do zapewnienia, że ocena ryzyka jest priorytetem we wszystkich skierowaniach. Taka ścisła współpraca oznacza również, że studenci są wprowadzani do college’u przed zapisaniem się na studia i otrzymują odpowiednie wsparcie, gdy są już na miejscu.

Jednak żadne starania w kierunku planowania i przygotowania nie mogły nas nauczyć tak wiele, jak sama praca ze studentami. Jako organizator i główny opiekun programu miałam przyjemność poznać każdego uczestnika, a także wielu oddanych profesjonalistów pracujących na gruncie zapobiegania nowoczesnemu niewolnictwu.Oto trzy najważniejsze rzeczy, o których dowiedziałam się w ciągu ostatnich 18 miesięcy.


1. Niewolnictwo to wciąż rozwijający się problem.

Jak większość ludzi byłam całkowicie nieświadoma skali współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii. Obejmuje to wykorzystywanie seksualne i przymusową prostytucję, przymusową służbę domową, przymusowe małżeństwa, wyzysk w pracy i wyzysk kryminalny, taki jak żebractwo, włamania, oszustwa i przestępstwa narkotykowe. Wraz ze wzrostem świadomości w ramach działalności takich służb jak policja i NHS, a także wśród ogółu społeczeństwa, z każdym rokiem wzrasta liczba zarejestrowanych potencjalnych ofiar. W zeszłym roku z rządowego wsparcia skorzystały 6993 osoby. Ponieważ handel ludźmi zalicza się do przestępczości ukrytej, liczby te są tylko wierzchołkiem góry lodowej, a w rankingu Global Slavery Index na rok 2016 oszacowano, że w Wielkiej Brytanii ofiarami współczesnego niewolnictwa było wówczas 136 000 osób. Strona internetowa Human Trafficking Foundation (link zewnętrzny)zawiera wiele informacji na temat handlu ludźmi, w tym jak zidentyfikować i zwalczać ten proceder. 

Część druga postu znajduje się tutaj (link zewnętrzny)./lv/file/janewilliamsonjpg-0jane_williamson.jpg

Jane Williamson

Jane Williamson 

Jane Williamson jest opiekunem w zakresie współczesnego niewolnictwa w Northern College.
Odpowiada za rozwój, koordynację i nauczanie programu Free Thinking.
Aby być na bieżąco z Free Thinking, obserwuj Jane na Twitterze: @jwilliamson0204 (link zewnętrzny).

Może Cię również zainteresować:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn