chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Eiropas Pieaugušo izglītības e-platforma

Emuārs

KOMUNIKACIJA YRA KELIAS Į INTEGRACIJĄ

17/01/2020
Viktorija Juškaitė
Valoda: LT

Komunikacija turi didelę reikšmę žmogaus gyvenime. Kiekvieną dieną žmonės bendrauja, užmezga ryšius, dalijasi jiems aktualia informacija ir perteikia savo mintis. Įvairiomis komunikacinėmis priemonėmis galima pakeisti žmogaus emocijas, mintis ir net elgesį. Siekdami sėkmingos proto ir psichinę negalią turinčių asmenų socialinės įtraukties į visuomenę, Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centras kartu su partneriais iš Islandijos ir Vengrijos įgyvendina tarptautinį Erasmus+ projektą „Komunikacija yra kelias į integraciją“ (ang. „Communication is the path to integration“). Šiuo projektu siekiama keistis gerąja šalių darbo patirtimi, dirbant su specialiųjų poreikių asmenimis, bei pristatyti įvairius organizacijose taikomus komunikavimo metodus.

Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centre taikomas komunikacinis paveikslėlių rinkinys, kuriame simboliais yra pavaizduotos emocijos, būsenos, pageidavimai, namų aplinkos daiktai, elgesio taisyklės ir t. t. Taikoma priemonė leidžia asmenims, turintiems kalbos ir bendravimo sunkumų, efektyviai ir konstruktyviai spręsti problemas: sėkmingai dalyvauti socialiniame gyvenime, prisitaikyti prie skirtingų socialinių sąlygų ir reikalavimų šeimoje, mokymo įstaigoje ar kitoje socialinėje aplinkoje. Mokymasis naudoti komunikacijos vaizdus gali padėti sėkmingai vystyti žodinę kalbą ir paskatinti žmones bendrauti ne tik svarbiausiais klausimais, bet ir dalintis patirtimi. Šis bendravimo metodas gali būti taikomas įvairioms visuomenės grupėms: mokyklinio amžiaus vaikams, žmonėms su specialiaisiais ugdymosi poreikiais, tėvams, socialiniams darbuotojams, socialiniams pedagogams ir kt. Tikimės, kad projekto partneriai iš Islandijos galėtų papildyti ar atnaujinti jų darbe taikomą alternatyvios komunikacijos sistemą, o projekto partneriai iš Vengrijos galės pritaikyti visą ar didžiąją dalį prisistatytų komunikacijos metodų. Tuo tarpu Islandijoje, kuri yra vienas geriausių neįgaliųjų įtraukimo pavyzdžių, sukurta alternatyvios komunikacijos sistema yra pritaikyta planšetiniams kompiuteriams: neįgalieji paspausdami simbolius ant planšetinio kompiuterio gali sudėti sakinius, kuriuos įgarsina kompiuteris. Šiuo metu Lietuvoje proto ir psichinę negalią turinčių asmenų naudojimasis informacinėmis ir komunikacinėmis technologijomis nėra plačiai paplitęs. Įgyvendinant projektą tikimasi komunikacinį paveikslėlių rinkinį suskaitmeninant – sukurti mobiliąją programėlę, kuria galėtų naudotis žmonės su negalia.

Vienas svarbiausių ir būtiniausių žmogaus poreikių yra bendrauti. Tikimės, kad pristatyti metodai ir priemonės leis geriau pažinti vieniems kitus ir sklandžiau bendrauti, padės gerinti proto ir psichinę negalią turinčių asmenų socialinę įtrauktį.

 

Autorius – Jonavos r. neįgaliųjų veiklos centro darbuotoja Viktorija Urbonavičienė

 

Projektas „Komunikacija yra kelias į integraciją“(ang. „Communication is the path to integration“, Nr. 2018-1-LT01-KA204-046976)

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn